Arie i kolędy dla pielgrzymów i turystów

Siostry szensztackie :: Fot: Magda Pater

„Brunetki, blondynki”, „Przetańczyć całą noc, czy „Gdybym był bogaty”- te i inne przeboje zabrzmiały w Filharmonii Koszalińskiej podczas III Świątecznego Koncertu Charytatywnego. Zorganizowała go Fundacja Przymierze, prowadząca budowę Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej.

Gospodarzami wieczoru byli Czesław Majewski i Janusz Tylman, muzycy znani z rozrywkowego programu „Śpiewające fortepiany”. Razem z nimi wystąpili: Wojciech Malina Kowalewski (perkusja, bas), Tadeusz Melon (skrzypce) oraz soliści Warszawskiej Opery Kameralnej i Gliwickiego Teatru Muzycznego: Joanna Stefańska-Matraszek i Ireneusz Miczka.
– Bardzo się cieszymy, że znowu możemy wystąpić w Koszalinie, w dodatku w koncercie na rzecz takiego przedsięwzięcia – przyznali Czesław Majewski i Janusz Tylman. – Mamy nadzieję, że zagramy na otwarciu placówki.

O całej inwestycji, trwającej ponad pięć lat, opowiedziała s. Paulina Kopacz, prezes Fundacji Przymierze. - Dziękuję za państwa otwartość i dobroć serca – podkreślała. - Centrum Turystyczno-Pielgrzymkowe powstaje na Górze Chełmskiej, jednym z najładniejszych zakątków Koszalina. Dzięki niemu nasi goście będą mogli zostać tam dłużej, niż na chwilę. Budowę zaczęliśmy pięć lat temu, we wrześniu. Obecnie osiągnęliśmy stan surowy zamknięty. Obiekt ma już dach i okna, elewację zewnętrzną, podjazdy z barierkami i toalety dla osób na wózkach inwalidzkich. Częścią elewacji są granitowe płyty z wyrytą w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim historią Góry Chełmskiej od średniowiecza do współczesności. Ich wartość to 33 tysiące złotych. Teren jest wyłożony kostką brukową. Konserwację przeszła też zabytkowa wieża widokowa, która wiosną będzie udostępniona zwiedzającym.

Obiekt wymaga jeszcze montażu wszystkich niezbędnych instalacji oraz wyposażenia. W środku znajdzie się m.in. kaplica, Muzeum św.Jana Pawła II, który odwiedził Górę Chełmską w 1991 r., kawiarnia, sala konferencyjna.

Bez nich tej budowy by nie było
Do tej pory budowa centrum pochłonęła 9 mln zł. Pieniądze pochodzą nie tylko od darczyńców, pielgrzymów, turystów, ale także z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Urzędu Miejskiego w Koszalinie. W podziękowaniu za pomoc w budowie placówki siostry przyznały specjalne statuetki instytucjom i osobom prywatnym. Otrzymali je ks. bp Paweł Cieślik, biskup senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, Pracownia Architektoniczna ArchTim Marka Jankowskiego, firmy: Meden-Inmed, Kronospan, Nadleśnictwo Polanów, Nadleśnictwo Karnieszewice, Ryszard Pilich, prezes Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, lek.med. Waldemar Ślęzak, państwo Halina i Krzysztof Parfianowiczowie.

Trwa okres Bożego Narodzenia
– Ten koncert odbywa się w okresie świąt Bożego Narodzenia, a to czas wyjątkowy – przypomina ks. bp Paweł Cieślik, biskup senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. -Wspominamy w tym okresie, że Bóg stał się człowiekiem, aby być blisko człowieka. W ten sposób okazuje nam swoją miłości i daje nadzieję, że ten świat ma jeszcze przyszłość; że jego często bolesna historia ma sens; że zło można zwyciężyć dobrem. Niech nowo narodzony Chrystus skraca dystans do Boga i drugiego człowieka. Odrzućmy na bok wzajemne waśnie, żale i pretensje. Radujmy się, że sam Bóg został nam dany. Każdy z nas na swój sposób może odpowiedzieć na tę bożą miłość. Siostry szensztackie robią to, zamieszkując przed laty w baraku na Górze Chełmskiej, aby poświęcić się modlitwie.Wybudowane tam sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, jako jedyne na świecie, poświęcił papież Jan Paweł II.

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, podkreśla, że Góra Chełmska to ważna część miasta, bo dzięki niej ono powstało i się rozrosło. To najchętniej wybierane przez koszalinian miejsce rekreacji.
– Niezwykle się cieszę, że ta nowa inwestycja, która tam powstaje, powoli zmierza do końca – przyznaje włodarz miasta. – Siostrom życzę, aby w tym nowym roku spełniły się ich plany na dokończenie budowy, a kolejny koncert charytatywny był formą podziękowania za finał tego przedsięwzięcia.
Budowę centrum można było wesprzeć datkami do puszek oraz zakupem ozdób choinkowych, ciasteczek i owocowych herbat.

Ewa Marczak