Wyróżnienia na koniec jubileuszu

Podsumowanie jubileuszu TPD :: Fot: Magda Pater

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci kończy świętowanie stulecia działalności. To największe w kraju stowarzyszenie wspierające dzieci, młodzież i ich rodziców, współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami. Podczas zebrania plenarnego zarząd oddziału okręgowego wręczył statuetki i odznaki przedstawicielom kilku z nich.

TPD prowadzi ogniska wychowawcze, świetlice środowiskowe i przedszkola. Wciela w życie programy profilaktyczne i pomocowe. Organizuje konferencje, wydaje publikacje o wychowaniu i pomocy najmłodszym. Wspiera także rodziny. Członkowie organizacji podkreślają, że te działania nie byłyby możliwe bez innych instytucji czy stowarzyszeń.
– Zaprosiliśmy na nasze posiedzenie osoby i instytucje, które bardzo wspierają nasze działania i szczególnie zasłużyły się dzieciom – zaznacza Henryk Zabrocki, prezes Oddziału Okręgowego TPD w Koszalinie. Cieszymy się bardzo, że są to osoby różnych profesji i stanów. Wśród instytucji odznaczonych medalem stulecia TPD znalazła się Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przylesie”.
– To dla nas bardzo wielkie zaskoczenie – przyznaje Kazimiera Talko-Hryncewicz, kierownik Centrum Rozrywki „Na Pięterku”, która odebrała wyróżnienie w imieniu Kazimierza Okińczyca, prezesa KSM „Przylesie”. – Na terenie spółdzielni działa ognisko TPD i od zawsze całym sercem jej prezes i pracownicy wspierają działalność TPD na rzecz najmłodszych.

We wspieraniu dzieci w prawidłowym rozwoju TPD pomaga Kościół katolicki i jego organizacje charytatywne. Za działalność na rzecz najmłodszych odznakę Przyjaciel Dziecka otrzymał były diecezjalny duszpasterz rodzin.
– To ważne, że organizacja ma pomysły, jak pomóc dzieciom się rozwijać, a rodziców wesprzeć w wychowaniu dzieci, bo często, gdy rodzice mają w tej dziedzinie problemy, zostają pozostawione samym sobie – podkreśla ks. bp. Krzysztof Włodarczyk, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. – Jednak rodziców nie można wyręczyć w ich roli wychowawczej. Nie zapominajmy też, że dziecko to nie tylko sfera fizyczna, ale także psychiczna i duchowa, dlatego osoby z zewnątrz mają je wspierać w tym całościowym rozwoju. Trzeba zajmować się całym człowiekiem. Mniej nagłośnioną formą pomocy najmłodszym jest współpraca TPD z organizacją zajmującą się nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich rodzinami.
– W tym roku TPD przygotowało paczki dla naszych podopiecznych, ale od lat ich wolontariusze kwestują dla naszych dzieci na cmentarzu 1 listopada – przypomina Agnieszka Staszewska, koordynatorka wolontariatu Filii Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. – Jestem zafascynowana tym, jak poszczególne organizacje i instytucje potrafią się wspierać. Wyróżnienia dostali także Pałac Młodzieży, Fundacja Pokoloruj świat, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

(ejm)