Era e-recepty

Wzór e-recepty :: Fot: Magda Pater

Chociaż już od kilku miesięcy nowy rodzaj recepty był wprowadzany sukcesywnie w całym kraju, to wciąż jej forma może budzić pewne wątpliwości u pacjentów. Teraz staną przed jeszcze większym problemem, bo czas na wdrożenie e-recepty minął i teraz stała się ona naszą codziennością, a wraz z nią weszły w życie nowe zasady.

Od 8 stycznia lekarze mają obowiązek wypisywać e-recepty zamiast recept tradycyjnych. Co istotne, można otrzymać ją w aż trzech różnych wariantach – jako wydruk papierowy (gdy nie mamy aktywowanego Internetowego Konta Pacjenta – dostęp na stronie www.pacjent.gov.pl, zakładka Internetowe Konto Pacjenta), jako e-mail z plikiem pdf, zawierającym podstawowe informacje wraz z czterocyfrowym kodem i kodem kreskowym, lub w formie sms-a, w którym otrzymujemy kod i informację, kiedy recepta została wystawiona.

Sposób realizacji takiej recepty (bez względu na jej formę) nie powinien przysporzyć nam problemów. Aptekarz, otrzymawszy e-receptę, zeskanuje kod kreskowy. W niektórych przypadkach możemy także zostać poproszeni o podanie numeru PESEL (w przypadku wariantu sms-owego).
Co więcej, warto wspomnieć, że istnieje kilka wyjątków, które pozwalają pracownikowi medycznemu na wypisanie recepty według starych zasad. Jak informuje szczeciński NFZ obowiązek wystawiania e-recept nie dotyczy lekarzy, którzy wystawiają tzw. recepty pro auctore, pro familiae, transgraniczne, weterynaryjne, dla osób o nieustalonej tożsamości czy na import docelowy.

Ulepszona recepta
E-recepty pojawiły się w naszym województwie na początku 2019 roku. Są nowocześniejszą formą tradycyjnej recepty, dają nowe możliwości i mają na celu ułatwienie dotychczasowych czynności związanych z zakupem różnorodnych leków.
Dzięki e-recepcie możliwe stało się częściowe wykupowanie leków w różnych placówkach w całej Polsce (bez utraty refundacji). Dodatkowo, elektroniczna recepta ma ostatecznie rozwiązać problem z błędnym odczytywaniem danych na niej zawartych z powodu nieczytelnego pisma. Nie będzie więc mowy o pomyłce w doborze leku czy jego dawkowaniu.

Jak podaje szczeciński oddział NFZ, e-recepta będzie ważna przez cały rok (365 dni) od daty jej wystawienia lub wskazanej na niej daty realizacji (jeśli tak wskaże lekarz), natomiast w przypadku braku takiego oznaczenia – przez 30 dni. Istnieją tu jednak pewne wyjątki. Recepta będzie ważna przez 7 dni na antybiotyki w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i parenteralnego (pozajelitowy), natomiast przez 120 dni na: produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy dla pacjenta i produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta. 30 dni mamy na wykupienie środków odurzających, substancji psychotropowych itp.

Internetowe Konto Pacjenta
E-recepta może ułatwić możliwość wykupienia leków, jeśli ją zgubiliśmy. Wszelkie dane o naszych receptach będą się znajdować na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Żeby jednak móc korzystać z tego darmowego konta, należy posiadać Profil Zaufany, czyli podpis elektroniczny, za pomocą którego można obecnie załatwić już wiele spraw urzędowych (np. złożenie PIT-u czy wyrobienie dowodu osobistego). Profil Zaufany można założyć online przez konto bankowe (dostępne dla wybranych placówek) lub osobiście np. w urzędzie, w oddziale NFZ (potrzebny będzie dowód osobisty). Inną opcją dostępu do IKP jest zalogowanie się np. przez Zintegrowany Informator Pacjenta. IKP daje wiele możliwości. Dzięki niemu można m.in. sprawdzić dawkowanie leków dzieci do 18. roku życia, a także uzyskać kolejną e-receptę w przypadku choroby przewlekłej – bez wizyty w gabinecie, ale po wcześniejszym ustaleniu z lekarzem. To właśnie dzięki posiadaniu tego konta można otrzymać również e-receptę w postaci sms-a czy też e-maila (po podaniu tych danych podczas logowania).

Co więcej, istnieje możliwość udostępnienia danych bliskiej osobie i lekarzowi, m.in. historię przepisywanych leków i o stanie zdrowia. Na koncie pacjenta znajduje się także informacja dotycząca tego, które z recept zostały zrealizowane, a które nie. Możemy tu również sprawdzić nazwę leku, który nam w przeszłości pomógł (wraz z dawkowaniem).

Mimo wielu zalet wskazywanych w przypadku e-recept, istnieje także pewna potencjalna wada. Rozleniwieni pacjenci, przyzwyczajeni do otrzymywania kodów zamiast wizyt w gabinecie, mogą doprowadzić do przeoczenia pewnych objawów zwiastujących chorobę, a które dla lekarza są oczywiste. Warto więc pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, nawet u lekarza rodzinnego.

Co dalej?
Internetowe Konto Pacjenta, które rozszerza możliwości korzystania z e-recept, daje także możliwość śledzenia zaplanowanych wizyt lekarskich czy realizacji skierowań (e-skierowania). Są one jednak wciąż w fazie testowej. E-skierowania na stałe zaczną obowiązywać od 2021 r. Ich pilotaż rozpoczął się w październiku 2018 r. Aplikacja IKP jest również kompatybilna z e-zwolnieniami. Szczeciński oddział NFZ zapewnia, że powierzane przez nas dane są bezpieczne. Dodatkowe informacje na temat e-recept i możliwości Internetowego Konta Pacjenta znajdują się na stronie pacjent.gov.pl.

Alicja Tułnowska