Zaangażowani historycznie

Lekcja historii z Aleksandrem Kaczorowskim :: Fot: Archiwum SP1 w Sianowie

W województwie zachodniopomorskim w tym roku jest realizowanych sześć projektów z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Trzy z nich o łącznej wartości 463 tysięcy złotych to pomysły mieszkańców gminy Sianów.

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich to największy program dotacyjny skierowany do organizacji pozarządowych. Jego głównym celem jest zwiększanie zaangażowania obywateli i podmiotów społecznych w życie publiczne. W 2019 roku do konkursu zgłoszono ponad 3200 projektów, a dofinansowano 218 wniosków. Pozytywnie rozpatrzono m.in. pomysł Towarzystwa Ziemi Sianowskiej „Historia – świadek dziejów i pamięci młodego pokolenia gminy i miasta Sianów”. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie m.in. Szkoły Podstawowej nr 1 wzięli udział w żywych lekcjach historii z Aleksandrem Kaczorowskim, powstańcem warszawskim. Młodzież miała też okazję zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
– Dowiedziałam się jak przebiegała II wojna światowa. Zapamiętałam armaty i jak szyfrowało się informacje w listach – mówiła Lena, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1. – Lubię uczyć się historii. Warto wiedzieć, co działo się w naszym kraju kilkadziesiąt lat temu

– Mieliśmy zajęcia o enigmie, czyli o dawnym przekazywaniu informacji poprzez szyfr. Poznaliśmy i łatwe metody, i te bardzo skomplikowane jak enigma – podkreśliła Julia, uczennica sianowskiej „jedynki”. – W muzeum widziałam wiele ciekawych eksponatów m.in. enigmę znalezioną na wraku jednego ze statków. Moim zdaniem musimy znać historię Polski, bo to jest nasza przeszłość. Powinniśmy wiedzieć od czego wszystko się zaczęło i jak ciężką drogę pokonało nasze państwo.

– Uczniowie mają bezcenną możliwość skorzystania z wyjazdu do muzeum ze swoimi rówieśnikami i spotkania się z historykami, którzy profesjonalnie przybliżą okres tych trudnych czasów. Moim zdaniem to miejsce powinien odwiedzić każdy Polak, a szczególnie ten najmłodszy – tłumaczył Krzysztof Sosnowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Sianowie.

W ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich wsparcie finansowe otrzymało także Stowarzyszenie Historyczne „Pochodnia”. Dzięki dotacji członkowie realizują projekt „Patriotyzm w młodych sercach – historia, pasja, edukacja”. W czterech szkołach z terenów wiejskiego od maja organizowane są żywe lekcje historii. Prowadzony jest także cykl zajęć edukacyjno–rekonstrukcyjnych zatytułowany „Ku chwale oręża polskiego...”. Organizatorzy przedsięwzięcia koncentrują się na wybranych epizodach z czasów II wojny światowej. Projekt ma za zadanie rozbudzić świadomość historyczną młodego pokolenia oraz skłonić do refleksji o tym, co w dzisiejszych czasach znaczą takie słowa jak: honor, patriotyzm czy ojczyzna.

Ponad stuosobowa grupa młodzieży korzysta również z wycieczek edukacyjnych do muzeów w Gdańsku i w Kołobrzegu, a także bierze udział w wielu uroczystościach patriotycznych, które odbywają się w Sianowie. Za nimi również konkurs poezji.
Dzięki projektowi został także wydany śpiewnik patriotyczny. – Zawiera pieśni śpiewane w czasie II wojny światowej. Wydawnictwo uzupełniają wspomnienia Aleksandra Kaczorowskiego, honorowego obywatela gminy i powstańca warszawskiego. – Warto wspomnieć, że brał on udział w zrywie narodowym jako 17-latek i od samego początku uczestniczył w walkach na pierwszym froncie – opowiadała Aleksandra Dębowska, podinspektor ds. Promocji i Rozwoju, Urząd Gminy i Miasta Sianów. Ostatnią organizacją pozarządową, która starała się o dofinansowanie był Uczniowski Klub Sportowy Victoria SP2 Sianów. Dzięki pieniądzom realizują projekt zatytułowany: „Znajdź w sobie pasję”.

(mw)