• Odsłony: 1989

Za ciepło zapłacimy więcej

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową stawkę opłat za ciepło. Podwyżka ma wynieść średnio 79%. Więcej zapłacimy już od 1 sierpnia. Jak tłumaczą specjaliści – tak dotkliwa podwyżka cen ciepła jest uzależniona przede wszystkim od wzrostu cen surowców takich jak węgiel i gaz, a także opłat za emisję CO2. – Wzrost cen węgla wynosi ok. 60%. Dominują więc czynniki zewnętrzne i one są bardzo widoczne w tej podwyżce za ciepło. Przedtem za opał na cały sezon płaciliśmy 15 milionów złotych, teraz potrzebujemy 130 milionów. To jest też obciążenie dla przedsiębiorstwa i musimy szukać kredytów – przyznał Robert Mania, prezes MEC Koszalin.

Podwyżkę odczują wszyscy. Bardziej dotkliwa może się ona okazać dla lokatorów mieszkających w tzw. starym budownictwie. Wiele tego typu domów znajduje się w zasobach Zarządu Budynków Mieszkalnych, który odpowiada za wynajem mieszkań komunalnych. – Koszty, którymi obciąży nas MEC, przełożą się na opłaty wnoszone przez najemców naszych lokali. Skalkulujemy na nowo stawki zaliczkowe, które będą wysyłane do naszych lokatorów z takim namysłem, by mogli się przygotować do wyższych płatności – poinformowała Marzena Matwijcio, zastępczyni dyrektora ZBM w Koszalinie.

Podobne rozwiązanie planuje wcielić w życie Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Skarpie”. Jak wstępnie kalkuluje prezes Leszek Ślipek, dotychczas właściciel mieszkania o pow. 50mkw. płacił w czynszu zaliczki na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę w wysokości około 160 zł. Teraz będzie musiał zapłacić prawie 300 zł. – Przygotowujemy pismo do mieszkańców, które ma pomóc im w płaceniu wyższego czynszu, który będzie niebawem obowiązywał. Zaproponujemy podniesienie zaliczkowo stawek od m sześc. podgrzania wody i centralnego ogrzewania, ale wyłącznie na życzenie mieszkańca. Jeżeli właściciel nie wyrazi zgody na zwiększenie zaliczek, będzie musiał się liczyć ze sporą dopłatą za ciepło na koniec roku – mówił Leszek Ślipek, prezes KSM „Na Skarpie”.

Nowe stawki wejdą w życie już 1 sierpnia. Zatwierdzona podwyżka jest jedną z najwyższych w ostatnich latach.

(as)