Eksplozja energii

Niedawno koszalińska Szkoła Tańca „King Dance” zaprosiła entuzjastów sztuki tanecznej na pełen elegancji Turniej Tańca Towarzyskiego, a w minioną sobotę, 4 czerwca, zaproponowała radykalną zmianę konwencji, organizując trzecią edycję energetycznego Turnieju Tańca Ulicznego „Koszalińskie Yo!”. Ta inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę.

Przez całą sobotę przestronne pomieszczenia Event Center G39 wypełniał tłum miłośników street dance'u, nurtu łączącego młodzieńczy luz z wysublimowaną techniką kroków. Ten styl ciągle się rozwija, czerpiąc wciąż nowe elementy z innych tańców nowoczesnych, a także z klasyki street dance'u obecnej na ulicach amerykańskich miast w latach 70., 80.i 90. ub. wieku. Jednocześnie taniec uliczny zachowuje unikalność. W efekcie powstała mieszanka wybuchowa, zdobywająca wciąż nowe rzesze fanów.

– O tym, jak, jak bardzo popularny jest taniec uliczny świadczy liczba uczestników rywalizujących o turniejowe nagrody – powiedziała Kinga Olchowik, wieloletnia tancerka, dyplomowana nauczycielka tańca, choreografka i pedagog ze Szkoły Tańca King Dance”. – Przyjechało do nas 850 osób z całej Polski, m.in. z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Poznania, Słupska, Sosnowca, Szczecina i z Zielonej Góry. Jak widać, taniec uliczny bliski jest sercom wielu młodych Polaków, podobnie jak szeroko rozumiana kultura hip-hopowa. To nie tylko charakterystyczny sposób ubierania się i sympatia do określonych nurtów tanecznych, ale przede wszystkim styl życia, w którym dominuje luz, nieskrępowana wyobraźnia, wybuchowa ekspresja i nieposkromiona kreatywność.
Pierwsza edycja turnieju „Koszalińskie Yo!” odbyła się w 2020 roku. Celem pomysłodawców tej nowej na koszalińskim gruncie inicjatywy była integracja ogólnopolskiego środowiska tanecznego podczas wydarzenia o charakterze artystyczno-sportowym, konfrontacja dorobku artystycznego solistów i formacji tanecznych, promocja opartego na zasadach fair play współzawodnictwa i sportowej rywalizacji oraz popularyzacja tańca ulicznego.
Trzecia edycja udowodniła, że te cele udało się zrealizować, a ponadto z roku na rok pojawia się coraz więcej tancerzy zakochanych w street dansie.
– Poziom turnieju był bardzo wysoki – oceniła Kinga Olchowik. – Na parkiecie wystąpiły znakomite formacje, bardzo interesujące były również prezentacje solowe. Młodzi artyści rywalizowali w kilku kategoriach, a oceniający ich jurorzy naprawdę mieli spory kłopot z wybraniem tych najlepszych. Bardzo się cieszę, że nasz turniej cieszy się tak dużym zainteresowaniem i że przyjeżdża do nas tak wielu utalentowanych tancerzy. Jedną z najbardziej interesujących tancerek jest Karolina Korus z Sosnowca, która otrzymała prestiżowy Puchar Prezydenta Koszalina. Równie znaczące trofeum – Puchar Rektora Politechniki Koszalińskiej, trafiło natomiast do Formacji Afera Hit z Poznania.

Izabela Nowak