- Kategoria: News
- Alicja Tułnowska
- Odsłony: 1420
Ku upamiętnieniu dyrektorów biblioteki
W ramach obchodów 75-lecia Koszalińskiej Biblioteki Publicznej 8 grudnia uroczyście odsłonięto tablice pamiątkowe. W ten sposób uhonorowano czterech zasłużonych dyrektorów placówki: Marię Pilecką, Aleksandra Majorka, Marię Hudymową, Andrzeja Ziemińskiego.
– Chcemy upamiętnić wybitne postacie które, naszym zdaniem, przyczyniły się do rozwoju koszalińskiej biblioteki, do koszalińskiego bibliotekarstwa i do bibliotekarstwa w regionie. Te wybitne osoby przede wszystkim również przyczyniły się do upowszechniania i rozwoju kultury koszalińskiej. Są to byli dyrektorzy, czyli Aleksander Majorek, który razem z Marią Hudymową, wtedy jego zastępczynią, doprowadzili do budowy gmachu biblioteki i uroczystego otwarcia budynku głównego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie przy ul. Kościuszki 24 w 1973 roku. Następnie mamy panią Zofię Pilecką, która tuż po wojnie zakładała Powiatową Bibliotekę Publiczną. Była to niezwykła, wybitna postać. Ostatnią osobą, którą chcieliśmy upamiętnić, był Andrzej Ziemiński, mój poprzednik. Kilka tygodni temu, kiedy żegnaliśmy go na Cmentarzu Komunalnym, powiedziałem, że będziemy o nim pamiętać. Przepracował w bibliotece 24 lata. Bardzo się cieszymy, że jego nazwisko pojawiło się na czwartej tablicy, którą dziś odsłaniamy – mówił Dariusz Pawlikowski, dyrektor KBP.
Każda z wyróżnionych osób w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju bibliotekarstwa w Koszalinie i jego obrębie. Przez lata doprowadziły do kolejnych inwestycji.
Maria Pilecka w 1946 roku objęła obowiązki kierowniczki w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Koszalinie. Od tego momentu zajęła się organizowaniem bibliotekarstwa na terenie powiatu koszalińskiego. Początki były niełatwe, najpierw zdobyła podręczniki szkolne, później nadeszło 250 książek w pakietach dla poszczególnych punktów, które dopiero trzeba było utworzyć. Później otrzymała również książki od Polonii amerykańskiej. Kierowana przez panią Marię powiatowa biblioteka publiczna w latach 60. miała w swej pieczy 14 bibliotek gromadzkich, dwie biblioteki miejskie i 87 punktów bibliotecznych. Księgozbiór zaś liczył ok. 60 tysięcy woluminów. To właśnie za jej czasów rozwinięto różnorodne formy pracy z czytelnikami, skierowane szczególnie do młodzieży i do środowiska wiejskiego.
Aleksander Majorek od początku związał się z bibliotekarstwem. W 1949 roku powierzono mu tworzenie biblioteki powiatowej. Po utworzeniu województwa koszalińskiego w 1950 r. powierzono Aleksandrowi Majorkowi organizację Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z tymczasową siedzibą w Białogardzie, której został dyrektorem. Tymczasowość siedziby trwała aż 5 lat. Dopiero w 1955 r. bibliotekę wojewódzką przeniesiono do Koszalina. Już w latach 50. widział konieczność wybudowania budynku wyłącznie na potrzeby biblioteki. Jego główną zasługą jest utworzenie pierwszego projektu budynku bibliotecznego z wymiarami pomieszczeń i jego rozmieszczeniem w gmachu. Ten pierwotny plan stał się kanwą ostatecznego projektu architektonicznego.
Maria Hudymowa w 1956 roku objęła funkcję zastępcy dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, pracując na tym stanowisku do chwili przejścia na emeryturę. W tym czasie walnie przyczyniła się do realizacji nowego budynku biblioteki. Załatwiła materiały budowlane, zabiegała w Warszawie o wznowienie wstrzymanej budowy. Miała ogromny udział w tworzeniu struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na Pomorzu Środkowym.
Andrzej Ziemiński od 1994 roku był dyrektorem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Placówka zawdzięcza obecny kształt właśnie jemu. Dzięki jego wizji, stawianiu na nowoczesność skomputeryzowano bibliotekę.
Tablice pamiątkowe można oglądać w godzinach 9-15 w holu przed sekretariatem dyrektorów KBP. Na uroczystość przybyli m.in. członkowie rodzin uhonorowanych osób, poseł Piotr Zientarski, przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem miasta Piotrem Jedlińskim, zastępcą prezydenta Przemysławem Krzyżanowskim, radni, a także licznie zgromadzeni pracownicy bibliotek.
Monika Kwaśniewska
Fot. Magda Pater