„Suwak”, limity prędkości i ostrzejsze kary

Nowe przepisy drogowe :: Fot: Magda Pater

Nowe przepisy w ruchu drogowym. Niektóre weszły w życie jeszcze pod koniec 2019 roku, inne obowiązują od początku stycznia 2020, a jeszcze inne zaczną obowiązywać w najbliższych miesiącach.

Jazda na suwak i korytarz życia
Na początku grudnia 2019 r. pojawiły się prawne ustalenia nakazujące jazdy na tzw. suwak i tworzenia korytarza życia. Pierwszy przepis ma usprawnić jazdę w ruchu miejskim, a drugi ułatwić przejazd służbom ratunkowym w przypadku wystąpienia zatoru drogowego. Jazda na suwak to zachowanie odpowiedniej kolejności przejazdu w sytuacji, kiedy co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Obecnie kierowcy, którzy znajdują się na kończącym się pasie ruchu, muszą ustąpić pierwszeństwa jadącym sąsiednim pasem. Według nowego prawa samochody będą przemieszczać się naprzemiennie. W trakcie tworzenia korytarza życia kierowcy jadący lewym skrajnym pasem ruchu, muszą zjechać najbliżej lewej krawędzi jezdni, a zajmujący pozostałe pasy skręcają w prawo. To umożliwi szybszy i swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.

Koniec z „szybszą, nocną” jazdą
Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym limity prędkości różnią się od siebie w zależności od tego czy jest dzień, czy noc. Teraz od godz. 23. do 5 rano można poruszać się w terenie zabudowanym z prędkością do 60 km/h. Według nowego projektu przepisów ograniczenie do 50 km/h ma obowiązywać bez względu na porę dnia.

Limity prędkości na autostradach i „eskach”
Według obecnego prawa przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym kończy się odebraniem prawa jazdy na trzy miesiące. W 2020 r. ten przepis ma być zaostrzony i dotyczyć również dróg pozamiejskich. Gdziekolwiek przekroczymy prędkość o 50 km/h, możemy spodziewać się odebrania uprawnień do kierowania pojazdami na trzy miesiące. Kara może nas dotknąć, kiedy przemieszczać się będziemy autostradą z prędkością 190 km/h, drogą ekspresową 170 km/h, drogą krajową, dwujezdniową 150 km/h lub krajową, jednojezdniową, 140 km/h.

Pieszy z „pierwszeństwem przejścia”
W fazie projektu jest również przepis, który daje pierwszeństwo pieszym, wchodzącym na pasy, a tym samym nakazuje zatrzymanie samochodu kierowcy, który widzi pieszego zbliżającego się do przejścia przez jezdnię.

Używane lepiej przerejestrować na czas
Wraz z nadejściem 2020 roku wchodzą w życie zmiany dotyczące rejestracji pojazdu. Nowy właściciel samochodu będzie miał 30 dni na przerejestrowanie pojazdu. Jeśli tego nie uczyni w podanym terminie, może zapłacić nawet 1000 zł kary. Obowiązek ten nie dotyczy aut nowych, traktowanych jako towar handlowy. Od 1 stycznia 2020 r. nowe przepisy nie uderzą w dealerów, ale będą problemem dla importujących i sprzedających auta używane.

(rc)