Miasto - Tygodnik Koszaliński

Rybogryfy dla wyjątkowych mieszkańców

 Rozdanie Sianowskich Rybogryfów :: Fot: Waldemar Kosowski

- Wiem, że w naszym regionie są miasta starsze od Sianowa, ale 677 lat też robi wrażenie, dlatego w rocznicę nadania praw miejskich spotykamy się, aby wyróżnić osoby i instytucje, które zrobiły dla Sianowa coś wyjątkowego – podkreślał Maciej Berlicki, burmistrz gminy i miasta Sianów na gali przyznania Rybogryfów.

Władze gminy po raz kolejny wręczyły statuetki podczas gali w kinie Zorza. Wydarzenie odbyło się 11 lutego. Tradycyjnie nagrody rozdano w trzech kategoriach: za działalność dla rozwoju gminy i miasta Sianów, za osiągnięcia sportowe i za działalność społeczną. W każdej z nich laureatami zostały trzy osoby lub organizacje. Wśród nagrodzonych znalazła się m.in. właścicielka gościńca „Pod Kłosem”, która niedawno przekazała jego prowadzenie swoim dzieciom. Razem przyjmują w pensjonacie turystów z całego świata.

- Jestem wzruszona i dumna z tej nagrody, bo mieszkamy tu od 17 lat, a kiedy po raz pierwszy przyjechałam tu z rodziną, nie umiałam gotować, ani prowadzić takiego domu – wyznaje Elżbieta Pierzchała-Biliczak, laureatka w kategorii gospodarka i rozwój. – Gościniec to mała, rodzinna firma. Obecnie zarządzają nią moje dzieci. Mój syn jest zawodowym kucharzem, dlatego on rządzi w kuchni. Jest też pomysłodawcą powstania przy naszym gościńcu przystanku rowerowego.

Ponad granicami
W tej kategorii gmina nagrodziła także Darłowską Lokalną Grupę Rybacką. W imieniu jej zarządu Rybogryfa odebrał wiceprezes, Grzegorz Lipski, burmistrz Polanowa. - Dziękujemy za dostrzeżenie naszej działalności – podkreślał samorządowiec. – Skupiamy gminy z dwóch powiatów. Członkiem – założycielem naszej grupy, poza mną, jest burmistrz Sianowa. Zdobyliśmy na nasze działania 38 mln zł w pierwszym rozdaniu unijnych funduszy i 17 mln zł w drugim rozdaniu.

Rybogryfa za rozwój dostała także Środkowopomorska Grupa Działania, obejmująca 15 gmin z powiatów: koszalińskiego, sławieńskiego i białogardzkiego. Na lata 2014-2020 pozyskała 16,5 mln zł na pomoc w zakładaniu działalności gospodarczych i rozwój infrastruktury. - Jest nam niezmiernie miło, że kapituła dostrzegła działalność naszego stowarzyszenia na rzecz gminy i miasta Sianów – przyznaje Monika Kostrzewska, dyrektor Biura Środkowopomorskiej Grupy Działania. - Pomogliśmy w powstaniu nowych miejsc pracy, budowie boisk oraz świetlic, a także w wydaniu publikacji promujących sianowskie instytucje kultury. Za przywracanie pamięci historycznej

W kategorii działalność społeczna władze gminy doceniły proboszcza parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sianowie za podjęcie się generalnego remontu zabytkowej świątyni, której groziło zawalenie. Do tej pory trwająca 4 lata renowacja kościoła pochłonęła 2,3 mln zł, z czego połowę przekazali parafianie, a reszta pozyskana została z dotacji samorządowych i państwowych. To nie koniec modernizacji zabytkowej świątyni.
- W tym roku chcemy jeszcze odnowić renesansową chrzcielnicę z początku XVII wieku i zrobić zewnętrzną elewację kościoła – zapowiada ks. Zbigniew Waszkiewicz, proboszcz parafii. - Tę nagrodę traktuję jako wyróżnienie dla wszystkich, którzy mi pomagali w odbudowie. Gdybyśmy jej nie zaczęli, mogłoby dojść do katastrofy budowlanej.
W tej samej kategorii Rybogryfy dostali: Aleksander Kaczorowski, powstaniec warszawski, honorowy obywatel gminy Sianów, szerzący patriotyzm i wiedzę o najnowszej historii Polski oraz Klub Wędkarski Trotka.
- Działamy już ponad dwadzieścia lat, a obecnie klub liczy ponad 20 członków – podkreśla Waldemar Bartosiewicz, prezes klubu. – Organizujemy zawody dla dzieci i dorosłych. Promujemy Sianów, gdzie tylko się da i jak tylko się da.

Klubowi brakuje kibiców z Sianowa
W kategorii działalność sportowa Sianowskie Rybogryfy za 2019 rok trafiły do 12-letniej Hani Kozłowskiej z drużyny piłki nożnej Victoria Sianów, a także do Klubu Sportowego Darzbór Karnieszewice i drużyny Victoria Oldboys Sianów.
- Powstaliśmy prawie dwanaście lat temu w Nadleśnictwie Karnieszewice i przez ten czas osiągnęliśmy sukces, którego żaden klub tenisa stołowego w naszym województwie nie osiągnął od szesnastu lat – zaznaczył Zbigniew Kuszlewicz, prezes KS Darzbór Karnieszewice. – Szkoda tylko, że na rozgrywkach naszego klubu na najwyższym, krajowym poziomie brakuje mieszkańców Sianowa. Potem słyszę od nich, że w naszym mieście to się chyba nic nie dzieje.

Węzeł, na który czeka gmina
- Sianów ma się dobrze – mówił z zadowoleniem Maciej Berlicki. – Dotyczy to głównie kultury, sztuki i sportu. W minionym roku po raz kolejny zorganizowaliśmy Folk Film Festiwal, o którym głośno w całej Polsce, a nasza biblioteka, należąca do Centrum Kultury, zajęła drugie miejsce w kraju w rankingu dziennika „Rzeczpospolita”. Ale tamten rok był szczególnie wyjątkowy z powodu dwóch wydarzeń: wizyty prezydenta Polski, pierwszej w powojennej historii Sianowa, a także decyzji o budowie węzła drogi ekspresowej S6 w Gorzebądzu. Bardzo długo walczyłem o jego utworzenie. W tym miesiącu podpisałem w Warszawie aneks do narodowego programu dróg lokalnych, zawierający kosztorys budowy.
Galę Sianowskich Rybogryfów zakończył występ zespołu Hash Cookie, grającego akustyczny indie-pop.

Ewa Marczak

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Rybogryfy dla wyjątkowych mieszkańców