Uczą dzieci zasad ekologii

Plastikożerki :: Fot: Archiwum prywatne

„Plastikożerki” to projekt społeczny stworzony z inicjatywy trzech uczennic V LO im. Stanisława Lema. Dzięki niemu przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych dowiadują się, jak żyć w zgodzie ze środowiskiem i poznają podstawowe zasady dotyczące ekologii.

Jak wspominają Kasia, Agata i Wiki, początki nie były jednak łatwe. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu stworzenie „Plastikożerek” stało się jednak realne. Choć jest to projekt samodzielny, to mogą liczyć na wsparcie swojej szkoły. – Taki projekt chciałyśmy stworzyć od dawna. W zeszłym roku podjęłyśmy próbę realizacji jednego, jednak nie udało nam się osiągnąć zamierzonego celu – opowiadają pomysłodawczynie projektu i dodają: – W tegoroczne „Plastikożerki” włożyłyśmy mnóstwo pracy i czasu. Pomysł narodził się dość szybko, chciałyśmy stworzyć coś „na czasie”, ale jednocześnie poruszyć ważny dla wszystkich ludzi temat.

Projekt „Plastikożerki” powstał dzięki internetowej platformie „Zwolnieni z Teorii”. – Po raz pierwszy zetknęłyśmy się z platformą rok temu. Nasz nauczyciel przedsiębiorczości stale zachęcał nas do stworzenia własnego projektu. We wrześniu do naszej klasy zawitały przedstawicielki „Zwolnionych z Teorii”, to spotkanie zainspirowało nas do działania.
Trzeba przyznać, że pomysłowe uczennice V LO zadbały także o ciekawą nazwę – „Plastikożerki” – Wzięła się od naszej działalności. Podczas naszych warsztatów i prezentacji zawsze podkreślamy szkodliwy wpływ plastiku na naszą planetę. Lubimy nazywać naszą małą społeczność „Plastikożercami”, a jako że w naszym teamie są same babeczki, nasza trójka zmieniła się w „Plastikożerki” – wyjaśniają.

Zgrane trio oferuje obecnie warsztaty dla przedszkoli i szkół podstawowych. Przyznają, że nie spodziewały się tak pozytywnego odzewu. – Byłyśmy zaskoczone, jak wiele placówek jest zainteresowanych naszą działalnością – mówią i dodają: – W przedszkolu odwiedzamy grupy cztero-, pięcio- i sześciolatków. W szkołach są to dzieci od pierwszej do szóstej klasy.
Ponadto, w żeńskim zespole panuje wzorowa organizacja. Kasia jest specjalistką od mediów społecznościowych i fotografii. Za kontakt mailowy odpowiada Agata, natomiast Wiki – za kreatywne rozwiązania, które dziewczęta później wspólnie realizują w projekcie.

Pomysłodawczynie projektu zgodnie twierdzą, że nie mają problemów z przygotowaniem zajęć dostosowanych do odpowiedniej grupy wiekowej. – Każda z nas interesuje się psychologią oraz pedagogiką. We trzy skrupulatnie zbadałyśmy tę tematykę, samodzielnie dostosowujemy zajęcia do grupy wiekowej – mówią i dodają: – Podczas warsztatów z przedszkolakami wykorzystujemy zabawę jako najlepszą formę nauki. Dzieci chętnie bawią się w segregację śmieci i z zapałem tworzą plastikowe potworki. W rozmowach z maluchami wplatamy tematy dbania o środowisko w przyjazny dla nich sposób. W szkołach dajemy możliwość młodym na wykazanie się wiedzą, dużo rozmawiamy, omawiamy zmiany klimatu czy chronione gatunki zwierząt.
To jednak nie wszystko. – Maluchy są bardzo kreatywne, stąd pomysł na ekologiczne DIY. Ma to za zadanie pokazać, jak można wykorzystać przedmioty codziennego użytku w niekonwencjonalny sposób. Zabawą w „segregację śmieci” , uczymy do jakich pojemników powinien trafiać plastik, do jakich szkło itd. Nie zapominamy o małej pogadance, z doświadczenia wiemy że najmłodsi mają dużo do powiedzenia. W pracy ze starszymi „Plastikożercami” wprowadzamy pracę w grupach. Naszą ulubioną zabawą jest „Wesołe i smutne drzewko”, która porusza temat zdrowego rozwoju drzew. Lubimy wprowadzać nutę rywalizacji w formie quizu wiedzy o planecie.

Warsztaty dla szkół i przedszkoli ruszyły na początku marca. „Plastikożerki” odwiedziły już Przedszkole nr 13 im. Małej Akademii oraz Szkołę Podstawową nr 5, im. UNICEF. Można się z nimi skontaktować przez fb: https://www.facebook.com/plastikozerki/ oraz mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

(at)