Rekordowe urodziny Emki

Bicie rekordu Polski we wspólnym tańczeniu salsy, bieg po zakupy, konkursy z cennymi nagrodami o łącznej wartości ponad 1.000 złotych – to tylko część atrakcji, które czekały na odwiedzających Galerię Emka w miniony weekend (24-25 czerwca). Koszalińska galeria przez dwa dni hucznie świętowała swoje 21. urodziny.

Oficjalne świętowanie rozpoczęło się w sobotę, już od godziny 10. Na odwiedzających koszalińską Emkę czekała specjalna strefa z atrakcjami. Nie dało się jej nie zauważyć, bo tuż przy bocznym wejściu rozłożona została scena, a także dmuchańce dla najmłodszych. Z dużych dmuchanych elementów został ułożony także tor przeszkód „Emka Run”, który był symbolicznym „Biegiem po zakupy”. Z atrakcji mógł skorzystać każdy, kto wcześniej zrobił zakupy w galerii. Tor przeszkód cieszył się największym powodzeniem wśród najmłodszych, ale i wśród dorosłych nie brakowało śmiałków. – Nie wiedziałam, że Emka świętuje już 21. urodziny, to bardzo długo. W sumie to pamiętam jej otwarcie, chodziłam wtedy do szkoły podstawowej – komentuje pani Katarzyna, którą spotykamy z dziećmi przy dmuchanych atrakcjach. – Cieszę się, że zorganizowali w tym czasie coś dla mieszkańców, że dzieci mogą przyjść i się pobawić – podsumowuje.

Do sportowej rywalizacji zagrzewali trenerzy personalni z siłowni działającej w nowej części galerii, a do wspólnej zabawy zapraszała odwiedzających kinowa maskotka. O świetną zabawę dbał także m.in. wesoły szczudlarz. Na scenie odbywały się konkursy z cennymi nagrodami. Pula upominków w tym roku wynosiła ponad 1.000 zł, a wśród nagród znalazły się: dron, smartwatche i nagrody ufundowane przez najemców.

Drugi dzień świętowania minął pod znakiem tańca i bicia rekordu Polski we wspólnym tańczeniu salsy. Już przed godziną 10 przy specjalnej strefie zaczęli gromadzić się uczestnicy, każdy przy wejściu dostał specjalną opaskę, tak, by możliwe było zliczenie tańczących. Przez cały czas trwała taneczna rozgrzewka w rytmach muzyki latino. Nad przebiegiem wydarzenia czuwał Robert Rowiński, tancerz, choreograf, zwycięzca Tańca z Gwiazdami i właściciel Studia Tańca Pasja. – Koszalin dał czadu, naprawdę. Tutaj ludzie zawsze mają dobrą energię – podkreślał. – Koszalin jest roztańczony, ma poczucie rytmu, naprawdę. Takie wydarzenie, jak to bicie rekordu, jest tylko dowodem moich słów. Jest zabawa, uśmiech, dobra energia. To bardzo ważne. W końcu to urodziny, więc musi być taniec.

Rekord Polski został ustanowiony. We wspólnym odtańczeniu prostego układu salsy wzięło udział ponad 450 osób (wymóg to 320 osób). – Świetnie się bawiłam, przyszłyśmy razem z koleżanką – mówi Monika, która wzięła udział w wydarzeniu. – Fantastyczna atmosfera, pan Robert daje pozytywną energię, poduczyłam się kilku ciekawych kroków. Supersprawa.
Tego dnia nie zabrakło także występów artystycznych. Na scenie zaprezentowali się podopieczni Studia Tańca Pasja oraz Domu Tańca, a także wokaliści z Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Mimo że były to już 21. urodziny koszalińskiej galerii, to miały one szczególny charakter. Było to pierwsze świętowanie po rozbudowie całego kompleksu i otwarciu jej nowej części. Sam kompleks od początku marca funkcjonuje pod nowym szyldem M EMKA i znajdują się w nim m.in. kino i siłownia. – Długo trzeba było czekać na tę nowa część, pamiętam, ile czasu trwała tutaj budowa. Dobrze to teraz wygląda, bo przez tyle lat była tutaj przecież wykopana dziura w ziemi – mówi pan Mirosław, który przy okazji zakupów odwiedził urodzinową imprezę.
We wrześniu 2020 roku Galeria Emka uzyskała podczas sesji Rady Miasta pozwolenie na budowę. Niestety, ze względu na pandemię przesunięto prace na 2021 rok. Pierwsza łopata pod budowę M EMKI została wbita więc w październiku 2021 roku, a już dwa lata później nastąpiło jej oficjalne otwarcie. Nowa część galerii to dwukondygnacyjny budynek o powierzchni blisko 10.000 mkw., który połączony został z centralnym budynkiem korytarzem ułatwiającym przejście z kina do strefy restauracyjnej w starej części EMKI. Jednocześnie z otwarciem parku handlowego, galeria zmieniła dotychczasowe logo, a całość funkcjonuje teraz pod nową nazwą M EMKA.

Historia galerii Emka rozpoczęła się w momencie wmurowania kamienia węgielnego pod budowę centrum. Stało się to wiosną 2001 roku. Kamień węgielny wmurował wtedy nieżyjący już prezydent Henryk Sobolewski. Rok później, latem drzwi do galerii handlowej zostały otwarte. Była to pierwsza galeria handlowa z prawdziwego zdarzenia w Koszalinie. Informowano wówczas, że pierwszego dnia drzwi galerii przekroczyło ponad 20 tysięcy osób, a jesienią tego samego roku Emka świętowała pojawienie się milionowego klienta. Na trzech kondygnacjach powstały sklepy, restauracje, punkty usługowe, kręgielnia, pub karaoke, dyskoteka i skałki wspinaczkowe. Galeria oferowała atrakcje od rana do późnego wieczora. Przez ponad 20 lat to miejsce zmieniało się tak, jak zmieniały się potrzeby konsumentów. Od początku jednak niezmienne pozostawało także prezentowanie koszalińskich talentów podczas pokazów artystycznych, organizowaniu wydarzeń, jarmarków i pilników, ale także włączanie się w akcje ogólnopolskie, jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To w Emce były organizowane pierwsze pokazy mody także ślubnej czy wybory miss. Obecnie cały kompleks to ponad 70 salonów polskich i zagranicznych marek, kino, siłownia, a także 850 miejsc parkingowych.

Marcelina Marciniak

Fot. K. Wilczek