Miasto - Tygodnik Koszaliński

Realizujcie swoje marzenia!

 Showlesque :: Fot: Magda Pater

W Teatrze Variete Muza odbyła się premiera musicalu „Showlesque”. Było to widowisko muzyczno-taneczne z elementami fabuły. Tym razem organizatorzy wydarzenia postawili na autorski scenariusz, za który odpowiadał koszalinianin Kacper Wojcieszek. Można było usłyszeć wiele znanych piosenek z popularnych musicali. Wszystkie utwory śpiewano po polsku. Pojawiła się także zaskakująca wersja przeboju Britney Spears „Oops!... I Did It Again".

Oprócz tego w przedstawieniu znalazły się przeboje z musicali: „Cabaret”, „Chicago”, „Burlesque” i „Piloci”. Musical opowiada o kelnerce, której marzeniem są występy na deskach teatru. Zatrudniła się w tym miejscu, żeby być bliżej życia pełnego muzyki, tańca, kolorowych świateł i cekinowych strojów. Szef teatru (Bartosz Czaja) daje jej szansę zaśpiewania w musicalu, co niekonieczne spotyka się z aprobatą występujących tam artystek. Mimo to dziewczyna nie poddaje się i daje z siebie wszystko. Grająca tę rolę Magdalena Łoś-Wojcieszek uwodzi głosem, dostarczając publiczności wiele emocji. Teksty piosenek ze znanych musicali sama przetłumaczyła na język polski.

- Emocje podczas premiery sięgały zenitu - opowiadała wokalistka. - Z jednej strony ekscytacja, że pierwszy raz pokażemy, nad czym ostatnio pracowaliśmy, a z drugiej stres, czy wszystko pamiętam i czy zdążę się przebrać. Wspaniała publiczność sprawiła, że już podczas pierwszej piosenki niepokój zniknął, została czysta przyjemność grania. Przesłanie „Showlesque” jest takie, że marzenia trzeba spełniać. Samo nic się nie wydarzy.

Próby do spektaklu trwały trzy miesiące, a cała produkcja około pięciu. Przed próbami odbył się casting dla wokalistów i tancerzy. Tak do koszalińskiego show dołączyła Judyta Wenda z Bydgoszczy, studiująca wokalistykę jazzową i laureatka wielu ogólnopolskich festiwali m.in. „Pejzaż bez ciebie” w Toruniu czy „Wschody” w Lublinie. W spektaklu śpiewa także Sylwia Piotrowska, która równie emocjonalnie jak Cher zaśpiewała piosenkę „You haven’t seen the last of me” z filmu „Burlesque”. - Moja postać jest bardzo charakterystyczna – mówi. - Gram Aldonę, doświadczoną artystkę, która występuje w teatrze od wielu lat. Tym samym jest najstarszą dziewczyną w grupie. Podczas show radzi, jak zachowywać się na scenie i jak powinny być budowane relacje między wokalistkami.

- Jestem taką osobą, która nie lubi próżni – podkreślił Kacper Wojcieszek. - Jak skończyłem pracę nad „Grease”, od razu pomyślałem o nowym projekcie. Publiczność potrzebuje tego rodzaju rozrywki w naszym mieście. Myślę, że w „Showlesque” jeszcze bardziej zwróciliśmy uwagę na szczegóły, m.in. gra świateł wspólnie z muzyką i tańcem tworzy spójną całość. Przed samym spektaklem nie stresowałem się, byłem skupiony na pracy. Dopiero gdy pojawili się pierwsi widzowie, zacząłem czuć jakieś nerwy. Tym bardziej że to mój scenariusz i byłem ciekawy, jak na żarty wymyślone przeze mnie zareaguje publiczność. Pomimo moich wątpliwości, sala została wypełniona po brzegi. Publiczność zaangażowała się w nasze show i to dla nas największa nagroda. Po spektaklu podchodziło wiele osób, które były zadowolone. Dla mnie, jako autora show od A do Z, to wiele znaczy.

Za światła w musicalu odpowiadała Alicja Brożyna, za choreografię Kamila Chojnowska, a za nagłośnienie Paweł Skoczyk. Wskazówek warsztatowych wszystkim uczestnikom show udzielał aktor BTD Marcin Borchardt. Scenografię przygotował Maciej Rutkowski. Mówiąc o tym widowisku nie można zapomnieć o świetnych tancerkach i tancerzach, którzy skutecznie rozgrzewali publiczność. Widać też było, że to, co robią - sprawia im przyjemność. A byli to: Klaudia Juszczak, Paula Matysek, Paulina Tereszczyn, Cruise von Bardeleben i Dawid Tokarczyk. Oczywiście, w roli tancerza pojawił się także szef produkcji - Kacper Wojcieszek, który postanowił zaangażować w całe show również widownię. Schodził do widzów, pytał o wrażenia, „pożyczał” krzesła. Mogli się poczuć jak uczestnicy spektaklu i członkowie teatru, w którym rozgrywała się historia dziewczyny spełniającej marzenia. Na zakończenie publiczność nagrodziła wokalistów, tancerzy i aktorów owacjami na stojąco. W Koszalinie będzie można zobaczyć „Showlesque” m.in. 15 i 30 listopada oraz 13 grudnia.

(mw)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Realizujcie swoje marzenia!