• Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 27

Zaćmienie zaćmieniu nierówne

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc, nasz naturalny satelita, znajdzie się między naszą gwiazdą, czyli właśnie Słońcem, a Ziemią, tym samym przysłaniając światło słoneczne. Zjawisko jest naturalne, ale trzeba było wiedzy, by nie traktować go jako złej wróżby, zjawiska nadprzyrodzonego czy kary za jakieś przewinienia ludzi. Faktem jest, że dla kogoś, kto nie wie o tym nic – nagłe „zgaśnięcie” blasku Słońca może wywołać lęk, obawy o dalsze życie. Obecnie nawet niezbyt garnący się do lekcji uczeń coś tam wie i nie będzie z krzykiem krył się w zakamarkach w oczekiwaniu na kataklizm, jaki znikanie blasku słonecznego miało wróżyć.

Ale jak brak wiedzy wykorzystywać mogli ci, którzy ją posiedli – możemy się przekonać choćby na przykładzie przerażających scen z powieści, a zwłaszcza z powstałego na jej podstawie filmu „Faraon”. Tam to kapłani przy pomocy uczonych „wywołali” zaćmienie jako karę i przestrogę dla niesubordynowanego ludu. Pokazywali swoją siłę i moc, dokładnie wiedząc, kiedy blask powróci, co też się stało. Dzisiaj raczej nikt się nie boi zaćmienia, ale powstał inny problem. Otóż na coraz większą skalę korzystamy z energii słonecznej (fotowoltaika). I czas zaćmienia to po prostu czas „wyłączenia się” takiej elektrowni słonecznej. Energia przestaje płynąć.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 32

Od 25 lat mamy w Koszalinie politechnikę

Dokładnie ćwierć wieku temu Wyższa Szkoła Inżynierska stała się Politechniką Koszalińską. Prof. Wojciech Kacalak, ówczesny rektor uczelni, zaznacza, że jej społeczność przygotowywała się do tej zmiany przez poprzednie 28 lat. Przypadające 8 bm. święto największej technicznej szkoły wyższej w regionie stało się okazją do przypomnienia okoliczności, w jakich do tego doszło.

Politechnika Koszalińska powstała 53 lat temu, na mocy rozporządzenia rady ministrów z 8 czerwca 1968 r. Pierwszy rok studiów zaczęło 125 osób. Ćwierć wieku później ich liczba zwiększyła się do 7 tysięcy, a zajęcia, mające miejsce jedynie w obiektach przy ul. Racławickiej, trwały nawet do godz. 22.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 59

Nie chcą parkować na trawie, ale muszą

Mieszkańcy kamienic przy początkowym odcinku ul. Piłsudskiego, który jest w remoncie, mają problem z powodu braku miejsc do parkowania swoich aut. Przed rozpoczęciem prac zostawiali je przed budynkami, ale obecnie jest to niemożliwe. Muszą więc parkować na podwórzu, będącym terenem zielonym, co jest zabronione.

Zgłosił się do nas pan Robert, mieszkaniec kamienicy przy ul. Piłsudskiego, aby poskarżyć się na działanie strażników miejskich, którzy wystawiają mandaty za niewłaściwe parkowanie.
– Nie mamy innej alternatywy, bo ulica przed naszymi budynkami jest rozkopana, parkingów wokół brak, a gdzieś auta musimy zostawiać – tłumaczy swoje zdenerwowanie. – Miasto nie pomyślało o mieszkańcach, straż miejska też nie chce okazać wyrozumiałości. Ten remont potrwa do września. Czy do tego czasu będziemy codziennie dostawać mandaty?

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 29

Leczą nie tylko żołnierzy

Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej powstała w 1981 r., chociaż od lat żołnierze różnych jednostek tworzyli wraz ze swymi rodzinami dużą społeczność powojennego Koszalina.

