Czytanie zmienia spojrzenie na świat

Kontenery :: Fot: Magda Pater

Nowele, napisane w czasie pozytywizmu, nie cieszą się powodzeniem uczniów. Opisują trudne losy Polaków pod zaborami, walkę z germanizacją i rusyfikacją. Jednak są ważne dla podtrzymywania naszej tożsamości narodowej. Dlatego w tym roku to te utwory para prezydencka wybrała do Narodowego Czytania.

Koszalin był jedną z trzech tysięcy miejscowości w Polsce, w których akcja miała miejsce. Przygotowało ją Muzeum w Koszalinie, Koszalińska Biblioteka Publiczna i zespoły aktorskie, działające przy Centrum Kultury 105. Lekturę nowel rozpoczął Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. „Katarynkę” autorstwa Bolesława Prusa czytali m.in. Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta miasta, a także radni miejscy: Krystyna Kościńska i Jan Kuriata. – Bardzo lubię te utwory napisane w dziewiętnastym wieku, mimo że są pomawiane o nudę i staromodność – przyznaje przewodniczący Rady Miejskiej. – Jednak moim zdaniem, nowele omawiają sprawy wciąż dla nas ważne i aktualne, przekazując też cenne wartości: dobroć, uczciwość, sprawiedliwość, rzetelność. Bardzo się martwię, że ogół społeczeństwa nie lubi czytać książek, dlatego takie akcje jak Narodowe Czytanie, są według mnie bardzo ważne. Będę tę akcję zawsze wspierał, bo uważam, że nawet przeczytanie kilku kartek zmienia myślenie i spojrzenie na świat. Podczas sobotniej akcji przeczytałem nie tylko „Katarynkę”, ale też „Antka” Bolesława Prusa, „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Warto jeszcze raz poznać postaci autorów nowel. Ja szczególnie cenię Bolesława Prusa, czyli Aleksandra Głowackiego. Był niestrudzonym kronikarzem Warszawy. Uważam, że w każdym jego utworze można znaleźć problemy i przestrogi aktualne także dzisiaj.
Uczestnicy akcji mogli wysłuchać profesjonalnego czytania w wykonaniu Piotra Krótkiego, aktora Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.
Częścią wydarzenia był spektakl aktorek i aktorów ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich i Teatru „Zwierciadło”. Przedstawienie, będące teatralną oprawą nowel Henryka Sienkiewicza, wyreżyserowała Ewa Czapik-Kowalewska.
Pracownicy Muzeum w Koszalinie przygotowali dla uczestników tegorocznej edycji Narodowego Czytania film etnograficzny. Dzieci mogły przygotować samodzielnie pocztówkę lub ekslibris z jamneńskim stemplem.

(ejm)