• Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 20

Dla rodzin, seniorów i osób niesamodzielnych

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przekształcił się w Centrum Usług Społecznych. Poza zmianą nazwy instytucja zmienia częściowo zakres swego działania, dostosowując go do potrzeb mieszkańców. W tym miesiącu zaczęło się szukanie wykonawców usług w ramach pakietów RODZINA+ i POMOC+. Mieszkańcy skorzystają z nich dopiero od października br.

CUS będzie funkcjonował pilotażowo do 30 września 2023 roku, ale jest już zapewnienie ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, że potrwa do 2026 r. Na jego działalność gmina miasto Koszalin, jako pierwsza w Polsce, otrzymała rządowe dofinansowanie. Prawie 2,5 mln zł samorząd przeznaczy na zwiększenie dostępu do kompleksowej oferty usług społecznych. Zostały one określone po konsultacjach z mieszkańcami Koszalina.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 14

W tej pracy czuję się spełniona

O blaskach i cieniach pracy asystenta osób z niepełnosprawnością, pozytywnym nastawieniu i szukaniu rzeczy wielkich w drobiazgach, którymi możemy się cieszyć, rozmawiamy z Anną Śmich, asystentką osób z niepełnosprawnością.

Od kiedy pracuje pani jako asystentka osoby z niepełnosprawnością?
– W Koszalinie pracuję drugi rok, ale w innych miejscowościach pracowałam dwa lata i mogę przyznać, że mam już pewne doświadczenie. Bardzo lubię tę pracę. Mogę ją wszystkim polecić, bo sama się w niej bardzo odnalazłam. Naprawdę! Wcześniej pracowałam jako fryzjerka, ale w tamtym zawodzie kontakt z ludźmi zaczynał mnie męczyć, nawet drażnić. Odkąd zostałam asystentką osób z niepełnosprawnością, czuję w sobie radość, satysfakcję i energię, mimo że mieszkam w Białogardzie i codziennie dojeżdżam do Koszalina, zwykle przez sześć, a zdarza się, że i siedem dni w tygodniu. Nawet moja rodzina zauważyła pozytywną przemianę, jaka we mnie zaszła odkąd zmieniłam pracę. Inaczej patrzę na życie. Nie tylko dlatego, że mogę komuś pomóc, że jestem potrzebna. Czuję się spełniona. Widzę, że osoby z niepełnosprawnościami potrafią się cieszyć drobnymi rzeczami, na które my, zdrowi, nie zwracamy uwagi. Przejmujemy się często nieistotnymi sprawami, a ci ludzie mają prawdziwe problemy, jednak cieszą się życiem, są pozytywnie nastawieni.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 31

Ogrzewanie pod kontrolą

O ile o spisie powszechnym wciąż głośno w mediach, tak o innym – dotyczącym źródeł ciepła w naszych domach – dość cicho. A warto wiedzieć, że za niezgłoszenie tej informacji w określonym czasie grożą spore kary.

Od 1 lipca właściciele i zarządcy obiektów mieszkalnych i niemieszkalnych mają rok (do 1 lipca 2022 r.) na złożenie deklaracji, w której podadzą, czym ogrzewają dany obiekt. Co istotne, jeśli jednak źródło ciepła zostało zainstalowane po 1 lipca br., muszą to uczynić w ciągu zaledwie 14 dni. Obowiązek ten wynika z ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554). Zebrane dane trafią do CEEB, czyli do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która działa pod adresem: zone.gunb.gov.pl.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 34

Koniec z wykluczeniem komunikacyjnym

Koszalin oraz całe Pomorze Środkowe już wkrótce przestanie być postrzegane jako region wykluczony komunikacyjnie. Rusza budowa drogi szybkiego ruchu na odcinku Koszalin-Bobolice oraz brakującej części sianowsko-koszalińskiej w ciągu drogi S6.

Do Koszalina przyjechał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, aby osobiście zapowiedzieć dobrą nowinę. Najpierw podpisano umowę z wykonawcą na uzupełnienie brakującego fragmentu S6, a godzinę później symbolicznie wbito łopaty na niedawno rozpoczętej budowie trasy S11. Obie drogi są niezwykle ważne dla Koszalina i całego regionu. Czekano na nie od lat. Wydaje się, że wkrótce przestaniemy mówić o wykluczeniu komunikacyjnym Pomorza Środkowego.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 47

Dzieciaki i psiaki kontra upał

Gorące dni, choć wielu cieszą, bo są cechą rozpoznawczą udanych wakacji, to jednak nie każdemu służą. O ile dorośli są bardziej odporni na nagłe zmiany temperatury, szczęścia tego nie mają dzieci, których ciała są niezwykle podatne na tego typu wahania. Mniejszą wytrzymałość podczas upału można zaobserwować także u zwierząt – a zwłaszcza u psów. Co więc robić, kiedy w domu mamy i dziecko, i psa?

Klaudia Sadłyk, lekarz weterynarii, zwraca uwagę na to, że trudno określić konkretny przedział temperatur groźnych dla psa ze względu na to, że należy wziąć pod uwagę również wilgotność powietrza. – Patrząc na obecną pogodę, to temperatura w granicach 30 stopni może już być niebezpieczna. Wszystko zależy od tego, ile czasu zwierzę jest narażone na oddziaływanie takiej temperatury, czy bezpośrednio znajduje się na słońcu, czy ma dostęp do cienia i wody. To są elementy, które są bardzo ważne w trakcie upałów – mówi i dodaje, że przedstawiciele małych ras mogą szybciej ulec przegrzaniu.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 80

Turystyka ruszyła, ale co dalej?

