Więcej miejsc postojowych przy szkole

Osiedle Wańkowicza :: Fot: Marcin Torbiński

Na osiedlu Wańkowicza w przyszłym roku powstanie nowy parking, długo wyczekiwany przez mieszkańców. To efekt porozumienia, do którego doszli uczestnicy spotkania w sprawie osiedlowych inicjatyw, finansowanych w ramach budżetu obywatelskiego.

Niemal 40 osób, łącznie z dziećmi, miało zdecydować za ogół mieszkańców osiedla, który z trzech pomysłów wybrać. Dwa z nich dotyczyły miejsc rekreacji dla najmłodszych: na terenie Przedszkola nr 14 i na sąsiadującym z nim parku Wulkan. – Czy musimy teraz decydować za wszystkich? – dopytywała młoda mama. – Moim zdaniem powinni się w tej sprawie wypowiedzieć wszyscy mieszkańcy osiedla, którzy z różnych powodów nie przyszli na to spotkanie. Ja dowiedziałam się o nim kwadrans przed jego rozpoczęciem. Myślę, że to nie w porządku, żeby mała część mieszkańców decydowała za większość. Wiem, że głosowanie ogólne będzie się odbywać tylko przez internet, ale obecnie nawet starsi ludzie umieją sprawnie z niego korzystać.
– Kto w ogóle wybiera, na jakie projekty mamy głosować? – chciał wiedzieć starszy mężczyzna. – Przecież takie inicjatywy, jak parking czy plac zabaw dla dzieci bez żadnej łaski powinien nam sfinansować koszaliński samorząd. Nasze miasto wcale nie jest takie biedne. Popatrzcie państwo, ile powstaje w Koszalinie ścieżek rowerowych, a one kosztują znacznie więcej niż budowa placu zabaw czy parkingu. Moim zdaniem z budżetu obywatelskiego powinnyśmy finansować ciekawe pomysły, które nie mają szans na dostanie pieniędzy z budżetu miasta.

Monika Widocka z Pracowni Pozarządowej, która prowadzi wszystkie spotkania osiedlowe, tłumaczyła, że pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego są częścią budżetu miasta.
– Chodzi o to, że większością miejskiego budżetu zarządzają wybrani przez nas pan prezydent i radni, ale jest wydzielona pula do bezpośredniej dyspozycji mieszkańców – wyjaśniała. Uczestnicy spotkania w Centrum Rozrywki „Na Pięterku” po spokojnej dyskusji uznali, że zdecydowanej większości mieszkańców przyda się nowy parking przy ul. Wańkowicza 9-9 b, na terenie przy Szkole Podstawowej nr 17.
– Rano ulica jest zakorkowana przez auta rodziców dowożących dzieci na lekcje, a nie mają oni gdzie stanąć – argumentują. – Placów zabaw mamy na osiedlu wystarczająco dużo. W dodatku nie wiadomo, czy innowacyjna strefa edukacyjna, która miałaby powstać na terenie przedszkola, leżącym przy tej samej ulicy, byłaby dostępna dla dzieci z osiedla. A w dniach otwarcia placówki mogłoby dla nich nie mieć miejsca, ponieważ bawiłyby się tam maluchy do niej uczęszczające.

Koszt parkingu na 11 aut to 114 tys. zł, czyli tyle, ile wynosi pula na inicjatywy osiedlowe.

(ejm)