Inicjatywa JEREMIE wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom

Inicjatywa JEREMIE wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom :: Fot. Mariusz Czajkowski

Rozmowa z Maciejem Baranowiczem, kierownikiem Funduszu Pożyczkowego JEREMIE w Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Co to jest JEREMIE?

- JEREMIE to inicjatywa Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, która ma przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości w poszczególnych regionach. W województwie zachodniopomorskim taka inicjatywa istnieje już prawie od dwóch lat i jest skierowana do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Są to, przede wszystkim pożyczki i poręczenia. Inicjatywa JEREMIE wychodzi naprzeciw przedsiębiorstwom borykającym się z brakiem kapitału na rozwój własnej działalności.

Czym taka pożyczka różni się od pożyczki, po którą przedsiębiorca może udać się do banku?

- W sektorze bankowym pożyczki są udzielane na zasadach rynkowych. Innymi słowy, bank musi na nich zarobić. Natomiast, Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego ma w swojej ofercie pożyczkę, która jest oprocentowana poniżej warunków rynkowych. Pomoc Unii Europejskiej jest więc w zakresie niskiego oprocentowania. U nas, wynosi ono obecnie 2,7 procent w skali roku.

Pożyczkę trzeba zwrócić w ciągu czterech lat. Jakie jest zainteresowanie taką formą pomocy wśród przedsiębiorców z województwa zachodniopomorskiego?

- Zainteresowanie jest bardzo duże, zwłaszcza w regionie koszalińskim. Mamy też sporo telefonów z regionu szczecińskiego. Rozpoczęliśmy działalność od stycznia i mamy już podpisane i zrealizowane dwie umowy na pożyczki po sto tysięcy złotych. Kilkanaście kolejnych wniosków jest w tej chwili analizowanych, więc tendencja jest wzrostowa.

Na co pożyczka może być przeznaczona?

- Na wszystkie cele, które sprzyjają rozwojowi przedsiębiorstwa, chociaż są pewne warunki. Przedsiębiorca nie może wykorzystać pożyczki na finansowanie bieżącej działalności, na przykład zapłacenie rachunków lub zakup towaru. Pożyczka może natomiast zostać przeznaczona, między innymi na wyposażenie, remont, modernizację, zakup maszyn lub innych urządzeń.

Zainteresowanych Inicjatywą JEREMIE nie brakuje. Gdzie można dowiedzieć się więcej na ten temat?

- Szczegółowe informacje będą przekazywane na konferencji, którą organizujemy w czwartek, 12 kwietnia w Urzędzie Miasta w Koszalinie (sala 300). W tej chwili ponad sześćdziesięciu przedsiębiorców zadeklarowało udział w konferencji. Wezmą w niej też udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie oraz Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Opowiemy ogólnie o inicjatywie oraz przedstawimy szczegółowe informacje na temat pożyczki, która jest w naszej ofercie.

Rozmawiała Aleksandra Barcikowska

Zainteresowani, którzy chcieliby wziąć udział w konferencji dotyczącej Inicjatywy JEREMIE proszeni są o potwierdzenie udziału telefonicznie (94 3475175, 94 3475174) lub mailowo ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ), ponieważ ilość miejsc jest ograniczona.

{AF}Andrzej Jakubowski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

- Liczę na to, że konferencja dotycząca Inicjatywy JEREMIE zainteresuje wielu przedsiębiorców, bo daje im ona możliwość ubiegania się o pożyczkę, która jest łatwiejsza do otrzymania i tańsza, niż w banku. W mojej opinii, jest to szczególnie ważne w dobie spowolnienia gospodarczego.{/AF}