Miasto - Tygodnik Koszaliński

Zaczyna się czas zachorowań na grypę

Grypa jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych w Polsce, stanowiąc jednocześnie istotną przyczynę zachorowań z powodu jej powikłań, a czasem nawet zgonów. Jest szczególnie groźna dla seniorów i osób w każdym wieku, w tym dzieci, z chorobami przewlekłymi, np. wadami i chorobami serca. One zwłaszcza powinny wczesną jesienią zaszczepić się przeciw tej chorobie.

Koniec lata to jednocześnie początek sezonu na szczepienia przeciw grypie. Szczyt zachorowań na nią przypada na zimę i wiosnę, dlatego trzeba zabezpieczyć się przed tą chorobą kilka tygodni wcześniej. Dotyczy to nie tylko dzieci, osób przewlekle chorych i seniorów. Osoby, które z racji wykonywanego zawodu spotykają się z wieloma ludźmi, np. sprzedawczynie, nauczyciele, urzędnicy, pielęgniarki, lekarze, także powinny się zaszczepić przeciw grypie.
Chroni przed powikłaniami
Szczepienie przeciw grypie to nie jest element walki z infekcją samą w sobie, ale zabezpieczenie organizmu przed powikłaniami choroby, które mogą być bardzo poważne, np. zapalenie mięśnia sercowego, wymagające przeszczepu tego organu.

Nawet jeśli osoba zaszczepiona zachoruje, to przejdzie infekcję znacznie lżej. Może mieć katar, stan podgorączkowy. Te objawy szybko mijają, można je zwalczać witaminą C, wapnem. Natomiast ci, którzy się nie zaszczepią, zwykle chorują bardzo intensywnie. Nadal zdarzają się zgony z powodu powikłań pogrypowych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na grypę choruje od 330 mln do 1,76 mld ludzi na całym świecie, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami zarówno medycznymi, jak i ekonomicznymi. Mimo oficjalnych zaleceń Unii Europejskiej i World Health Organization (WHO) Polska, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, cechuje się bardzo niskim poziomem szczepień przeciw grypie (3,7 proc. w ostatnim sezonie epidemicznym). Choroba ta wiąże się z ogromnymi kosztami finansowymi. Koszt kilkunastu tysięcy hospitalizacji, wizyt lekarskich czy zakup leków to jednak tylko niewielka cześć (10-20 proc.) wszystkich wydatków, które rzeczywiście ponosimy z jej powodu. Największą część stanowią koszy pośrednie, obejmujące wysokie straty finansowe w związku z nieobecnością pracowników, ich obniżoną wydajnością oraz długotrwałą niezdolnością do pracy. W sezonie z epidemią to może wynieść nawet 4,3 mld zł.

Niska cena za zmniejszenie ryzyka
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Ma on podnieść świadomość ludzi o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami, a także zwiększyć poziom szczepień przeciw tej chorobie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka. Organizatorami Społecznej Kampanii Informacyjnej, związanej z tym programem, są Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej oraz Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz pracodawców. Koszt szczepionki to około 30 zł. Przed jej podaniem powinien zbadać nas lekarz, by stwierdzić, czy nie ma ku temu przeciwwskazań. Przez kilka dni po szczepieniu możemy odczuwać bolesność w miejscu wkłucia, a także objawy przeziębienia: ból głowy, mięśni, uczucie rozbicia.

Seniorzy szczepieni za darmo
Koszaliński samorząd już po raz dwunasty sfinansuje szczepienia dla osób starszych. W tym roku budżet miasta na ten program profilaktyczny przeznaczy 190 tys. zł. Z darmowych szczepień skorzysta 4.750 osób powyżej 65. roku życia. Szczepienia rozpoczną się nie później niż 30 września br. Będzie można je wykonać w trzynastu publicznych przychodniach.

(ejm)

Szczepienia ochronne przeciwko grypie dla osób z grupy podwyższonego ryzyka powyżej 65. roku życia” w 2019 r. można uzyskać w następujących miejscach:
– Przychodnia Lekarska „VITA” s.c., al. Monte Cassino 13
Nasz Zakład Opieki Zdrowotnej „Rodzina”, ul. Lelewela 7, al. Monte Cassino 13
Zakład Opieki Zdrowotnej „Panaceum”, ul. Krzyżanowskiego 1, ul. Racławicka 15-17
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Twoje Zdrowie”, ul. Kościuszki 7
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Cordis”, ul. Kościuszki 7
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Salvita” s.c,, ul. Kolejowa 71
Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Zwycięstwa 204 A
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Profilaktyka”, ul. Stanisława Staszica 8a
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSW, ul. Szpitalna 2
CM Beta – Tarnowski Sp. z o.o., ul. Traugutta 31/3
Medical Beta Sp. z o.o., ul. H. Modrzejewskiej 15
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Na Skarpie” s.c., ul. Bosmańska 9
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „PULS”, ul. Św. Wojciecha 1.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Zaczyna się czas zachorowań na grypę