Na Rokosowie zagłosują wszyscy

Rokosowo :: Fot: Marcin Torbiński

Mieszkańcy osiedla Rokosowa w głosowaniu internetowym rozstrzygną, jaka inwestycja będzie w przyszłym roku wykonana w ich dzielnicy w ramach budżetu obywatelskiego. Do wyboru mają doposażenie placu zabaw przy Przedszkolu nr 34, Misiowej Doliny i spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz, popularną powieściopisarką.

Koszt wybranych inwestycji nie może przekroczyć 114 tys. zł, co oznacza, że mieszkańcy będą mogli wybrać maksymalnie dwie inicjatywy. Nie udało się tego zrobić na zebraniu 12 września w Klubie Zacisze. Grupa 17 mieszkańców nie osiągnęła w tej sprawie jednomyślności, dzięki czemu od 24 października do 13 listopada będą się mogli się w głosowaniu internetowym wypowiedzieć wszyscy mieszkańcy Rokosowa, czyli ok. 7 tys. osób.
Mimo niewielkiej liczby uczestników spotkania wywiązała się burzliwa dyskusja o inicjatywach, wybranych pod głosowanie. Mieszkańcy Rokosowa mają do wyboru zakup i montaż urządzeń dla Przedszkola nr 34 przy ul. Bema, (prawie 107 tys. zł), doposażenie Misiowej Doliny przy ul. Cedrowej (85,5 tys. zł) i spotkanie z pisarką (2 tys. zł) w Filii nr 4 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Ruszczyca.
– Wokół naszej placówki, leżącej w ślepej uliczce, są krzywe chodniki, a na placu zabaw większość urządzeń jest już wysłużonych. Dlatego chcielibyśmy stworzyć nowe miejsce nie tylko do zabawy, dla i do zdobywania przez dzieci doświadczeń. Nasz plac zabaw byłby dostępny dla dzieci spoza przedszkola, ale pod opieką dorosłych – uważa Violetta Antkowiak, dyrektor Przedszkola nr 34.

Piotr Macioszek, współautor wniosku o doposażenie placu zabaw przy przedszkolu, argumentował, że z tego terenu korzystałoby więcej osób niż tylko dzieci.
– Obecnie do placówki uczęszcza prawie dwieście dzieci, a dodajmy do każdego z nich dwoje rodziców, którzy przychodzą na przedszkolne imprezy – wyjaśnia. – Dlatego doposażenie tego placu zabaw ma znaczenie ogólnospołeczne.
– Ale Rokosowo liczy kilka tysięcy mieszkańców, więc inwestycja, przydatna dla sześciuset osób nie ma charakteru ogólnoosiedlowego – ripostował Grzegorz Podławiak, radny osiedla. – Na naszym terenie nie mieszkają tylko młodzi ludzie z dziećmi w wieku przedszkolnym. Pomyślmy o ludziach w różnym wieku. Z Misiowej Doliny, leżącej w centrum starej części osiedla, korzysta znacznie więcej mieszkańców, także dzieci starsze i młodzież, które przychodzą tam pograć w koszykówkę. Przychodzą też seniorzy, bo znajdują się tam ławki, siłownia zewnętrzna. Oczywiście, nie neguję potrzeby rozwoju infrastruktury placówki, bo wiem, że jest ona niedofinansowana, ale jednak popieram pomysł dokupienia urządzeń na Misiowej Dolinie.
– Sama chodzę na Misiową Dolinę, właśnie po to, żeby ćwiczyć, dlatego popieram pomysł jej rozbudowy – przyznaje starsza kobieta. – Widziałam też inne panie, które tam ćwiczą. Nie wyobrażam sobie, żebym miała chodzić na teren przedszkola i ćwiczyć z maluchami.
– Misiową Dolinę odwiedzają także mieszkańcy innych osiedli – zapewnia prezes zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. E. Gierczak.– To bardzo dobre miejsce na wypoczynek. My, jako działkowcy, świętujemy tam doroczne dożynki.

Monika Widocka, prezes Pracowni Pozarządowej, organizującej spotkania osiedlowe, przypomniała, że mieszkańcy mogą się umówić, że jeden projekt przeniosą do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.
– Tak się dzieje na innych osiedlach – podkreślała.– Może państwo porozumieją się i wybiorą teraz dwa projekty, których suma nie przekracza kwoty, przeznaczonej na inwestycje osiedlową?
– U nas takie rozwiązanie się nie sprawdza – odparł Grzegorz Podławiak. – Były już takie ustalenia zeszłym roku i nie zostały one dotrzymane, więc już w to nie wierzymy.
– Chodziło o przesunięcie na ten rok pomysł rewitalizacji parku przy pętli na ulicy Zwycięstwa na rzecz parku przy ulicy Dębowej – przypomniał Jerzy Turek, przewodniczący Rady Osiedla Rokosowo.
– Ale w tym roku tamten pomysł już nie został zgłoszony do budżetu obywatelskiego.

(ejm)