Miasto - Tygodnik Koszaliński

Kultura z książką w roli głównej

 Sympatyczna ekipa z filii nr 8 KBP :: Fot: Magda Pater

Dawno minęły czasy, gdy biblioteka kojarzyła się jedynie z miejscem, w którym można było wypożyczyć książki. Dziś nowoczesne biblioteki stają się małymi centrami kultury. Takim właśnie centrum jest koszalińska Filia Biblioteczna nr 8 organizująca wystawy plastyczne, spotkania autorskie, koncerty, a nawet kursy komputerowe, warsztaty i psychologiczne spotkania dla młodzieży.

Najważniejsza jest książka
– Staramy się, aby nasza działalność była bogata i różnorodna – mówi Wanda Budnik, kierowniczka Filii. – Oczywiście, najważniejsza jest książka, więc przez różne formy promujemy czytelnictwo i dobrą literaturę. Cieszymy się, że część rygorów wynikających z obowiązku przestrzegania reżimu sanitarnego została już złagodzona. Wprawdzie wciąż niedostępna jest czytelnia, gdzie odbywało się wiele artystycznych imprez, ale nasi czytelnicy odzyskali wolny dostęp do półek. Teraz swobodnie mogą wybierać interesujące ich publikacje.

A jest w czym wybierać. Filia nr 8 dysponuje bogatym, liczącym ponad 18 tysięcy woluminów księgozbiorem, w którym każdy miłośnik literatury znajdzie dla siebie coś interesującego. W bibliotecznych zbiorach znajduje się beletrystyka, także w językach obcych (angielski, francuski, niemiecki, rosyjski), książki podróżnicze, popularnonaukowe, poradniki dla działkowiczów, sympatyków dobrej kuchni czy miłośników robótek ręcznych, lektury szkolne wraz z opracowaniami, a także bogaty zbiór literatury z dziedziny psychologii. Nie brakuje również nowości wydawniczych, bardzo poszukiwanych przez czytelników.

– Jeszcze niedawno ogromną popularnością cieszyła się skandynawska sensacja – komentuje Wanda Budnik. – Dziś z wielką radością obserwuję rosnące zainteresowanie literaturą polską, osadzoną w bliskich każdemu z nas rodzimych realiach. Naprawdę jest co czytać! Nasi czytelnicy coraz chętniej sięgają po książki Remigiusza Mroza, Iwony Banach, Tomasza Stężały i Ryszarda Ćwirleja – mistrza polskiego kryminału. Dysponujemy szeroką ofertą bestsellerowych nowości. Chciałabym jeszcze dodać, że na prośbę naszych czytelników zmieniliśmy godziny funkcjonowania biblioteki w miesiącach wakacyjnych. W lipcu i w sierpniu zapraszamy więc w poniedziałki, środy i piątki od godz. 9 do 16, we wtorki i czwartki nasza biblioteka jest czynna w godzinach 11-18. Promocja czytelnictwa

W działalności Filii nr 8 nie brakuje różnorodnych form popularyzacji i promocji literatury. Niestety, z powodu pandemii większość z nich została czasowo zawieszona lub realizowana jest w przestrzeni wirtualnej. Z pewnością do najciekawszych propozycji należą, prowadzone od wielu lat spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone rozmowom o wybranych pozycjach – ambitnych i prowokujących do przemyśleń. Tematem spotkań były m.in. powieści Tommy’ego Orange „Nigdzie indziej”, Elizabeth Strout „Mam na imię Lucy”, Ignacego Karpowicza „Sońka” czy bardzo interesujący dziennik doktora Adama Kaya „Będzie bolało”, w niekonwencyjny sposób ukazujący świat brytyjskiej służby zdrowia.

Z okazji „Tygodnia Bibliotek”, Filia proponowała bardzo lubianą akcję „Czytać każdy może zawsze i wszędzie”. Trudno się dziwić popularności tego projektu – każdy uczestnik akcji otrzymywał bowiem w prezencje książkę. A tych na naszych domowych półkach nigdy nie za dużo! Biblioteka promuje nie tylko czytelnictwo, ale również pisarstwo i może pochwalić się bardzo interesującą i unikalną w swej formule inicjatywą. – To nasza „Książka przez czytelników pisana” – mówi Wanda Budnik. – I nie ma w tym tytule odrobiny przesady. Kolejne rozdziały tej niezwykłej, rozpoczętej w 2014 roku książki, piszą nasi czytelnicy. Jest określona fabuła, sensacyjna intryga z elementami kryminału i piękne ilustracje autorstwa młodzieży z koszalińskiego Zespołu Szkół Plastycznych.

