Miasto - Tygodnik Koszaliński

Rusza budżet obywatelski 2021

W Koszalinie rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego. Na projekty kreatywnych mieszkańców przeznaczono blisko 3 miliony złotych. Zanim jednak złożymy projekt, warto dowiedzieć się o zmianach, które weszły w życie na początku tego roku oraz udać się na spotkanie informacyjne, a okazji by rozwiać wątpliwości będzie sporo.

W regulaminie Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego wprowadzono kilka zmian. Teraz możliwe będzie wariantowanie projektu, czyli wydzielenie z całości jedynie części, która może zostać zrealizowana. Poza tym, w szczególnych przypadkach będzie możliwe wydłużenie realizacji zadań do dwóch lat. – Dotyczy to przede wszystkim projektów, które wiążą się z tym, że najpierw trzeba opracować dokumentację projektową – mówił Tomasz Czuczak, sekretarz miasta i dodał: – Zdefiniowaliśmy także, że budżet obywatelski ma zapewniać swobodną dostępność dla mieszkańców. Zrealizowane inwestycje mają być więc nieodpłatne.

Na część ogólnomiejską przeznaczono milion złotych i po 114 tysięcy dla każdego z 17 osiedli. Składanie projektów potrwa od 10 do 31 marca. Pomoc w ich napisaniu oferują Pracownia Pozarządowa w każdy marcowy czwartek od godziny 15 do 18 oraz Urząd Miejski przez cały okres składania wniosków w godzinach pracy urzędu. Ponadto, zorganizowane zostaną także spotkania warsztatowe między innymi dla młodzieży i seniorów. – Zachęcamy mieszkańców, żeby korzystali z tej pomocy. Mimo tego, że jest to już ósma edycja budżetu obywatelskiego, wciąż jest wiele wątpliwości. Błędy zdarzają się głównie na etapie wyceny projektów. Zachęcam więc wszystkich autorów, żeby nie wahali się pytać w trakcie przygotowywania wniosków – mówił Łukasz Cieśliński z Pracowni Pozarządowej.

Mieszkańcy poszczególnych osiedli będą mieli czas od 1 czerwca do 18 września, by wybrać najlepsze pomysły, podczas spotkań osiedlowych. Głosowanie na projekty ogólnomiejskie potrwa od 21 września do 12 października. Wyniki budżetu obywatelskiego na 2021 rok poznamy w drugiej połowie października. Szczegóły dotyczące Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego można znaleźć na stronie internetowej: www.koszalin.budzet-obywatelski.org.

(as)


Spotkania warsztatowe dla mieszkańców:
• 9 marca, godz. 16 – spotkanie dedykowane koszalińskim społecznikom z organizacji pozarządowych i grup nieformalnych (Dom Miłosierdzia Bożego, Al. Monte Cassino 7);
• 10 marca, godz. 17 – spotkanie dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie (Dom Studenta PWSZ, ul. Leśna 1);
• 11 marca, godz. 17 – spotkanie dla radnych koszalińskich rad osiedli (Pracownia Pozarządowa, ul. Dworcowa 2);
• marzec (daty w trakcie ustalania) – dwa spotkania dla młodzieży (I Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie, ul. Komisji Edukacji Narodowej 1).

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Rusza budżet obywatelski 2021