Wielkie ćwiczenia w Łazach

Wielkie ćwiczenia w Łazach :: Fot. Archiwum

W ćwiczeniach ochotniczych służb ratowniczych powiatu koszalińskiego na terenach dawnych bunkrów między Unieściem a Łazami brało udział około 50 osób. Pięć grup realizowało praktycznie najróżniejsze scenariusze.

Ćwiczenia pod kryptonimem „Euro 2012 w województwie zachodniopomorskim” zorganizowała Grupa Ratownictwa PCK Koszalin. Do wspólnych działań zaproszono Ochotnicze Straże Pożarne z Mielenka, Mścic i Koszalin oraz Jednostkę Strzelecką 1373 Koszalin.

- Chcemy jako służby ochotnicze być wsparciem dla służb zawodowych i przygotowywać się do działań – powiedział Paweł Ochim, szef koszalińskiej grupy. - Rzadko dochodzi do takich ćwiczeń. Zdecydowaliśmy się więc je zorganizować i sprawdzić czy potrafimy współpracować.

Ćwiczenia składały się z trzech epizodów. Najbardziej spektakularnym był wybuch gazu w hotelu, w którym znajdowała się duża grupa osób. Pierwsza część działań była typowo gaśnicza. Na początku uczestniczyli w nich tylko strażacy z Mielenka. Później dojechały jednostki ratownicze, które miały za zadanie przeprowadzić segregację medyczną i ewakuować poszkodowanych w wyznaczonego miejsca. Drugi to poszukiwanie osób na terenie leśnym. Około 30 ratowników utworzyło tyralierę i poszukiwało trzech zaginionych.

Trzeci scenariusz to odbicie samochodu z rąk terrorystów. U pasażerów doszło do urazu w wyniku wybuchu granatu. Nadto odbywały także mniej spektakularne epizody ćwiczebne, np. symulowano pożar hotelu, wypadek komunikacyjny oraz ćwiczenia poszukiwawcze w warunkach nocnych i pomoc osobom pobitym przez nieznanych sprawców.

W ćwiczeniach uczestniczyła jedna karetka i dwa wozy ciężkie państwowej straży pożarnej. Wyżywienie ratowników ufundowało Starostwo Powiatowe.

Koszalińska Grupa Ratownictwa PCK 18 czerwca br. wyrusza do Gdańska. Będzie brać udział  przy zabezpieczaniu centralnego obwodu sił ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej w czasie Euro 2012. Ratownicy najprawdopodobniej będą stacjonować przy stadionie i interweniować w przypadku poważniejszych zdarzeń.

(kh)