Kornas wciąż w grze o budowę akwaparku

Krajowa Izba Odwoławcza orzekła, że koszaliński akwapark musi być wybudowany za mniej pieniędzy niż zdecydował komisja.

Stało się na wniosek kołobrzeskiej spółki komandytowo-akcyjnej Kornas Development, która złożyła odwołanie do Zarządu Obiektów Sportowych.

Krajowa Izba Odwoławcza nakazała nam unieważnienie poprzedniej decyzji o wyborze firmy Wrobis – powiedział Jakub Pyżanowski, prezes ZOS. - Nie będziemy się odwoływać od tej decyzji, ponieważ takie postępowanie byłoby zbyt kosztowne. Opłata sądowa w przypadku wniesienia skargi to 5 procent wartości zamówienia. Teraz ponownie zbadamy złożone oferty z uwzględnieniem tej najtańszej z firmy Kornas. To właśnie z tą spółką podpiszemy umowę na budowę akwaparku za 69 milionów złotych. Oczywiście, wykonawca musi przestrzegać projektu. Nie dopuścimy do tego, aby jakiekolwiek prace zostały wykonane niezgodnie z projektem.

Przypomnijmy, że komisja przetargowa uznała, iż najkorzystniejszą ofertę - za 84 mln 747 tys. zł brutto - złożyło Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Nr 2 WROBIS SA

A co z nowym inżynierem kontraktu?

10 maja br. zakończone zostało przyjmowanie ofert. Swoje propozycje złożyło 9 firm. Inżynier kontraktu to zespół ekspertów, który w imieniu inwestora nadzoruje przebieg prac projektowych, przygotowuje i przeprowadza przetarg budowlany, a także  czuwa nad samą budowę.

Firma POI z Inowrocławia, która została wybrana dwa lata temu w przetargu spośród pięciu innych oferentów, ogłosiła upadłość. Dlatego rozpisano kolejny przetarg. Najtańszą ofertę złożył Rejonowy Zarząd Inwestycji Człuchów Sp. z.o.o. Kwota nie przekracza 600 tys. zł brutto. Najdroższą ofertę za 1 mln 411 tys. złożył Komplet Inwest z Gorzowa. Pozostałe oferty opiewają na kwotę w granicach 600-700 tys. zł. Obecnie komisja przetargowa kończy ocenę merytoryczna ofert. Jak zapewnił Jakub Pyżanowski, nowego inżyniera poznamy do końca maja.