Studenci mają serce do dzieci

Wrzuć miedziaka dla dzieciaka! :: Fot: Magda Pater

O ludziach zdobywających wyższe wykształcenie zwykle nie mówi się wiele dobrego. Żacy kojarzą się z lenistwem, imprezami obficie podlewanymi alkoholem, kombinowaniem, jak zdać egzamin niemal się nie ucząc. Studenci Politechniki Koszalińskiej od 19 lat udowadniają, że młodość to nie tylko okres beztroski, ale dobry czas na pomaganie.

W ostatnim roku poprzedniego stulecia Parlament Studentów Wydziału Mechanicznego tej uczelni rozpoczął akcję „Wrzuć miedziaka dla dzieciaka”.
Początkowo pieniądze dla najmłodszych, potrzebujących wsparcia, zbierali tylko w swoim gronie. Na potrzeby kwesty przygotowywali wiele wydarzeń, artystycznych, sportowych, kulturalnych. W poprzednich latach zapraszali m.in. na kręgle, andrzejki na lodowisku, spektakle teatralne, mikołajki i dyskoteki. Sami dobrze się na tych wydarzeniach bawią i poszerzają horyzonty swych zainteresowań, ale najważniejsze jest to, że pomagają dzieciom.

Z biegiem lat akcja charytatywna, organizowana z okazji świąt Bożego Narodzenia, rozrosła się i obecnie dociera do wszystkich koszalinian. W połowie grudnia studenci organizują finał akcji w galerii EMKA. Przygotowują wiele atrakcji i prowadzą ostatnie kwesty do puszek. Dzięki studentom każdy koszalinianin tuż przed świętami Bożego Narodzenia może wesprzeć dzieci ubogie, chore lub niepełnosprawne.

Co roku wspierają inne placówki
Od szóstej edycji studenci wybierają organizację lub instytucję, która na co dzień pomaga najmłodszym i spełniają ich mniejsze albo większe potrzeby.
W szóstej edycja dochód z akcji był przekazany na paczki świąteczne dla najbiedniejszych dzieci z terenu Koszalina, które wyznaczane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Rok później żacy przekazali zebrane pieniądze na remont dziecięcej izby przyjęć Szpitala Wojewódzkiego.
W ramach ósmej edycji „Miedziaka” żacy po raz pierwszy pomogli podopiecznym koszalińskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W ramach edycji dziewiątej, trzynastej i siedemnastej studenci i ludzie, którzy wrzucali datki do puszek podczas wydarzeń ogólnodostępnych, pomogli dzieciom z Przedszkola Integracyjnego nr 33.
Dochód z dziesiątej i piętnastej edycji akcji trafił do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, które prowadzi Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie.
Podczas edycji jedenastej i czternastej studenci wspierali Koszalińskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym.
W czasie dwunastej edycji dochód z akcji trafił do: podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Pieniądze zebrane podczas edycji szesnastej studenci przekazali Filia Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. Pod jej opieką przebywa kilkanaścioro dzieci z terenu byłego województwa koszalińskiego i części dawnego województwa słupskiego.

Znowu pomogą Towarzystwu Przyjaciół Dzieci
W poprzedniej edycji żacy przekazali zebrane fundusze Środowiskowemu Ognisku Wychowawczemu „Horyzont”, które prowadzi TPD. To szczególny rok dla tej organizacji, bo obchodzi stulecie działalności. Tym razem studenci PK także wesprą prowadzoną przez nią placówkę.
– Chcemy kupić materiały plastyczne i jakieś dodatkowe wyposażenie dla dzieci przebywających w ognisku Zacisze na ulicy Ruszczyca – informuje Aleksandra Guzowska, koordynatorka akcji „Wrzuć miedziaka dla dzieciaka”. – Postanowiliśmy drugi rok z rzędu wesprzeć TPD, bo nasza współpraca z tą organizacją bardzo dobrze się układa.

W ramach akcji studenci przygotowali dyskoteki, wyjście na kręgle i karaoke z Błażejem Papiernikiem, miejskim radnym (na zdjęciu). Nowością w tym roku jest zbiórka krwi, zaplanowana we wtorek, 19 listopada, w godz. 10.30-14.30 przed budynkiem Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich 2. Aby oddać krew, trzeba mieć ze sobą dowód osobisty, rano zjeść lekkie śniadanie i ważyć minimum 50 kg, a także być osobą ogólnie zdrową.
W tegorocznej akcji kwestować będzie ok. 30 wolontariuszy. To dużo mniej, niż w latach poprzednich, ale i osób studiujących na politechnice znacznie ubyło w porównaniu do czasów, gdy akcja Wrzuć miedziaka dla dzieciaka się zaczynała.

Ewa Marczak