Miasto - Tygodnik Koszaliński

Cognitarium już za pięć lat?

Politechnika Koszalińska przygotowuje się do wcielenia w życie pomysłu o budowie nowego gmachu swojej książnicy. W jej obiekcie znajdzie się kilka bibliotek i małe centrum nauki.

Jesienią 2018 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało koszalińskiej uczelni 27 mln zł. Większość tej kwoty placówka przeznaczy na budowę nowej siedziby swojej biblioteki, którą planuje od piętnastu lat. Powstanie ona między budynkami laboratoriów politechniki a Halą Widowiskowo-Sportową, w kampusie przy ul. Śniadeckich 2. Puste pole od dawna jest zarezerwowane na ten obiekt.

Biblioteka naukowa PK obejmie kioski multimedialne, wrzutnie do zwrotu książek, książkomaty do odbioru zamówień – nawet po zamknięciu biblioteki, bramki zabezpieczające książki czy elektroniczne liczniki odwiedzin. W budynku znajdą się także nowoczesna aula, pełniąca rolę centrum konferencyjnego, demonstratoria najważniejszych w dziejach historii ludzkości doświadczeń naukowych. Do nowego obiektu zostanie przeniesiona biblioteka pedagogiczna i oddział Biblioteki Lekarskiej w Warszawie.

– Opracowujemy razem z Oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich konkurs architektoniczny na budynek naszego Cognitarium, czyli miejsca myśli – informuje dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej. – Chcemy, aby ten obiekt był wyjątkowy w skali kraju, także pod względem wyglądu. Chcemy pod koniec bieżącego roku wybrać jego koncepcję architektoniczną. W przyszłym roku przygotujemy dokumentację techniczną. Potem przystąpimy do wyłonienia wykonawcy. Nie spieszymy się z tą inwestycją. Zakładam, że budowę rozpoczniemy najwcześniej za dwa lata, a wtedy jest szansa, że zakończy się trzy lata później.

Szacowany koszt budowy Cognitarium to 50 mln zł. Uczelnia postara się o współfinansowanie tej inwestycji z budżetu państwa i samorządu województwa, a także z funduszy unijnych. Jednak budowa obiektu i jego wyposażenie w sprzęt nie oznacza końca wydatków. Potrzebne są kolejne fundusze na zakup programów komputerowych i specjalistycznych. A dostęp do wiedzy kosztuje.

(ejm)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Cognitarium już za pięć lat?