40-lecie diecezjalnej rodziny

40-lecie diecezji :: Fot. Kamil Jurkowski

28.06.1972 r. papież Paweł VI ogłosił bullę, czyli specjalny dokument, ustanawiający nową kanoniczną organizację kościelną na Ziemiach Zachodnich i Północnych.

Wcześniej, od zakończenia wojny, granica na Odrze i Nysie była uznawana jako tymczasowa, dlatego Kościół rzymskokatolicki nie regulował szczegółowo kwestii administracyjnych. W bulli jest zapis o utworzeniu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Pierwszym biskupem był kardynał nominat Ignacy Jeż. Stał się kontynuatorem działalności biskupa Reinberna, brata św. Wojciecha, kierującego jedną z trzech polskich diecezji, powstałych w 1000 roku. W 1975 r. w Kołobrzegu odbyły się uroczystości 975-lecia istnienia metropolii gnieźnieńskiej, do której w 1000 r. należał biskupstwo kołobrzeskie. Mszy św. koncelebrowanej przewodził ks. kardynał Karol Wojtyła, kazanie wygłosił ks. kardynał Stefan Wyszyński.

W 1972 r. Święta Kongregacja Biskupów wydała dekret ustanawiający kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie katedrą, a kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu konkatedrą nowej diecezji.

Patronami diecezji zostali św. Wojciech - Adalbert i, wówczas błogosławiony, o. Maksymilian Maria Kolbe.

Z okazji 40-lecia diecezji rekolekcje dla kapłanów i konferencje dla wiernych głoszą włoscy misjonarze z Brazylii: ojcowie Antonello  Cadeddu i Enrique Porcu.  W latach 90.,  poruszeni ideą Bożego Miłosierdzia, ogłoszoną przez św. s. Faustynę Kowalską, wyjechali z Włoch do Brazylii, aby służyć najuboższym mieszkańcom slamsów w Sao Paulo. W 2000 r. wraz z siedmioma młodymi ludźmi, wśród nich byłymi narkomanami, dealerami narkotyków i prostytutkami, założyli wspólnotę „Allianza de Misericordia” (Przymierze Miłosierdzia).

Po dziesięciu latach istnienia wspólnota liczy obecnie ok. 400 świeckich konsekrowanych, żyjących we wspólnocie i ok. 2000 członków niekonsekrowanych.

Przedstawiciele wspólnot z całej diecezji będą modlić się na mszy św. o godz. 18.00 w kościele pw. Ducha Świętego przy ul. ks. Staszica 38. W sobotę wezmą udział w obchodach jubileuszu na stadionie Gwardii przy ul. Fałata.

(ejm)