Miasto - Tygodnik Koszaliński

Koszalin (o)broni się przed koronawirusem?

Szkoły, przedszkola i żłobki będą zamknięte od 16 marca na dwa tygodnie. Od tego dnia do 25 marca lub dłużej nieczynne będą placówki kultury. Miasto wprowadza w życie zalecenia premiera dotyczące zagrożenia koronawirusem. Władze Koszalina apelują o spokój, unikanie dużych skupisk ludzi i nierobienie nadmiernych zapasów. Do czwartkowego poranka (12 marca) w Koszalinie nie było potwierdzonego zarażenia koronawirusem.

Rząd wprowadził kontrole sanitarne na przejściach granicznych z Niemcami i z Czechami, a także w pociągach i w portach. Do odwołania obowiązuje zakaz odwiedzin w Szpitalu Wojewódzkim, Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc, hospicjum stacjonarnym, domach pomocy społecznej w Koszalinie i w powiecie koszalińskim.

Prezydent Koszalina jeszcze przed ogłoszeniem zalecenia premiera o odwołaniu imprez masowych, zapowiedział, że nie odbędzie się Gala Sportu, zaplanowana na 10 marca. Dzień później, już po komunikacie w tej sprawie, odwołał Galę Kultury, przygotowywaną na 20 marca. Festiwal Filmów dla Dzieci „Filmoniada”, organizowany przez Centrum Kultury 105, został przełożony na 25-26 maja 2020 r. Wszystkie rezerwacje obowiązują w nowym terminie. Odwołany został też II Marsz Równości, zaplanowany na 4 kwietnia.

Bp Edward Dajczak zadecydował o przełożeniu rekolekcji wielkopostnych dla uczniów szkolnych na inny termin. Odwołał też zaplanowaną na 3 kwietnia pielgrzymkę maturzystów do Częstochowy.

O tym, czy w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się zaplanowane mecze, zdecydują poszczególne kluby sportowe. Jeśli już się odbędą, to bez udziału kibiców. Miejski Zakład Komunikacji dezynfekuje wszystkie swoje autobusy. Podobnie ze swoimi koszykami i wózkami robią sieci supermarketów.

Nie ma powodów do paniki
- Proszę wszystkich, zwłaszcza osoby starsze, o unikanie dużych skupisk ludzi, takich jak centra handlowe, puby, restauracje – apeluje do mieszkańców Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. -Przestrzegajmy też zaleconych zasad higieny. W toaletach Urzędu Miejskiego zainstalowane są pojemniki z płynem dezynfekującym. Jeśli już ktoś źle się czuje, to proszę, aby postępował zgodnie z wytycznymi. Jednak bardzo proszę, aby przychodzić do urzędu tylko wtedy, gdy jest to naprawdę niezbędne. Wiele spraw można załatwić przez internet, np. uiszczenie opłat czy zgłoszenie pomysłów do budżetu obywatelskiego. Apeluję też o to, byśmy zachowali zdrowy rozsądek, nie robili nadmiernych zapasów, żeby potem nie było problemu z wyrzucaniem przeterminowanej żywności. Towaru w sklepach na pewno nie zabraknie.
- Zaplanowana na 19 marca sesja Rady Miejskiej zostanie przeprowadzona,ale w ograniczonym składzie – zapowiada Jan Kuriata, przewodniczący RM. - Zapraszam mieszkańców do śledzenia jej w internecie.

Delegatura Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego obawia się o obsługę pracowników, bo większość z nich to kobiety mające dzieci, więc mogą z nimi zostać w domu.
- Odwołujemy kontrole w terenie, ale sprawy związane z pobytem cudzoziemców muszą być załatwione na miejscu – zaznacza Paweł Michalak, dyrektor Delegatury ZUW. - To dla nas trudny czas, ale mam nadzieję, że się z nim uporamy.

Dzieci i młodzież zostaną w domach
W poniedziałek, 9 marca, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas wydał zalecenie w sprawie odwołania publicznych zgromadzeń powyżej tysiąca osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Dzień później premier Mateusz Morawiecki wydał zarządzenie o odwołaniu wszystkich imprez masowych. 11 marca szef rządu zadecydował o prewencyjnym zamknięciu na dwa tygodnie uczelni, szkół, przedszkoli, klubów dziecięcych i żłobków.

Placówki oświatowe dla dzieci działały w ograniczonym zakresie 12 i 13 marca, aby umożliwić rodzicom organizację opieki nad ich pociechami. Rodzicom dzieci do lat ośmiu, którzy będą się sami opiekować dziećmi, przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Będzie on wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Informacje o nim oraz o zaświadczeniu przysługującym z tytułu kwarantanny domowej można uzyskać pod numerem tel. 22 56 01 600 i na stronie internetowej: www.zus.pl.
- Zamknięte są też bursy i internaty, które w razie konieczności prezydent miasta przeznaczy na bazy w razie zagrożenia epidemią – informuje Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina. Działalności nie zawiesza Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, ale to też może się zmienić. Pałac Młodzieży także zawiesza prowadzenie zajęć. Minister edukacji nie planuje na razie przedłużenia roku szkolnego.

