Tworzymy wspólnotę mieszkańców

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński :: Fot: Magda Pater

Rozmowa z Piotrem Jedlińskim, prezydentem Koszalina

Cofnijmy się najpierw do roku 1990. Co zajmowało pana podczas pierwszych wolnych wyborów w Polsce?
– Podczas wyborów w 1990 roku kończyłem studia i skupiałem się na tym, aby dopiąć ten etap swojego życia. Nie jest jednak tajemnicą, że swój głos oddałem na ekipę związaną z „Solidarnością”. To był powiew świeżości i nadzieja na nowe rozdanie, które miało przynieść zmiany w Polsce. Na szczęście, tak się stało. Jednym z wyznaczników tej dobrej drogi jest samorząd, który ukształtował się wkrótce po tym, jak PRL przeszedł z teraźniejszej rzeczywistości na karty historii.

A sama ustawa o samorządzie, dokument niezwykle ważny i doniosły, spełnia swoje zadanie?
– Ustawa o samorządzie to najkrócej przygotowywana i zarazem najlepsza reforma, która wpłynęła na zmianę ustroju w Polsce. Dziś samorządy są postrzegane jako organ odpowiedzialny za wszystko, co dzieje się w gminie, niezależnie od faktycznego podziału kompetencji. To efekt otoczenia prawnego, które sprawia, że coraz więcej zadań spada na barki gmin. Od 30 lat budujemy wspólnotę, wciągając mieszkańców w przeróżne inicjatywy, których celem jest zbliżenie się ludzi do siebie. Arsenał jest naprawdę bogaty: od konsultacji społecznych, przez spotkania z mieszkańcami, po budżet obywatelski. Wiele jednak zależy od aktywności samych ludzi – czy czują się gospodarzami miejsca, w którym żyją i chcą je zmieniać w pozytywny sposób.

Ale budować samorządową wspólnotę nie jest chyba łatwo?
– Nie jest to faktycznie zadanie łatwe. W dzisiejszej rzeczywistości brakuje przede wszystkim stabilizacji finansowej. To efekt reformy finansowej z zeszłego roku. W porównaniu z latami poprzednimi ubytek dochodów gmin jest zauważalny w każdym samorządowym budżecie. A koszty funkcjonowania rosną. Z każdym rokiem chociażby coraz więcej dopłacamy do oświaty, bo subwencja rządowa jest niewystarczająca. Robimy to jednak z pełną świadomością i odpowiedzialnością, bo zdobywanie wiedzy jest niezwykle istotne nie tylko dla dzieci i ich rodziców, ale także dla samorządu i całego państwa.

Jak Koszalin sobie radzi z coraz większą ilością zadań i niewystarczającym budżetem?
– Z przejściem od zarządzania centralnego w stronę lokalnej jurysdykcji samorząd sobie poradził, mimo że na jego barki zrzuca się coraz więcej zadań, za którymi niekoniecznie idą niezbędne do ich wykonania fundusze. O elastyczności samorządu i umiejętności dostosowania się do nowych wyzwań świadczy chociażby wykorzystanie wsparcia z Unii Europejskiej. To nie nikt inny jak właśnie samorządy, wykorzystują tę pomoc w sposób maksymalny, wykorzystując każdą złotówkę, którą można z funduszy strukturalnych otrzymać. A pamiętać należy, że z tym wyzwaniem nie do końca poradziły sobie np. Hiszpania i Portugalia, podczas gdy polskie samorządy – cały czas ucząc się na żywym organizmie – swoją szansę wykorzystują maksymalnie. Jedno co mnie niepokoi, to rozrost biurokracji.

To znaczy?
– Pracuję w samorządzie od pierwszej jego kadencji i pamiętam, że kiedy wystarczyły liczące cztery strony kontrakty, które pozwalały na realizację naprawdę dużych kontraktów. Dziś brakuje mi uproszczenia procedur, które zastąpiłyby zbyt szczegółowe regulacje, w efekcie czego kontrakty zapisywane są na liczących kilkadziesiąt stron dokumentach.

Czy mieszkańcy Koszalina zdają sobie sprawę z roli, jaką pełni samorząd w Polsce?
– Myślę, że tak. Tę świadomość budujemy dopiero od 30 lat, a to nie jest zbyt długi czas. Jestem jednak przekonany, że w tej sferze będzie coraz lepiej. Ten optymizm to wypadkowa zwiększającej się cały czas frekwencji wyborczej, która świadczy o tym, że coraz bardziej jako Polacy uświadamiamy sobie, jak ważną i odpowiedzialną funkcję pełni samorząd. Jednak najlepszym sprawdzianem, czy samorząd jest potrzebny, byłaby jego likwidacja i obserwacja tego, co wówczas będzie się działo. Ale tego scenariusza nie biorę pod uwagę.

Rozmawiał Tomasz Wojciechowski