Psychologia i komputery
Jedną z najbardziej interesujących inicjatyw Filii nr 8 są adresowane do młodzieży zajęcia z zakresu psychologii. Zrealizowany zostały już tematy „Komunikacja interpersonalna”, „Złość, agresja, przemoc. Jak sobie z nimi radzić?” oraz „Emocjonalny rollercoaster” poświęcony problemom dotykającym bardzo młodych ludzi. Omawiano sposoby poszukiwania odpowiednich rozwiązań sytuacji kryzysowych oraz wyciszania emocji. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia na bardzo aktualny temat „mowy nienawiści”, tak powszechnej w życiu codziennym i w mediach społecznościowych. Nie tylko psychologia, ale również najnowsza technologia znajduje się w sferze zainteresowań placówki wyposażonej w nowoczesny sprzęt komputerowy i szerokopasmowy dostęp do internetu. Warto podkreślić, że zakup tego sprzętu zrealizowano dzięki programowi „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Koszalina” i współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013.
– Własnymi siłami organizujemy kursy komputerowe – mówi Wanda Budnik. – Oczywiście, może w nich uczestniczyć każdy z naszych czytelników, ale bardzo miło widziani są seniorzy, którym nowoczesne technologie sprawiają więcej problemów. Razem na pewno je przezwyciężymy, a seniorom będzie się żyło o wiele wygodniej i przyjemniej.

Wernisaże, wystawy i spotkania
– Z czytelnikami łączą nas przyjacielskie relacje i wielką radością zauważyłam, że są wśród nich cudowni ludzie obdarzeni licznymi talentami artystycznymi – stwierdza Wanda Budnik. – W naszej działalności nie mogło więc zabraknąć kulturalnych wydarzeń promujących ich twórczość – plastyczną, literacką, czy fotograficzną.
Utalentowane plastycznie czytelniczki mają tu organizowane wystawy swych prac. Danuta Lebioda przedstawiała obrazy w tematycznym cyklu „Blisko natury”, a Elżbieta Elly pokazywała, że „Anioły są wśród nas”. Można było również podziwiać plastyczne dzieła kolejnej czytelniczki, Elżbiety Gajewskiej. Warto dodać, że wernisaże wzbogacają minirecitale koszalińskiej wokalistki Elżbiety Kilichowskiej-Hille. Wydarzeniem okazały się wernisaże prac plastycznych Wandy Kołtun i Ludmiły Raźniak. Obie panie są nie tylko czytelniczkami, ale także członkiniami Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych IKAR, z którym tę filię łączy wieloletnia przyjaźń. To właśnie w gościnnych progach biblioteki członkowie Stowarzyszania organizują swoje świąteczne, walentynkowe, czy andrzejkowe spotkania i zawsze mogą liczyć na pomoc życzliwych pań bibliotekarek.
W ofercie programowej znajdują się również spotkania autorskie. Z czytelnikami spotkała się m.in. Ilona Adamczyk, autorka tomiku poezji „Ulotność chwili” oraz Daniela M. Wójcik, która ma na swoim literackim koncie dwa zbiorki fraszek: „Jeszcze świat się kręci…” i „Lubię pomyśleć”.

Warsztaty – reaktywacja
27 lutego odbyło się pierwsze z warsztatowych spotkań z cyklu „Zmalujmy w bibliotece”, realizowanych w ramach programu „Społecznik”. Kolejne spotkanie z udziałem dziewięciorga utalentowanych plastycznie czytelników zostało zaplanowane na marzec. Niestety, koronawirus pokrzyżował te plany. Ale już niedługo czeka nas reaktywacja – w nieco zmodyfikowanej formule. – Jak już wspominałam, z powodu pandemii nasza czytelnia nadal jest niedostępna, więc nie mogą odbywać się spotkania, wystawy, kursy, zajęcia dla młodzieży i oczywiście zajęcia warsztatowe – wyjaśnia z żalem Wanda Budnik. – Ale nie poddajemy się i przewidujemy kontynuację projektu „Zmalujmy w bibliotece”. Temat nie został narzucony, więc czytelnicy z pomocą różnych technik plastycznych malowali wszystko, „co im w duszy gra”. Na pierwszym spotkaniu powstały szkice. Będziemy teraz pojedynczo zapraszać ich autorów, by pod okiem instruktorek dokończyli swe prace. Jestem pewna, że efekty będą niezwykle interesujące.

Izabela Nowak

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Kultura z książką w roli głównej