Na uczelniach tylko badania
Politechnika Koszalińska we wtorek, 10 marca, nie planowała zawieszenia żadnych zajęć, poza wykładem Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży, wyznaczonym na 14 marca. Rektor uczelni wydał wewnętrzne pismo, aby wprowadzić wzmożoną higienę. Dotyczyła on częstej dezynfekcji klamek i wylewek w toaletach, paneli w bankomatach, dostępnych w budynkach uczelni, a także myszki i klawiatury komputerów, które są ogólnodostępne na wydziałach i w bibliotekach, po każdych zajęciach. Dezynfekowane po każdych zajęciach są też urządzenia na siłowni w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Pracownicy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, obsługujący kasę, pracownie komputerowe i bibliotekę dostali płyny dezynfekujące. Stoją one także na portierniach. Przebywający na politechnice w ramach wymiany studenci z Turcji czują się bardzo dobrze. W środę, 11 marca, Politechnika Koszalińska powiadomiła jednak o zawieszeniu zajęć dydaktycznych prowadzonych na uczelni na okres 2 tygodni.
- Nasi pracownicy nie mają jednak wolnego, bo nadal prowadzimy badania czy inną działalność pozadydaktyczną – zaznacza prof. Tadeusz Bohdal, rektor politechniki. - Nie wykluczamy przyprowadzenia na uczelnię dzieci tych naszych pracowników, którzy nie zapewnią im opieki w domach.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa musi zmienić plan zajęć. Studenci kierunków medycznych nie mogą mieć praktyk w Szpitalu Wojewódzkim i hospicjum stacjonarnym ze względu na zakaz wstępu osób postronnych. Uczelnia już przed nakazem zawieszenia zajęć wstrzymała przyjazdy i wyjazdy pracowników i studentów, a także przyjęcia do Domu Studenta, w którym ograniczono liczbę odwiedzin.

Puste kina, teatr, filharmonia, biblioteka
BTD zamyka się dla widzów do 31 marca. Bilety na spektakle nie tracą ważności. Do 25 marca nie będą prowadzone zajęcia w Centrum Kultury 105. Zwrot pieniędzy za udział w danej sekcji można dostać w godz.8-18 w kasie placówki przy ul. Zwycięstwa 105. Zamknięte w tym terminie są też kino Kryterium i Bałtycka Galeria Sztuki. Dotyczy to też Multikina. Wszystkie koncerty i inne wydarzenia do 3 kwietnia odwołuje Filharmonia Koszalińska. O zwrot pieniędzy za bilety na wydarzenia, które się w niej miały odbyć w tym terminie, można się starać od 18 marca.

Podwoje dla zwiedzających i uczestników organizowanych przez siebie wydarzeń zamyka także muzeum przy ul. Młyńskiej 37-39. Nieczynna do 25 marca będzie Koszalińska Biblioteka Publiczna, zarówno jej budynek główny, jak i wszystkie filie. Nie odbędą się zaplanowane w tym czasie wystawy i inne wydarzenia. Za okres zamknięcia biblioteki nie będą naliczane należności za nieterminowy zwrot zbiorów.

Działalność zawieszają baseny i Park Wodny, należący do Zarządu Obiektów Sportowych. Klienci mogą przychodzić tylko na wcześniej umówione zabiegi w spa. Niedzielna giełda towarowa przy ul. Orląt Lwowskich nie jest odwołana.

Granice pod kontrolą
Rząd zadecydował w tym tygodniu o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na wszystkich granicach kraju. Obejmują one na razie przede wszystkim transport autobusowy i autokarowy. Sytuacja ta wiąże się z częściową zmianą organizacji ruchu drogowego na przejściach granicznych. Punkty ochrony sanitarnej na granicach są całodobowe. Na miejscu stoi ambulans medyczny, który w razie zdiagnozowania, że granicę przekracza osoba z symptomami choroby COVID-19, przewiezie tę osobę bezpośrednio do odpowiedniego szpitala.

Ściśle przestrzegać kwarantanny
Łukasz Szumowski, minister zdrowia, radzi, aby osoby, które przebywają w kwarantannie domowej, nie opuszczały miejsca pobytu. Wychodzenie na zakupy, do sklepu, na spacer z psem jest zakazane. Z racji tego, że wiele osób starszych mieszka samotnie, Ministerstwo Zdrowia chce otoczyć je opieką. O tym, czy czegoś tym samotnym osobom nie potrzeba, dowie się patrol policji. On też dostarczy niezbędnych produktów.

- Obecnie (11 marca) mamy w powiecie koszalińskim cztery osoby w kwarantannie domowej, z czego trzy osoby to rodzina – informuje Krzysztof Sieląg, komendant Komendy Miejski Policji. - Każdego dnia nasi funkcjonariusze kontaktują się z nimi, pytając o ich stan zdrowia i czy czegoś nie potrzebują. Poza tym wszyscy policjanci Garnizonu Koszalin są w pełnej gotowości. Pracujemy normalnie. Dysponujemy odpowiednim strojem, zabezpieczającym przed zarażeniem się koronawirusem, i środkami do dezynfekcji.

Osoba, poddana kwarantannie lub izolacji, ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego. Zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłaca płatnik składek (np. pracodawca lub ZUS). Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji. Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza.

Ewa Marczak

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Koszalin (o)broni się przed koronawirusem?