Porozmawiaj z notariuszem

Ogólnopolska akcja Dzień Otwarty Notariatu :: Fot: Materiały prasowe

Dzień Otwarty Notariatu to wydarzenie, które odbywa się już od 10 lat, zawsze w ostatnią sobotę listopada. Jest uznawany za najważniejszą ogólnopolską inicjatywę społeczną samorządu notarialnego, realizowaną przez Krajową Radę Notarialną oraz rady izb notarialnych i ma charakter edukacyjny.

Okazuje się, że wielu osobom, które przychodzą do kancelarii notarialnej bardzo często brakuje podstawowej wiedzy prawnej. DON ma to zmienić. Co roku informacje prawne dotyczą inne zagadnienia. Temat 10. edycji brzmi: „Uczciwie i bezpiecznie. Warto dbać o swój majątek – porozmawiaj o tym z notariuszem”.
Podczas wydarzenia będzie można spotkać się bezpłatnie z notariuszami we wskazanym punkcie informacyjnym. W tym roku około 600 notariuszy będzie dostępnych w 29 miastach w Polsce. Wśród nich jest Koszalin. Mieszkańcy naszego miasta będą mogli zasięgnąć porady u notariusza 30 listopada w Urzędzie Miejskim (hol na I piętrze) w godz. 10-16. Warto przygotować wcześniej listę pytań.

Notariusz Romana Sozańska, koszaliński koordynator DON-u, zdradza, że w Koszalinie jest ponad 20 notariuszy, a w akcji weźmie prawdopodobnie większość z nich. Jak to będzie wyglądać w praktyce? – Będą cztery stanowiska, notariusze się będą zmieniać – wyjaśnia. Podczas tegorocznej edycji notariusze m.in. zwrócą uwagę na szereg czynności prawnych, których w sposób alternatywny dla postępowań sądowych można dokonać w kancelarii notarialnej, oszczędzając przy tym czas i pieniądze (np. sprawy związane z dziedziczeniem lub umowy alimentacyjne) oraz podpowiedzą, jak uniknąć czynności niebezpiecznych, które mogą stanowić zagrożenie dla całego naszego majątku (np. lichwiarskie pożyczki i umowy przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie).
– Chodzi przede wszystkim o to, jak zabezpieczyć swój majątek, czyli chodzi o umowy darowizny, umowy dożywocia, poza tym kwestie związane z dziedziczeniem. Każde pytanie, które dotyczy zabezpieczenia majątku czy też udzielenia pełnomocnictwa, czy spraw związanych z dochodzeniem alimentów, będzie wyjaśniane przez notariuszy – mówi koszaliński koordynator DON-u. Dodatkowo, rejenci odpowiadają również na pytania ogólne związane ze wszystkimi sprawami, które można załatwić w kancelarii notarialnej. – One dotyczą przede wszystkim kwestii prawnych związanych z zabezpieczeniem majątku, jaki osoby posiadają – mówi notariusz Romana Sozańska i dodaje: – Notariusze, wykonując czynności notarialne, muszą każdemu klientowi wyjaśnić, czego dana czynność dotyczy, jakie musi złożyć dokumenty i to jest nieodpłatna informacja związana z wykonaniem czynności.

DON to jednak nie tylko darmowe konsultacje. W poszczególnych miastach odbędą się specjalne wykłady dla seniorów. To akcja prowadzona od 2015 r. pod hasłem „Bezpłatny wykład notariusza na Uniwersytecie Trzeciego Wieku”. Koszalinianie będą mieli dwie szanse, aby skorzystać z tej okazji. Pierwszy wykład odbędzie się na UTW PWSZ 10 grudnia br. (godz. jeszcze nieustalona), a drugi na UTW Politechniki Koszalińskiej 22 stycznia 2020 r. o godz. 17. – Te spotkania będą prowadzone przez koszalińskich notariuszy – mówi Romana Sozańska.
Więcej informacji o DON-ie, a można znaleźć na stronie: www.porozmawiajznotariuszem.pl. – Będą jeszcze rozwieszone plakaty z informacją. Broszury będą w Urzędzie Miejskim porozkładane, w biurach notarialnych, postaramy się także do sądów z nimi dotrzeć – dodaje koszaliński koordynator DON-u.

Gdzie można natomiast poza Dniem Otwartym Notariatu znaleźć adresy notariatów? Tu można liczyć na internet. Informacje na ten temat znajdują się m.in. w zakładce „kontakt” na stronie akcji DON. Wystarczy skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki Krajowej Rady Notarialnej. – Są też strony Izby Notarialnej w Szczecinie, w której okręgu są koszalińscy notariusze. Tam też jest informacja, gdzie notariusze mają siedziby, także myślę, że dostęp do notariatu nie jest w jakiś sposób ograniczony – twierdzi notariusz i dodaje, że można o to zapytać także podczas X edycji DON-u.

(at)