Zadbają o plac zabaw

Jedna z inwestycyjnych propozycji :: Fot: Magda Pater

Mieszkańcy osiedla Jamno-Łabusz jako pierwsi wybrali inicjatywy, które pojawią się w ich dzielnicy w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Po krótkiej, ale ożywionej dyskusji, wybrali osiem z jedenastu dopuszczonych pod głosowanie.

Spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miejskiego i Pracowni Pozarządowej, wspierającej KBO, miało miejsce w Zagrodzie Jamneńskiej 2 września. Frekwencja nie dopisała, bo w dyskusji wzięło udział 12 mieszkańców, w tym Adam Siepracki, członek Komisji Rewizyjnej Rady Osiedla Jamno-Łabusz i autor wszystkich inicjatyw, które przeszły pozytywną weryfikację. Ci, którzy dotarli na spotkanie, mieli pretensje do radnych osiedlowych, że nie przekazali do publicznej wiadomości daty i miejsca wydarzenia. – Ja się dowiedziałam o nim od sąsiada, bo w naszej części osiedla nie było żadnej informacji o tym – przyznała Edyta Podsiadły.

Uczestnicy spotkania mogli wypowiedzieć się nad zasadnością wykonania każdego z projektów, a po wybraniu tych, które są dla nich najważniejsze, zagłosować nad każdym z nich. Obowiązywała jednomyślność, czyli dany pomysł musieli poprzeć wszyscy obecni na sali mieszkańcy. Ostatecznie w przyszłym roku mieszkańcy tego osiedla doczekają się naprawy zniszczonych schodów przy orliku, wymiany huśtawki na placu zabaw przy orliku, koncertu szantowego podczas przyszłorocznych dożynek, montażu wyświetlacza prędkości na ul. Koszalińskiej, nowego przystanku autobusowego na ul. Sołeckiej i powstania miejsc do grillowania oraz palenia ognisk na przystani Koszałka i przy orliku. Powstaną też ławki, tablice informacyjne i tabliczki z nazwami ulic, nawiązujące do dawnej kultury jamneńskiej, która przez stulecia wyróżniała wioski Jamno i Łabusz spośród innych pomorskich wsi. Częścią tego pomysłu jest ustawienie rzeźb Julka, jamneńskiego skrzata, w kilku miejscach obecnego osiedla Koszalina.

Inwestycje tylko dla wybranych?
Pomysły, które przeszły akceptację pod względem merytorycznym, w czasie dyskusji budziły zastrzeżenia niektórych obecnych na sali:
– Czy remont schodów przy boisku orlik nie jest w gestii ich zarządcy, czyli, jak sądzę, Zarządu Obiektów Sportowych? – dopytywał Mirosław Surowy, który wyszedł z sali przed głosowaniem i nie brał w nim udziału. – Moim zdaniem to ta instytucja powinna o nie zadbać, chociaż uważam, że one nie są w ogóle potrzebne. Można spokojnie dostać się do orlika skarpą. Poza tym uważam, że większość tych pomysłów jest dziwna i nietrafiona. Takie miejsca do grillowania powinny być dostępne w wielu lokalizacjach, dla małej grupy. A dożynki i szanty jakoś mi się kłócą. Czy autor tych pomysłów robił badania wśród mieszkańców, ilu z nich korzysta z placu zabaw, na którym chce wymieniać huśtawkę i ogrodzenie? Moim zdaniem w tych projektach chodzi o zaspokojenie okazjonalnych potrzeb wąskiej grupy mieszkańców. Poza tym, mimo że nazwa osiedla brzmi Jamno-Łabusz, wszystkie inwestycje miasta dotyczą tylko Jamna. Nadal nie jest skończona ścieżka rowerowa do Łabusza i to byłoby ważniejsze dla większego grona mieszkańców tego osiedla.
– Każdy ma prawo zgłosić swój pomysł w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego – zwróciła uwagę Izabela Stec, przewodnicząca Rady Osiedla Jamno-Łabusz.
– Ale czy rada osiedla poinformowała mieszkańców o tym, że zaczyna się nowa edycja budżetu obywatelskiego i do kiedy można zgłaszać swoje pomysły? – dociekał Mirosław Surowy.
– Pan wie, kiedy są spotkania rady osiedla i że zapraszamy na nie wszystkich mieszkańców, więc wtedy można przyjść i zapytać o to, co go interesuje – odpowiadali osiedlowi radni. – A poza tym rada osiedla nie jest od informowania mieszkańców o takich sprawach. Wszystkie informacje o Budżecie Obywatelskim znajdują się na stronie internetowej www.koszalin.budzet-obywatelski.org. Łukasz Cieśliński z Pracowni Pozarządowej tłumaczył, że pieniądze, które z miejskiego budżetu trafiają do Budżetu Obywatelskiego, pochodzą m.in. z puli przekazywanej dla instytucji zarządzających danym terenem czy obiektem.
– Wiadomo, że tych pieniędzy zawsze jest za mało w stosunku do aktualnych potrzeb, dlatego w ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mogą wskazać, czego im obecnie najbardziej potrzeba – wyjaśniał. – Wtedy nie będą czekać kilka lat na daną inwestycję, na przykład remont schodów.

Lubią jamneńską kulturę
Uczestnikom spotkania szczególnie przypadł do gustu pomysł budowy małej architektury związanej z kulturą jamieńską. – Mieszkam tu od ośmiu miesięcy, a przeprowadziłem się z okolic Białogardu i bardzo podoba mi się pamięć mieszkańców Jamna o tradycji tego miejsca, bo to wokół niej tworzy się wspólnota, rozwija turystyka – podkreślał jeden z mężczyzn. – Mamy już nową Zagrodę Jamneńską, więc powinniśmy rozszerzać tę edukację o naszej małej ojczyźnie. Bardzo bym chciał, żeby za jakiś czas turyści z Polski najpierw odwiedzali Jamno, a potem dopiero jechali do Mielna.

Z powodu terminu wyborów parlamentarnych władze Koszalina przesunęły daty głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego: od 24 października do 13 listopada. Głos na wybrane inicjatywy będzie można oddać tylko przez internet. Prawo głosu ma każdy mieszkaniec Koszalina, bez względu na wiek.

Ewa Marczak