„Bronek” wciąż jest piękny i młody

Obchody 70-lecia II LO w Koszalinie :: Fot: Sabina Marcinkowska

Najpierw były Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w budynku przy ul. Jedności 9. Obecnie to II LO im. Wł. Broniewskiego, które w tym roku kończy 70 lat. Dostojny jubileusz zgromadził wielu byłych uczniów i nauczycieli, którzy po latach z sentymentem wspominają szkołę, mieszczącą się przy ul. Chełmońskiego 7.

W 1962 r. patronem placówki został poeta Władysław Broniewski. Rok później oddzielono szkołę podstawową od liceum. W 1965 r. przeniesiono liceum do obecnie zajmowanego budynku, a trzy lata później II LO otrzymało swój sztandar. Kilka lat temu placówka zyskała nową halę sportową. Przechodzi też regularnie modernizacje.
– Szkoła jest starsza ode mnie, ale wygląda znacznie lepiej niż ja – żartuje Wiktor Kamieniarz, dyrektor II LO. – Co prawda przez lata przeszła kilka zabiegów upiększających, ale były to kosmetyczne poprawki.
Dyrektor szkoły nie kryje dumy z dawnych oraz obecnych nauczycieli i uczniów. Podkreśla, że wśród kadry dydaktycznej nie brakuje nie tylko absolwentów II LO, ale jego dawnych uczniów, którzy uczęszczali do I LO.  – Nasi absolwenci są wspaniali nie tylko dlatego, że dostają się na najlepsze uczelnie w kraju, ale pomagają innym – zaznacza Wiktor Kamieniarz. – Oddają krew, zbierają pieniądze dla potrzebujących dorosłych i dzieci. Podczas tego jubileuszu uzbieraliśmy razem z absolwentami prawie 10 tysięcy złotych na operację kręgosłupa córki jednej z naszych nauczycielek. Operacja ma kosztować 200 tys. zł i odbędzie się za granicą.

Uroczystości jubileuszowe i zjazd absolwentów zorganizowało Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół „Bronka”. Najbardziej znani absolwenci II LO to polarnik Marek Kamiński, dziennikarka i podróżniczka Beata Pawlikowska oraz Krzysztof Majka, ambasador Polski w Indiach i Korei Południowej. Szkołę ukończyli też Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta miasta, prof. Danuta Zawadzka, prorektor Politechniki Koszalińskiej ds. studenckich i Monika Kuzio-Czapka, redaktor naczelna TV Max.

Za szczególne zasługi dla szkoły i bycie wspaniałymi ludźmi statuetki Bene Meritus otrzymali: Tadeusz Sudoł, wieloletni społeczny działacz na rzecz Rady Rodziców, darczyńca zestawów komputerowych, który chce pozostać anonimowy, Daniel Machnik, laureat Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej i finalista Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, obecnie student prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Mateusz Matejko, uczeń II klasy, który uratował mężczyznę, który zasłabł na ulicy.

Wiktor Kamieniarz, uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta, sam przyznał nagrody Dyrektora Szkoły kilkunastu pracownikom zarówno administracyjnym, jak i pedagogicznym. – Bardzo wam wszystkim dziękuję za codzienną pracę – nie kryje. – Jestem dumny ze wszystkich moich pracowników. W jubileuszu II LO wziął udział Theo Hockmann, dyrektor Gimnazjum w Papenburgu, z którą „bronek” współpracuje od kilku lat.

W tym roku szkoła została wyróżniona Złotą Tarczą. Zajęła 92 miejsce w Polsce w Rankingu Liceów Ogólnokształcących i 48 miejsce w Polsce w Rankingu Szkół Olimpijskich. Znalazła się też na 5. miejscu w Rankingu Szkół Województwa Zachodniopomorskiego.

(ejm)