Miasto - Tygodnik Koszaliński

Jeszcze o atomie. List otwarty do wójt gminy Mielno

Zarząd Zrzeszenie Kupców i Przedsiębiorców w Koszalinie wyraża najwyższe uznanie Pani Wójt za pełną determinacji, pomysłowości - i mamy nadzieję - skuteczną walkę o niedopuszczenie do lokalizacji elektrowni atomowej na koszalińskim wybrzeżu. Organizacja nasza zrzesza wielu handlowców, gastronomików i hotelarzy, którzy swój byt związali z pasem nadmorskim i nie wyobrażają sobie innego źródła utrzymania jak rozwijający się ruch turystyczny. Mamy przekonanie, iż zła sława tego sposobu wytwarzania energii elektrycznej jest mocno zakorzeniona w naszym społeczeństwie (nie bez uzasadnienia), a to budzi obawy, iż po ostatnich wypadkach w Japonii trudno będzie turystów przekonać, iż najnowsze technologie są całkowicie bezpieczne, a inwestycja gwarantuje wyłącznie same pożytki.

Argumenty zwolenników tej inwestycji, takie jak zwiększone wpływy podatków, zwiększenie zatrudnienia, lepsza komunikacja itp., wydają się wątpliwe i zwodnicze. Zagrożenie osłabienia ruchu turystycznego jest realne i groźne, a przecież władze samorządowe i przedsiębiorcy naszego regionu stawiają na turystykę. Wszakże strategia rozwoju Koszalina i regionu uznaje tę dziedzinę za priorytetową. Dużą nadzieją na rozwój bazy turystycznej Gminy Mielno, a też i promocję całego regionu stwarzają opublikowane ostatnio wstępne plany ze zdjęciami mającego niebawem powstać centrum sportu i rekreacji "Beach City". Projekt tak ambitny zakładający powstanie małego portu i mariny, aż się prosi, by uzyskać wsparcie z różnych możliwych stron, a w tym od władz powiatu i miasta Koszalina, choćby poprzez powrót do odrzuconej przez dawne władze Koszalina, koncepcji budowy alternatywnej drogi do Unieścia z mostem przez jezioro Jamno w miejscu jego przewężenia, między Łabuszem, a okolicami nieistniejącej już wsi Czajcze (za kanałem w kierunku Łaz). Wiadomo, że byłoby to tylko 7 km całej trasy. Zbudowanie alternatywnej drogi we wskazanym miejscu pozwoliłoby odciążyć ruch na ulicy Chrobrego, będącej w Mielnie i Unieściu niepotrzebnie główną, ruchliwą i pełną spalin arterią. Budowa dobrego połączenia mierzei mieleńskiej z osiedlem Północ w Koszalinie pozwoliłaby tez na dobre wykorzystanie - mającego niebawem powstać - Aqua Parku i bazy handlowej Koszalina. Jednakże, aby tak się mogło stać, potrzebne jest "opamiętanie" się autorów tak "szalonych" pomysłów, aby w sercu turystycznego regionu lokować elektrownię jądrową.

Zarząd Zrzeszenia Kupców i Przedsiębiorców w Koszalinie gorąco wspiera protest przeciwko powstaniu tej inwestycji w pasie nadmorskim.

Z poważaniem

Sławomir Michalik

Prezes Zrzeszenia Kupców i Przedsiębiorców

Komentarze  

 
#2 umtsno 2012-04-05 20:36
To było referendum na wniosek mieszkańców. Grupa referendalna miała nie tylko świetną panią mecenas, ale innych zaangażowanych. Ludzie, którzy wybrali PO poszli na Dzień Gniewu maszerować do Gdańska. Aktywiści z Gąsek, z Mielna maszerowali w Gdańsku ramię w ramię z chłopcami z ONR-u i z młodzieżą Wszechpolską. W Gdańsku spalili i utopili 3 kukły Tuska - Tuskanny. (Patrz http://idb.nowyekran.pl Bunt na pokładzie PO). W Szczecinie demonstrowali obok artystek z trzema piersiami i trzema oczami.
Ale najważniejsze zrobili już wcześniej zorganizowali referendum lokalne na wniosek mieszkańców i je wygrali. Dzięki lokalnemu referendum na wniosek mieszkańców Gmina Mielno i wynikającej z jego rezultatu - Uchwały Rady Gminnej, Mielno pozostanie strefą bez elektrowni jądrowej. Atomowa inwestycja w gminie straciła równocześnie rangę celu publicznego. To wszystko zrobili mieszkańcy, a pani wójt im w tym pomogła, jak i Rada Gminy.
Cytować
 
 
#1 Kmeleon 2012-03-23 20:48
Bardzo dobrze napisane,kłania m się z szacunkiem .Polecałbym niejako przy okazji ,zapamiętać osoby które bezkrytycznie lansowały tą katastrofę dla regionu i odpowiednio głosować przy wyborach .
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Jeszcze o atomie. List otwarty do wójt gminy Mielno