Koszalinianie lubią aktywnie spędzać czas

Psi wybieg :: Fot: Aleksandra Panek

Zaczyna się kolejny etap Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020, czyli spotkania na poszczególnych osiedlach. Ich mieszkańcy będą dyskutować o tym, który z pomysłów wybrać do wykonania, jeśli ocenę merytoryczną przeszło kilka wniosków o wartości przekraczającej zakładaną kwotę.

Kwota przeznaczona na przyszłoroczny Koszaliński Budżet Obywatelski wyniesie 2.990.000 zł. Na część ogólnomiejską przypada milion zł, przy czym wartość pomysłu ogólnomiejskiego będzie musiała wynosić od 40.000 zł do 650.000 zł, a dla każdego z siedemnastu osiedli po 114.000 zł. Na promocję budżetu obywatelskiego i jego organizację miasto przeznaczy 52 tys. zł. Wszystkie działania wspiera Pracownia Pozarządowa. Dodatkowo rolę doradczą i konsultacyjną będzie sprawował Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego.

– Wśród zgłoszonych i zatwierdzonych pomysłów jest naprawa i rozbudowa wybiegu dla psów, doposażenie Obserwatorium Astronomicznego czy budowa wieży obserwacyjnej w Parku Robin Hooda – informuje Tomasz Czuczak, sekretarz miasta, koordynujący budżet obywatelski. – Te wszystkie miejsca powstały w latach poprzednich także dzięki głosowaniu mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy zgłosili pomysły m.in. budowy rolkodromu, czyli miejsca do bezpiecznej jazdy na rolkach, deskorolce, powtórzenie badań przesiewowych dla dzieci, zwiększenie zieleni na terenach publicznych szkół podstawowych, budowy fontanny na skwerze PCK z okazji stulecia tej organizacji charytatywnej.

– Jednym z ciekawszych pomysłów jest budowa tarasu przy gmachu głównym Koszalińskiej Biblioteki Publicznej – dodaje Tomasz Czuczak. – Takie miejsce kiedyś istniało i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Koszalinie chciałoby je reaktywować. Na tym tarasie znalazłyby się leżaki, pufy, na których w ciepłe dni, na świeżym powietrzu można by czytać książki i gazety udostępniane w czytelni.

Trudny wybór mieszkańców
W poniedziałek, 2 września, zaczną się spotkania na osiedlach, podczas których mieszkańcy zdecydują, który z ich pomysłów będzie wykonany w przyszłym roku. Wybór może być trudny zwłaszcza na osiedlu Jamno-Łabusz, gdzie na decyzję czeka jedenaście pomysłów. Tam właśnie w Zagrodzie Jamneńskiej, o godz. 17, rozpocznie się pierwsze spotkanie konsultacyjne. Kolejne z nich zaplanowane jest na czwartek, 5 września, na osiedlu Tysiąclecia, w Szkole Podstawowej nr 4. Początek także o godz. 17.

Niełatwy wybór mają także na Lubiatowie, bo weryfikacje przeszło sześć inicjatyw. – Na pewno nie będzie problemów na osiedlu Jedliny, gdzie powstanie plac zabaw i teren rekreacyjny, na osiedlu Na Skarpie również powstanie plac zabaw, podobnie jak przy Przedszkolu nr 10 na osiedlu Nowobramskim. Na osiedlu Raduszka powstanie tor rowerowy Pumptrack. Na osiedlu im. Śniadeckich zostanie rozbudowana zatoka parkingowa przy ul. Staszica 1-5 c.
Jeśli mieszkańcy osiedla nie wybiorą pomysłów, przeznaczonych do wykonania, trafią one do puli głosowania ogólnego, co oznacza, że wszyscy mieszkańcy Koszalina zadecydują, co powstanie na danym osiedlu.

Nowy termin głosowania
Z powodu terminu wyborów parlamentarnych władze Koszalina przesunęły daty głosowania w ramach budżetu obywatelskiego: od 24 października do 13 listopada. Głos na wybrane inicjatywy będzie można oddać tylko przez internet. Prawo głosu ma każdy mieszkanie Koszalina, bez względu na wiek. Osobom starszym czy bez dostępu do komputera, tabletu, smartfona w głosowaniu pomogą urzędnicy oraz m.in. bibliotekarze.

Nadal trwa wykonanie pomysłów, które mieszkańcy wybrali w zeszłym roku. W przygotowaniu są m.in. inwestycje na osiedlu Lubiatowo: instalacja solarnych lamp zewnętrznych przy ul. Pankracego, Bartłomieja, Macieja i Serwacego i drugi etap oświetlenia ulic Malinowej i Truskawkowej. Jeszcze w tym roku powstanie chodnik przy ul. Morskiej 78-80 i aktywne przejście dla pieszych na tym samym osiedlu. Dzieci z osiedla Jedliny doczekają się boiska. Będzie też zbudowany chodnik na odcinku 100 metrów od ul. Koronkowej w stronę ul. Pogodnej na osiedlu Jamno-Łabusz. W samym centrum Koszalina zostaną odnowione podwórka przy ul. Zawiszy Czarnego nr 6, 8, 10 i Młyńska 17. W sobotę, 6 września, na Rynku Staromiejskim odbędzie się festyn integracyjny dla mieszkańców Śródmieścia „Żegnaj lato, witaj jesień”.
Na osiedlu Rokosowo powstaną parki naturalne przy ul. Pigwowej i Dębowej. Na osiedlu Unii Europejskiej zostaną zbudowane chodniki, łączące teren rekreacyjny obok Orlika oraz plac zbaw dla dzieci z ulicami Francuską oraz Włoską.

Ewa Marczak