Miasto - Tygodnik Koszaliński

Modlitwa w domach, msze w mediach

 Kościół Ducha Świętego :: Fot: Magda Pater

Zbliżają się najważniejsze dla wszystkich chrześcijan święta Zmartwychwstania Pańskiego. Katolicy i protestanci obchodzić je będą 12 i 13 kwietnia, a prawosławni i grekokatolicy tydzień później. W tym roku ich obchody będą znacznie się różnić od dotychczasowych.

Poświęcenie palm w Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień, a potem poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę to wydarzenia, które gromadzą w kościołach nawet tych, którzy na co dzień nie praktykują wiary. Dla nich to po prostu kolejna polska tradycja, którą chcą przekazać dzieciom i wnukom. W tym roku jednak wszyscy wierni świeccy muszą pozostać w domach, bo liturgie Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy księża będą sprawować bez ich udziału. Msza św. Krzyżma, sprawowana w katedrach w Wielki Czwartek rano, została przeniesiona na inny termin. Podczas mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wieczorem pominięty zostanie obrzęd umycia nóg, a uczestnicy liturgii Wielkiego Piątku cześć krzyżowi oddadzą nie przez jego pocałowanie (zrobić to może tylko celebrans), ale przez ukłon. Biskupi zalecają, aby tego dnia w ten sam sposób wierni oddali cześć krzyżom, które są w ich domach.

Liturgia Wigilii Paschalnej, sprawowana w Wielką Sobotę wieczorem, w tym roku może mieć miejsce tylko w katedrach i kościołach parafialnych. Przed jej rozpoczęciem nie będzie obrzędu rozpalenia ognia, który odbywa się przed świątynią. Księża poświecą w kościele ogień zapalony np.na zniczu. Na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej lub na zakończenie w czasie Rezurekcji, odprawianej w wielu kościołach w poranek wielkanocny, nie będzie tradycyjnej procesji wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Zamiast niej kapłan wyjdzie z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławi parafię.

Triduum i Wielkanoc w radiu, telewizji i internecie
Mimo obostrzeń dotyczących zakazu obecności wiernych w kościołach podczas mszy św. i innych nabożeństwach, mogą oni odwiedzać świątynie w ciągu dnia. W tym roku nie pomodlą się przed specjalnie Najświętszym Sakramentem, wystawionym przy symbolicznym grobie Jezusa, bo tego grobu nie będzie. Ponadto biskupi zachęcają ich, aby uczestniczyli przez media w transmisjach uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy. Jeśli ktoś chce przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, może to zrobić, po umówieniu się indywidualnie z księdzem. Sama spowiedź może mieć miejsce np. w zakrystii, w salce parafialnej czy na plebanii, aby zapewnić dyskrecję. Kapłan i osoba spowiadająca się muszą zachować między sobą odstęp minimum dwumetrowy, stąd lepsze warunki są w osobnym pomieszczeniu niż w konfesjonale. Na spowiedź można się umówić telefonicznie. Parafie podają telefony do pracujących w nich duszpasterzy na swoich stronach internetowych.

Pokarmy pobłogosławi głowa rodziny
Brak możliwości przyniesienia do kościoła pokarmów na wielkanocny stół nie oznacza, że nie mogą być one pobłogosławione w inny sposób. W „Obrzędach błogosławieństw dostosowanych do zwyczajów diecezji polskich” (wyd. Katowice 1994) znajduje się przeznaczona do tego modlitwa. Rozpoczyna się ona zrobieniem znaku krzyża św. przez członków rodziny, a następnie odczytaniem Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 6,31ab.32b-33). Obrzęd przypomina modlitwę i błogosławieństwo pokarmów na stole wigilijnym.

Duchowni i świeccy służą specjalistyczną poradą
Kapłani różnych wyznań i osoby zaangażowane w duszpasterstwo w swoich parafiach starają się dotrzeć do wiernych na różne sposoby. Zapewniają nie tylko o modlitwie i pamięci, ale udzielają wsparcia także materialnego, np. przez Caritas czy Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augburskiego. Księża oraz siostry zakonne z terenu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zapraszają do korzystania z Telefonu Wsparcia Duchowego. Jest on uruchomiony z myślą o każdym, komu trudno jest funkcjonować w obecnej sytuacji, kto boi się o przyszłość swoją i swoich bliskich albo nie może poradzić sobie z emocjami. Organizatorami Centrum są: Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Zdrowia i Chorych i Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin. Kontakt z koordynatorem akcji: tel. 534 723 526, mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

W ramach Telefonu Wsparcia Duchowego porad udzielają m. in. doradcy życia rodzinnego. Po rozpoznaniu sytuacji kierują do zespołów interwencyjnych poradnictwa, w skład których wchodzi: psycholog, psychoterapeuta, terapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, prawnik, koordynator ds. przemocy domowej, kapłan-egzorcysta. Poza tym konsultacji udzielają lekarze specjaliści, pielęgniarki, farmaceuci i fizjoterapeuci. Jednak oni nie wystawiają e-recept, e-skierowań czy e-zwolnień lekarskich. Na fachową pomoc psychologiczną, psychiatryczną i terapeutyczną mogą liczyć pracownicy służby zdrowia. Kontakty telefoniczne do wszystkich osób, pomagających w ramach Centrum Wsparcia Duchowego można znaleźć na stronie internetowej diecezji: www.diecezjakoszalin.pl/corunum.

Inni chrześcijanie też pomagają
Wierni innych Kościołów chrześcijańskich także mogą uczestniczyć w nabożeństwach, transmitowanych przez media. Ich duszpasterze także proszą o to, by pozostali w domach i w nich się modlili. Jednocześnie nie zapominają o swoich parafianach. Kontakt telefoniczny do siebie podali m. in. ks. Janusz Staszczak, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej (luterańskiej) w Koszalinie i ks. Sebastian Bestrzyński, pastor parafii Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Koszalinie i Słupsku.

Członkowie Społeczności Chrześcijańskiej, mający swoją świątynię przy ul. Gnieźnieńskiej, naprzeciwko cmentarza, przygotowują gorący, poranny posiłek i prowiant dla osób, które nie mogą liczyć na żadną pomoc i schronienie. Poza tym, osoby dotknięte bezdomnością mogą się w budynku kościoła posilić i wykąpać, zachowując zasady obowiązujące podczas epidemii. Każdy chętny może wesprzeć członków Społeczności Chrześcijańskiej. Najważniejsza jest żywność: produkty na zupy typu grochówka, fasolowa, krupnik, gulasz, spaghetti. Do zrobienia paczki żywnościowej potrzebne są: kiełbasa, chleb, mleko w butelkach i owoce. Można też przekazać datki na ten cel, w gotówce i na konto o numerze: 55 1240 1428 1111 0010 8743 6049 – z dopiskiem „posiłek dla bezdomnych”. Więcej informacji u pastora Marka Kurkierewicza pod numerem tel.: 608 572 272.

Ewa Marczak

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Modlitwa w domach, msze w mediach