Na początku lat 80. ub. wieku stacjonowały w naszym mieście jednostki 8. Drezdeńskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bartosza Głowackiego, m.in. 8. Batalion Zaopatrzenia, 83. Pułk Przeciwlotniczy, 13. Batalion Łączności i 64. Kompania Chemiczna. Działały też m.in. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Obrony Przeciwlotniczej (obecnie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych), Koszaliński Pułk Obrony Terytorialnej, 12.Batalion Rozpoznania Elektronicznego, Wojewódzki Sztab Wojskowy, Wojskowa Komenda Uzupełnień i Wojskowa Prokuratura Garnizonowa.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 28

Odczarowana biblioteka na tarasie

To pamiętają tylko najstarsi czytelnicy Koszalińskiej Biblioteki Publicznej – przy budynku książnicy od strony parku z wyjściem z czytelni był obszerny taras. Stały stoliki i krzesła, nawet parasole. Można było wyjść na świeże powietrze z książką czy z gazetą.

Był to rok 1973, kiedy oddano do użytku gmach biblioteki. Niestety, taras okazał się prawdopodobnie wadliwie zbudowany i wkrótce trzeba było go rozebrać. 8 czerwca 2021 roku został otwarty ponownie – piękny i funkcjonalny. I z nową nazwą „Pod Bookiem”.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 78

Nowy model na jeziorze Jamno

Na ten dzień czekało nie tylko wielu koszalinian, ale nawet niektórzy... warszawiacy. We wtorek, 8 bm., kilka minut po godz. 10 w swój pierwszy rejs z pasażerami z przystani w Jamnie popłynął Julek. Jest większy, lżejszy, szybszy i łatwiejszy w obsłudze niż jego poprzednik, Koszałek.

– Jestem bardzo podekscytowany tym pierwszym rejsem, bo wcześniej pływałem Koszałkiem i liczę, że ten statek jest lepszy od niego – przyznaje Jerzy Neuberg z Koszalina.
– Są emocje, mimo że jako żeglarka pływałam po jeziorach mazurskich – dodaje Barbara Brykalska-Omielczenko z Warszawy. – Specjalnie dopasowałam termin przyjazdu do Koszalina, aby zdążyć na ten pierwszy rejs.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 253

Okazali miłość obcym dzieciom

Państwo Helena i Ryszard Falkowscy wychowali już troje swoich dzieci, kiedy uznali, że czegoś im brakuje. Postanowili podzielić się swoim domem, czasem, a przede wszystkim swoją miłością z innymi. Od ponad 20 lat tworzą pogotowie rodzinne, zapewniając opiekę maluchom, których zawiedli najbliżsi. Przez ten okres takich dzieci w domu mieli ponad sto.

Pogotowie rodzinne jest formą pieczy zastępczej, lepszej dla najmłodszych niż instytucjonalny dom dziecka. Osoby, które chcą być opiekunami w takiej placówce, po pozytywnym przejściu wielu szkoleń, podpisują umowę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie na taką działalność, i dostają wynagrodzenie z tej instytucji. Jednak to nie dla stałej pensji przyjmują pod swój dach dzieci potrzebujące nie tylko jedzenia i ubranek, ale przede wszystkim miłości.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 155

Hulajnogi elektryczne objęte przepisami

Zarówno piesi, rowerzyści, jak i kierowcy samochodów mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ wreszcie przepisy dotyczące praw i obowiązków osób korzystających z e-hulajnóg weszły w życie. Teraz zdecydowanie łatwiej będą mogli wyegzekwować też odpowiednie zachowanie od „nowych” uczestników ruchu funkcjonariusze straży miejskiej oraz policji. Co zatem wolno, a czego nie kierowcom hulajnóg elektrycznych?

Nowe przypisy wprowadzają zmiany w ustawie „Prawo o ruchu drogowym” z 20 czerwca 1997 r. i pochodzą z ustawy z 30 marca 2021 r., jednak obowiązują od 20 maja br. Należy zwrócić uwagę, że odpowiednie wytyczne, choć w zdecydowanie mniejszym zakresie, pojawiły się także m.in. w „Kodeksie wykroczeń” oraz w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. O poszczególnych przepisach pisze również Ministerstwo Infrastruktury na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 57

Trudny wybór patronów

Po ostatniej sesji Rady Miejskiej wiadomo, że w Koszalinie mamy ronda, którym patronują Spółdzielcy, Wisława Szymborska, powstańcy listopadowi, Robert Schuman i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Skwer przy Centrum Kultury 105 będzie nosił imię Kasi Sobczyk, pochodzącej z Koszalina wokalistki, a ten przy odnowionym amfiteatrze jako patrona zyskał prof. Jana Filipkowskiego, byłego rektora Politechniki Koszalińskiej i projektanta dachu amfiteatru.

