Miasto - Tygodnik Koszaliński

34 Tydzień Kultury Studenckiej oficjalnie rozpoczęty

 Juwenalia 2012 rozpoczęte :: Fot. Mariusz Czajkowski

Klucze do miasta odebrali studenci, teraz oni będą w nim rządzić. Na co dzień puste ulice Koszalina, studenci chowają się w pubach, akademikach i stancjach, wczoraj setkami ruszyli na ulice. Miasto ożyło.

Oficjalne otwarcie popularnych TKSów zakończyło się przejazdo-przemarszem z Politechniki na osiedle akademickie. Tam też rozpoczęła się fiesta i jedna wielka impreza.

Politechnika w rankingach

Rankingi najlepszych szkół wyższych, zarówno państwowych, jak i prywatnych, opublikowały tygodnik „Wprost”, i dziennik „Rzeczpospolita” wraz z miesięcznikiem „Perspektywy”. Politechnika Koszalińska znalazła się w obu spisach.

Największa uczelnia techniczna na Pomorzu w rankingu „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” zajęła 64. miejsce na 88 możliwych. Spadła o dwa oczka w porównaniu z zeszłym rokiem. „Wprost” umieścił politechnikę na miejscu 17., razem Akademią Teatralną im. Zelwerowicza w Warszawie i Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Schillera w Łodzi.

Dla nas jest ten "Kawałek podłogi"

 Nasz jest ten kawałek podłogi :: Fot. Mariusz Czajkowski

"Kawałek podłogi' ma być miejscem dla wszystkich środowisk twórczych, promowania koszalińskich talentów, ludzi teatru, muzyki i sztuki.

Klub mieści się przy ulicy Piastowskiej. Dawniej znajdowała się tam restauracja, klub BeWuA. Wnętrze klubu jest przestrzenne, utrzymane w ciemnej kolorystyce.

Gospel i reggae na jednym festiwalu

55 wykonawców (solistów, chórów i zespołów) zakwalifikowało się do finału XXIII Festiwalu Pieśni Religijnej. Gośćmi specjalnymi będą Becky Thomas z Wielkiej Brytanii i Darek Malejonek z Maleo Reggae Rockers.

Impreza, którą organizuje Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, odbędzie się 26. i 27. maja.

Ewakuowane urzędy i szkoła

 Alarm bombowy w Powiatowym Urzedzie Pracy :: Fot. Mariusz Czajkowski

W środę po godzinie 13 nieznany mężczyzna zadzwonił do Powiatowego Urzędu Pracy i poinformował pracowników o podłożonym ładunku wybuchowym.

Na miejsce skierowano większość koszalińskich służb. Ulice wokół Urzędu są zablokowane. Teren zabezpieczają strażacy.

„Zmagania z ortografią”

Tradycyjnie, czyli jak co roku, studenci Politechniki Koszalińskiej w ramach Tygodnia Kultury Studenckiej sprawdzali jak młodzi, ale też trochę starsi koszalinianie radzą sobie z ortografią.

Jak wiemy pisownia polska, a i sam język, do najłatwiejszych nie należą. W dyktandzie sprawdzali się przede wszystkim studenci, ale znalazło się i paru mieszkańców, którzy od lat biorą udział w ortograficznych zmaganiach.

Wielkie ćwiczenia w Łazach

 Wielkie ćwiczenia w Łazach :: Fot. Archiwum

W ćwiczeniach ochotniczych służb ratowniczych powiatu koszalińskiego na terenach dawnych bunkrów między Unieściem a Łazami brało udział około 50 osób. Pięć grup realizowało praktycznie najróżniejsze scenariusze.

Ćwiczenia pod kryptonimem „Euro 2012 w województwie zachodniopomorskim” zorganizowała Grupa Ratownictwa PCK Koszalin. Do wspólnych działań zaproszono Ochotnicze Straże Pożarne z Mielenka, Mścic i Koszalin oraz Jednostkę Strzelecką 1373 Koszalin.

Co dalej ze stacją MZK?

Od nierozstrzygniętego przetargu na sprzedaż stacji MZK przy ul. Wąwozowej minął ponad miesiąc.

Miejski przewoźnik chciał za stację 6 mln. złotych, ale chętych na jej zakup nie było.

Inicjatywa JEREMIE wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom

  Inicjatywa JEREMIE wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom :: Fot. Mariusz Czajkowski

Rozmowa z Maciejem Baranowiczem, kierownikiem Funduszu Pożyczkowego JEREMIE w Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Co to jest JEREMIE?

- JEREMIE to inicjatywa Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, która ma przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości w poszczególnych regionach. W województwie zachodniopomorskim taka inicjatywa istnieje już prawie od dwóch lat i jest skierowana do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Są to, przede wszystkim pożyczki i poręczenia. Inicjatywa JEREMIE wychodzi naprzeciw przedsiębiorstwom borykającym się z brakiem kapitału na rozwój własnej działalności.

Strona 1367 z 1378

Oglądasz teraz: Start