Muzyczne serce dla Ukrainy

11 kwietnia w Filharmonii Koszalińskiej odbyło się wyjątkowe wydarzenie artystyczne – koncert charytatywny z udziałem koszalińskich artystów organizowany przez Fundację „Pokoloruj świat”. Dochód ze sprzedaży cegiełek w kwocie 35.000 zł został przeznaczony na pomoc dla mieszkańców Ukrainy, którzy przed okrucieństwami wojny schronili się w naszym mieście.

– To będzie niezwykły wieczór, pełen wzruszeń i pięknej muzyki – powiedziała Teresa Żurowska, prezes Fundacji „Pokoloruj świat”. – Swoją obecnością zaszczycili nas wspaniali koszalińscy artyści o wielkim talencie i wielkich sercach. Dziś wspólnie oddamy hołd walczącej Ukrainie, zmagającej się ze złem, które nigdy nie powinno się wydarzyć. Nieoczekiwanie w Koszalinie znalazło się wiele ukraińskich kobiet z dziećmi i jestem dumna, że mieszkańcy naszego miasta przyjęli ukraińskich gości z otwartymi sercami, że wykazali się tak wielkim humanitaryzmem i wszystkim, co najlepszego ma w sobie człowiek.

Poruszające muzyczne widowisko rozpoczął „Hymn Ukrainy” w wykonaniu chóru „Majsternia Pisni” pod batutą Viktorii Fedetovej, która okazała się nie tylko znakomitą dyrygentką, ale także obdarzoną pięknym głosem sopranistką. Ukraińscy wokaliści zaprezentowali również inspirowane folklorem tradycyjne pieśni.

Znakomicie zaprezentowali się koszalińscy artyści. Mogliśmy więc podziwiać muzyków Filharmonii Koszalińskiej, którzy w ten wyjątkowy wieczór wystąpili pod batutą Macieja Osady–Sobczyńskiego i warto dodać, że ten znany kompozytor nowocześnie i efektownie zaaranżował wszystkie prezentowane podczas koncertu utwory. Wyjątkowo pięknie zabrzmiały piosenki w wykonaniu Ewy Osady-Sobczyńskiej, znakomity program przygotowali także aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, obdarzeni nie tylko talentem aktorskim, ale także wokalnym, a nawet instrumentalnym. Aktorki BTD – Bernadetta Burszta-Czarnowicz, Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska i Katarzyna Ulicka-Pyda przypomniały m.in. ponadczasowe przeboje niezapomnianej Kory Jackowskiej: „Jestem kobietą”, „Szał niebieskich ciał” i „Tu jest mój dom”. W ich wokalnych prezentacjach znalazły się też piosenki napisane przez Ryszarda Ulickiego i Tomasza Ogonowskiego. Równie efektowne okazały się występy aktorów BTD. Artur Czerwiński przedstawił gitarową wersję przeboju Maanam „Espana for ever”, a Piotr Krótki i Wojciech Rogowski poruszająco zinterpretowali wiersze Czesława Miłosza i Matki Teresy z Kalkuty.

W programie koncertu nie mogło zabraknąć przedstawicieli najmłodszego pokolenia koszalińskich artystów, a byli to wokaliści ze Studia Piosenki Polskiej działającego w koszalińskim Pałacu Młodzieży pod kierunkiem Kamila Szafrana. Utalentowana młodzież pięknie zaśpiewała piosenkę „Widzieć więcej” z repertuaru Romana Kołakowskiego oraz wieńczącą koncert finałową kompozycję Zbigniewa Wodeckiego „Nauczmy się żyć obok siebie”.
Piękne melodie, mądre teksty oraz kunszt sceniczny artystów uczestniczących w koncercie „Muzyczne serce dla Ukrainy” złożyły się na wzruszającą muzyczną opowieść o potrzebie miłości, szlachetności, empatii, wrażliwości i wspólnotowości. Przecież – jak śpiewali młodzi wokaliści ze Studia Piosenki Polskiej – „Ziemia jest globalną wioską, gdzie dzielimy się chlebem i troską, i gdzie nikt nie powinien być sam”.
Wśród widowni gorąco oklaskującej artystów, znaleźli się wyjątkowi goście – kobiety i dziewczęta, które przyjechały do naszego miasta z Ukrainy, uciekając przed zagrożeniami niesionymi przez wojnę. Jedna z nich, zaledwie szesnastoletnia Kristina Marczenko, okazała się wybitnie utalentowaną plastyczką. Zaprezentowała publiczności trzy bajecznie kolorowe obrazy, w których zamknęła całą swoją miłość do pięknej, spokojnej i radosnej Ukrainy, takiej, jaką była przed tragicznym 24 lutego. Zachwycające prace młodziutkiej artystki zostały wystawione na aukcję i błyskawicznie sprzedane, a w gronie szczęśliwych nabywców znalazł się Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

Izabela Nowak

Fot. Izabela Rogowska