Będzie nowe miejsce dla niesamodzielnych seniorów

Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc :: Fot: Marcin Torbiński

Obecnie w strukturach Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie działa 27-łóżkowy Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny. Znajdują się w nim sale chorych, mała świetlica i salka do rehabilitacji. Jednak sale są ciasne, a cały zakład nie spełnia już wymogów technicznych. Dlatego dyrekcja lecznicy od kilku lat planowała budowę nowoczesnego obiektu dla większej liczby chorych, którzy przebywaliby w dużo lepszych warunkach.

– To długo oczekiwana inwestycja w Koszalinie i w całym regionie – przyznaje Robert Szank, dyrektor szpitala.
W drugiej połowie roku zacznie się budowa Centrum Opieki Długoterminowej. To ważne, bo obecnie na miejsce w zakładzie czeka 300 osób. Placówka jest przeznaczona dla osób niesamodzielnych, wymagających całodobowej opieki pielęgnacyjnej. To osoby np. po udarach, po wypadkach, sparaliżowane albo niesamodzielne z powodu wieku.

– Cały czas mamy pełne obłożenie – przyznaje Robert Szank. – Zanika wielopokoleniowy model rodziny, gdy młodsi opiekowali się starszymi. Do tego dzieci i wnuki starszych osób wyjeżdżają za pracą. A jeśli nawet dzieci są na miejscu, to nie zawsze w domu są warunki do opieki nad niesamodzielną osobą.

Budynek powstanie od strony ul. Dąbrowskiego i sięgnie do Sportowej Doliny. Inwestycja ma kosztować ok. 21 mln zł i zakończyć się najpóźniej do końca trzeciego kwartału 2022 r. – 80 procent tej kwoty to dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – wyjaśnia Robert Szank. – 10 procent sumy przekazał Skarb Państwa, pięć procent – Urząd Marszałkowski, a reszta to nasz wkład własny.
Pod koniec budowy szpital ogłosi przetarg na wyposażenie placówki, co ma kosztować kolejne 3 mln zł. Znajdzie się w nim sala do rehabilitacji, aby pacjentów można było jak najbardziej usamodzielnić.

Obiekt w pierwszej części ma pomieścić 47 łóżek, z możliwością dobudowy kolejnych dwóch kondygnacji, aby łącznie znalazło się miejsce na sto łóżek. Minimalny czas pobytu pacjenta w placówce to pół roku. Budynek będzie połączony z obiektem szpitala łącznikiem. Szpital w grudniu doczekał się nowego zadaszenia nad wejściem głównym do izby przyjęć. Na odbiór przez sanepid radiologiczny czeka druga pracownia do zdjęć rentgenowskich, przygotowana w pomieszczeniu zaadaptowanym i wyremontowanym specjalnie pod swoje potrzeby. To bardzo ważne miejsce w szpitalu, leczącym głównie osoby z chorobami płuc. Miesięcznie w placówce wykonuje się nawet tysiąc zdjęć rentgenowskich.

– Dotację na te inwestycje dostaliśmy od Urzędu Miejskiego w Koszalinie, za co jestem bardzo wdzięczny radnym miejskim – nie kryje dyrektor. – Koszt sprzętu do pracowni to niecałe 500 tysięcy złotych, a jej wyremontowanie i adaptacja – kolejne 200 tysięcy złotych. Budowa zadaszenia, na które bardzo długo czekaliśmy, kosztowała 246 tysięcy złotych, z czego 200 tysięcy pochodziło z dotacji Urzędu Miejskiego. Reszta kwoty to był nasz wkład własny.

(ejm)