35 lat tanecznego piękna

Od 35 lat Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk” działający w Centrum Kultury 105, a założony i prowadzony przez Bernadetę Durbacz, zachwyca swoim artystycznym kunsztem, profesjonalizmem, wszechstronnością, bogatym repertuarem i pięknymi ludowymi strojami. Otwiera przed widzami barwny świat polskiej kultury ludowej, ucząc jednocześnie szacunku dla tradycji. Jubileusz tancerze uświetnili wspaniałym koncertem, który odbył się 21 maja w koszalińskim amfiteatrze.

Zanim jednak publiczność zanurzyła się w przebogaty świat polskiego folkloru, Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, wręczył statuetki Koszalińskich Orłów przyznawane za wybitne osiągnięcia i aktywne działanie na rzecz Koszalina i jego mieszkańców. Pierwsza z prestiżowych nagród trafiła do rąk Stefana Romeckiego, niestrudzonego społecznika, aktywnego samorządowca i polityka, a drugą statuetką uhonorowano jubilata – Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk”. Nagrodę wraz z podziękowaniami za artystyczną pasję, talent i wytrwałość odebrała Bernadetta Durbacz, kierownik artystyczny i choreograf „Bałtyku”.

Przy okazji tak wspaniałego jubileuszu warto przypomnieć historię zespołu, który od 35 lat jest piękną artystyczną wizytówką Koszalina. Powstał w 1987 w Miejskim Ośrodku Kultury pod nazwą „Mały Bałtyk” jako młodszy braciszek Zespołu Pieśni i Tańca „Bałtyk” prowadzonego przez Jarosława Wojciechowskiego. Natychmiast podbił serca publiczności i przez kolejne, dekady ugruntował swoją pozycję znakomitej formacji folklorystycznej.
Obecnie na historię „Bałtyku” składa się ponad 600 koncertów, 30 zagranicznych wyjazdów i udział w 70 festiwalach – w Polsce i za granicą. To także liczne nagrody zdobywane na prestiżowych międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Europie i w Azji oraz niegasnący zachwyt publiczności gorąco oklaskującej koszalińskich tancerzy. I to nie tylko w Polsce, ale również w Austrii, Białorusi, Bułgarii, Czechach, Francji, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Łotwie, Macedonii, Niemczech, Turcji, w słonecznej Italii i w byłej Jugosławii, gdzie zespół „Bałtyk” prezentował fascynujący świat polskiego folkloru. Warto również dodać, że za zasługi w upowszechnianiu polskiej kultury ludowej zespół otrzymał honorowy dyplom ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
A w czym leży tajemnica tak spektakularnych sukcesów? Z pewnością jest to rezultat miłości do tańca ludowego towarzyszącej Bernadetcie Durbacz, a także ogromne zaangażowanie tworzących zespół „Bałtyk” entuzjastów polskiego folkloru, którzy z czasem stali się jedną wielką i wielopokoleniową taneczną rodziną połączoną wspólną artystyczną pasją.
W programie jubileuszowego koncertu rozpoczętego majestatycznym staropolskim polonezem i wzbogaconego ludowymi piosenkami, znalazł się również liryczny kujawiak, żywiołowy oberek i dynamiczny krakowiak. Tancerze zaprezentowali również tańce rzeszowskie, lubelskie i śląskie z popularnym „Trojakiem” na czele oraz pełne wdzięku tańce z regionu jamneńskiego. I w każdym z tych choreograficznych układów, opracowanych oczywiście przez Bernadettę Durbacz, zachwycali swą energią i finezją tanecznych ewolucji. Było więc pięknie, wzruszająco i bardzo, bardzo kolorowo!

Izabela Nowak