Koszalińska Aleja Gwiazd Kabaretu coraz dłuższa

Tradycyjnie, w ostatnią sobotę lipca, Koszalin stał się miejscem kolejnej, już 27. edycji Festiwalu Kabaretu, jednej z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych imprez kabaretowych w Polsce. Festiwal poprzedziła uroczystość odsłonięcia w koszalińskiej alei gwiazd pięciu pamiątkowych tablic dedykowanych uwielbianym artystom kabaretowym.

Aleja Gwiazd Kabaretu pojawiła się w 2018 roku i od razu stała się atrakcją podziwianą zarówno przez mieszkańców Koszalina, jak i licznych turystów odwiedzających nasze miasto. Pomysłodawcą tej oryginalnej inicjatywy, a także twórcą, organizatorem i dyrektorem Festiwalu Kabaretu jest doskonale znany nie tylko w Koszalinie Leszek Malinowski z Kabaretu „Koń Polski”: – Trudno mi uwierzyć, że odbywa się już 27. festiwalowa edycja, ale takie są fakty. Jestem naprawdę szczęśliwy, że doczekałem tej chwili – powiedział. – Minione lata przyniosły ogromne zmiany. Dorosło nowe pokolenie, scenerią tegorocznego festiwalu będzie wspaniale odnowiony amfiteatr. Nie zmieniła się natomiast przyjazna atmosfera i zainteresowanie towarzyszące festiwalowi, a także wsparcie, jakie otrzymujemy od Urzędu Miasta z prezydentem Piotrem Jedlińskim na czele. Nie zmieniła się również sympatia, jaką koszalińska publiczność obdarza kabaretowych artystów. Mam nadzieję, że przyczyniliśmy się do wzrostu poziomu poczucia humoru wśród mieszkańców Koszalina. I dziś, mimo naprawdę niewesołych czasów, warto się uśmiechać i być optymistą, bo to nadaje sens życiu.

Przypomnijmy więc hasło, które tradycyjnie towarzyszy festiwalowi: „Minuta śmiechu to dzień życia dłużej”, dodajmy również, że koszaliński Festiwal Kabaretu to to niezmiennie gwarancja świetnej zabawy, a jednocześnie refleksji nad bieżącymi wydarzeniami
Trudno się dziwić, że pierwszym artystą, który w 2018 roku odsłonił tablicę z odlewem swojej dłoni był właśnie Leszek Malinowski. Kolejnymi specjalistami od rozśmieszania, uhonorowanymi pięknymi pamiątkowymi tablicami wykonanymi przez artystę rzeźbiarza Romualda Wiśniewskiego, byli m.in. Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju, Krzysztof Hanke z kabaretu Rak, Agnieszka Litwin z kabaretu Jurki, Robert Korólczyk z Kabaretu Młodych Panów i Michał Wójcik z kabaretu Ani Mru-Mru.
Obecnie, w 2022 roku, Koszalińska Aleja Gwiazd Kabaretu wzbogaciła się aż o pięć nowych pamiątkowych tablic. Nowymi „lokatorami” koszalińskiej Alei Gwiazd Kabaretu zostali: zasłużony w popularyzacji kabaretowej rozrywki Jerzy Kryszak, Waldemar Sierański z kabaretu Koń Polski i trzech artystów z bardzo lubianego kabaretu Neo-Nówka, czyli Roman Żurek, Radosław Bielecki i Michał Gawliński. – W tym roku postanowiliśmy w sposób szczególny uhonorować kolegów z kabaretu Neo-Nówka – powiedział Leszek Malinowski. – Po pierwsze dlatego, że bardzo lubią przyjeżdżać do Koszalina, a dodam, że przecież nie uczestniczą w żadnych innych imprezach transmitowanych przez telewizję. Drugim powodem jest fakt, że Neo-Nówka uwielbia spragnioną uśmiechu koszalińską publiczność, która gorąco przyjmuje ich skecze i jest pełna pozytywnej energii.

Izabela Nowak