Ruch turystyczny w czasie obecnych wakacji przeżywa renesans po okresie pandemii. Część krajów otwiera się na gości, a Polacy ruszyli na ich podbój. Tysiące ludzi wybiera też turystykę wewnątrzkrajową. Większość rezerwacji kończy się jednak we wrześniu, z obawy na możliwość powrotu ograniczeń. Sytuację na rynku podróży – tych większych i mniejszych, przeanalizowaliśmy z Krzysztofem Goseckim, koszalińskim agentem turystycznym z biura podróży.

Czy dzisiaj ruch turystyczny wrócił do stanu sprzed pandemii?
– Możemy to rozumieć dwojako. Cieszymy się ze wzmożonego ruchu turystycznego, jednakże jest on skorelowany wyłącznie na najbliższe miesiące, czyli do września. Wcześniej sprzedaż naszej oferty turystycznej rozkładała się nawet do końca sezonu. Obecnie obserwujemy głównie to, że klienci próbują kupować, czy chcą zakupić, wczasy na najbliższy okres, tudzież miesiąc lub dwa miesiące do przodu.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 68

Wakacyjny patrol nad Bałtykiem

Ponad 80 ratowników pilnuje w tym roku bezpieczeństwa na plażach gminy Mielno. Pracy im nie brakuje, bo turyści tłumnie przyjechali nad polskie morze, a słoneczna pogoda sprzyja całodziennemu wylegiwaniu się na piasku i kąpielom w Bałtyku.

– Obecnie zatrudniamy 83 osoby i mamy jeszcze dwa wakaty – podkreśla Roman Chołys, instruktor ratownictwa WOPR i zastępca szefa mieleńskich ratowników i dodaje: - Bardzo się cieszymy, że mamy prawie stuprocentową obsadę, bo w innych rejonach Polski są problemy ze skompletowaniem załogi.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 42

Na drodze rządzi szybkość i alkohol?

Tym razem nikt nie mówił o naruszaniu intymności i dóbr osobistych, o żerowaniu na emocjach. Przez kilka dni zdjęcie strażaka trzymającego w objęciach dwuletnie dziecko pokazywano w telewizji, potem na portalach internetowych. Miało nie tylko wstrząsnąć, ale i uświadomić, że jest problem. Czy wstrząsnęło kierującymi autami, to się okaże. Ale rząd problem zauważył.

Sprawca wypadku pod Stalową Wolą, w wyniku którego chłopczyk ze zdjęcia oraz jego brat stracili rodziców twierdzi, że nic nie zrobił. Może jak wytrzeźwieje – coś sobie przypomni. Badanie wykazało, że był pod wpływem przynajmniej alkoholu, miał go bowiem 1,7 promila. Nie był to młody, pełen energii człowiek, lecz dojrzały, 37-letni mężczyzna. Osierocone dzieci dostaną rentę, co ułatwi im zapewne życie, ale przecież rodziców nie odzyskają już nigdy.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 70

Rozbiórka i budowa wiaduktów

24 miliony złotych – takie dofinansowanie otrzymała gmina miasto Koszalin z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W Urzędzie Miejskim podpisano umowę na wykonanie rozbiórki i budowy wiaduktów drogowych w ciągu alei Monte Cassino.

Wiadukt w ciągu alei Monte Cassino jest zamknięty od marca 2020 roku. Wykonawcą długo wyczekiwanej inwestycji ma być konsorcjum firm INTOP Skarbimierzyce Sp. z o.o. i INTOP Warszawa Sp. z o.o. Przedsięwzięcie ma być realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 69

Jaki będzie Koszalin za 9 lat?

Poprawa stanu środowiska, lepsza jakość życia przez rozwój transportu publicznego i usług społecznych, większe bezpieczeństwo, przyciąganie nowych mieszkańców, zwłaszcza młodych i lepsze warunki życia seniorów. Takie są priorytety Strategii Rozwoju Koszalina do 2030 r. Urząd Miejski zaczął konsultacje społeczne dotyczące tego dokumentu. Do 6 sierpnia każdy mieszkaniec Koszalina może, różnymi drogami, zgłosić swoje uwagi i opinie.

Urzędnicy musieli opracować nową strategię, bo poprzednia obejmowała okres do zeszłego roku. Poza tym otwiera się nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej, dlatego konieczne jest wymyślenie inwestycji, na które można będzie otrzymać dotacje i które będą wpisywać się w strategię rozwoju. Jej założenia powinny się wpisywać w podobne dokumenty dotyczące województwa i kraju.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 131

W hołdzie naszej Henryce

Rok 2021 to czas wyjątkowy dla Teatru Propozycji „Dialog”. Przynosi bowiem 100. rocznicę urodzin charyzmatycznej Henryki Rodkiewicz, legendarnej założycielki i patronki koszalińskiej sceny rapsodycznej. Z tej okazji 30 czerwca „dialogowcy” przygotowali wieczór poświęcony pamięci aktorki, reżyserki i poetki. Spotkanie zwieńczyła prawdziwa uczta muzyczna – koncert Jana Jakuba Należytego.

Nostalgiczny wieczór rozpoczęło odsłonięcie tablicy upamiętniającej Henrykę Rodkiewicz. Dokonali tego Tomasz Sobieraj – wicemarszałek zachodniopomorski, wiernie wspierający dialogowe inicjatywy oraz najmłodszy z dialogowych aktorów Adrian Pietras, który – co podkreślił prezes STP „Dialog” Jerzy Litwin – jest symbolem ciągłości tradycji i gwarancją, że „nie będzie końca Dialogu”.

Czytaj więcej

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.