Większość z elementów topografii ma swoich patronów. Zwykle są to osoby zasłużone dla kraju czy danej miejscowości. Jednak nierzadko budzą one kontrowersje wśród mieszkańców lub ich przedstawicieli, którzy głosują za przyjęciem tej lub innej nazwy. Wystarczy przypomnieć dyskusje mieszkańców sprzed kilku lat o nowych patronach ulic, które nosiły nazwę działaczy komunistycznych. Na spotkaniach osiedlowych dochodziło nie tylko do ożywionej dyskusji, ale wręcz do kłótni. Wówczas w Koszalinie doszło do kilku zmian i m.in. na miejscu ulicy Hanki Sawickiej pojawiła się ulica Giełdowa, a Kornel Makuszyński zastąpił Lucjana Szenwalda.
Kilka miesięcy temu rady osiedli Jedliny i Wspólny Dom protestowały wobec nadania nazwy nowemu rondu u zbiegu ulic Kościuszki, Piłsudskiego i Waryńskiego bez konsultacji z nimi. Radne KO zgłosiły wówczas propozycję nazwy Praw Kobiet. Ostatecznie projekt uchwały doczekał się autopoprawki i został przegłosowany w formie Rondo Stulecia Praw Kobiet, dla uczczenia uzyskania praw wyborczych przez Polki w 1918 r. Rady osiedli, które łączy to rondo, argumentują, że byłoby lepiej, aby rondu patronowała konkretna kobieta.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 355

Baza LPR przez cały rok

Powiat koszaliński doczeka się w końcu bazy całorocznej Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ma ona powstać do końca 2023 roku. Tymczasem, 1 czerwca, na lotnisku w Zegrzu Pomorskim rozpoczął się trzymiesięczny, wakacyjny sezon podniebnej karetki.

Medycy będą stacjonować w Zegrzu Pomorskim do 5 września, codziennie od godziny 7 do 20. Na wylot do pacjenta w promieniu 60 kilometrów od bazy mają tylko 3 minuty. By wyruszyć do chorego, który znajduje się dalej, potrzeba sześciu minut, ale to wystarczająco dużo czasu, by zatankować maszynę i zebrać informacje pogodowe. Wyposażenie helikoptera nie różni się niczym od sprzętu w tradycyjnej karetce. Znajdziemy tu między innymi dwa respiratory, butle z tlenem, defibrylator, a także mały aparat do USG. – To wszystko daje nam możliwość zabezpieczenia pacjenta na najwyższym poziomie już podczas transportu w śmigłowcu, nawet na poziomie intensywnej terapii – zaznaczył Robert Hełminiak, dyrektor regionalny regionu zachodniego LPR.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 256

Laureaci Społecznika dostali fundusze

Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA i Urząd Marszałkowski podpisali kilkanaście umów z organizacjami, które wygrały kolejną edycję Programu Społecznik. To ich pomysły na wydarzenia prozdrowotne, ekologiczne, sportowe i kulturalne zdobyły najwięcej głosów w majowym głosowaniu.

Wydarzenia, które otrzymały mikrodotacje, zostały zaplanowane na lato i wczesną jesień. Łączna kwota do rozdania w tym roku to ponad 3 mln zł. Pieniądze pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Operatorem Programu Społecznik jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA.
– Ten program cieszy się ogromnym zainteresowaniem i zaufaniem mieszkańców naszego województwa – przyznaje Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. – Świadczy o tym fakt, że w pierwszej edycji rozdaliśmy milion złotych, przy czym subregion koszaliński zgłosił najwięcej wniosków i rozdysponowaliśmy dotacje w pierwszym naborze, a w subregionie szczecińskim zrobiliśmy aż trzy nabory, bo początkowo nie było chętnych. W obecnej edycji są to trzy miliony złotych, a chętnych jest tylu, że powstały listy rezerwowe. To oznacza, że Społecznik jest potrzebny.

Czytaj więcej

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.