• Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 55

Kiedy „Sto lat” to za mało

Jest dumną prababcią dla jedenaściorga prawnucząt, lubi dyskutować o polityce oraz czytać książki (bez okularów!), a w jej kuchni nigdy nie może zabraknąć tradycyjnej kaszubskiej okrasy na gęsinie. To wszystko i wiele, wiele więcej można powiedzieć o Annie Kluk, która 15 stycznia br. obchodziła swoje setne urodziny. W tym dniu nie zabrakło życzeń i serdeczności od najbliższych oraz władz miasta.

Historia pani Ani dla niejednej osoby może stać się przykładem wytrwałości oraz siły, jaka drzemie w człowieku. Urodzona 15 stycznia 1923 r. w Nakli koło Bytowa, dzieciństwo i wczesną młodość spędziła na wsi z rodziną. Razem z rodzicami i dziesięciorgiem rodzeństwa pracowała w gospodarstwie. U progu dorosłości pani Ani wybuchła II wojna światowa. To właśnie wojna była przeżyciem, które ukształtowało ją i jej charakter w największym stopniu, a także splątało rodzinne drogi. Pani Ania pochodzi z Kaszub, w czasie wojny były to tereny okupowane przez Niemców, żeby przeżyć musiała fizycznie pracować u niemieckiego gospodarza. Rok po zakończeniu wojny wyszła za mąż za Augustyna Kluka. Urodziła czwórkę dzieci. Doczekała się też siedmiorga wnucząt i jedenaściorga prawnucząt. W czerwcu 1987 została wdową. Później kilkakrotnie zmieniała miejsce zamieszkania, aby ostatecznie w 2012 r. zamieszkać w Koszalinie razem z córką .

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 177

Jak spędzić ferie w Koszalinie?

Do przerwy śródrocznej zostało jeszcze kilka tygodni, jednak jeśli chce się zapewnić dziecku ciekawe atrakcje w gronie rówieśników w Koszalinie podczas ferii, warto zadbać o to jak najwcześniej. Choć tutejsze placówki oferują bogatą rozrywkę, to miejsca na listach znikają szybko, a naprawdę jest o co walczyć. Ci jednak, którzy się nie załapią na zajęcia zorganizowane, mogą liczyć m.in. na atrakcje miejskie.

Co prawda, oferta Urzędu Miejskiego wciąż jest opracowywana, ale wiadomo już, że będzie ona podobna do poprzednich. – Trwają prace. Mamy zaplanowane rozmowy, negocjaje zarówno z podmiotami komercyjnymi, jak i z naszymi jednostkami kultury. Co roku staramy się też, żeby dorzucić coś nowego – opowiada Michał Misiurny, pełnomocnik prezydenta ds. uzależnień. Wiadomo już, że wśród miejskich propozycji nie zabraknie m.in. zajęć w KBP, w muzeum, spektakli dla dzieci w BTD, seansów w kinie Kryterium czy basenu za złotówkę. – Na pewno będzie Play Park, strzelnica Unia – mówi Michał Misiurny i dodaje, że w tym roku nie będzie lodowiska ze względu na pogodę i z powodu kwestii ekonomicznych. W ciągu maksymalnie dwóch tygodni ma zostać podana pełna oferta przygotowana przez miasto. Warto zaznaczyć, że część z nich jest bezpłatna, a pozostałe – zwykle w atrakcyjnych cenach.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 76

Wesprzyjmy remont ZAZ-u w Koszalinie!

W listopadzie ubiegłego roku Fundacja „Zdążyć z Miłością” otrzymała od zasobów miasta budynek przy ul. Orlej 2a, w którym ma powstać Zakład Aktywności Zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami. Obiekt o powierzchni ponad 900 metrów kwadratowych wymaga gruntownego remontu i przebudowy oraz dostosowania dla osób z niepełnosprawnościami. W związku z tym fundacja postanowiła założyć zbiórkę na remont miejsca, jakiego do tej pory w Koszalinie nie było. Fundacja na ten cel potrzebuje ok. 100 tysięcy złotych.

ZAZ będzie miejscem, gdzie osoby z niepełnosprawnościami będą mogły podjąć pracę w specjalnie przygotowanych dla nich warunkach, otoczeni wsparciem terapeutów i specjalistów. Docelowo zatrudnienie miałoby znaleźć 50 osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym i umiarkowanym m.in. przy usługach cateringowych, organizacji imprez okolicznościowych, w stołówce, usługach szwalniczych i krawieckich, usługach profesjonalnego sprzątania czy pielęgnacji terenów zielonych.
Środki na przebudowę oraz wyposażenie fundacja planuje pozyskać z funduszy unijnych, oraz z PFRON-u, ale wcześniej niezbędne jest przygotowanie pełnej dokumentacji budowlanej, aby aplikować o fundusze. Koszt projektów budowlanych w tym technicznych, elektrycznych, hydraulicznych, przeciwpożarowych to ponad 120 tys. złotych.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 102

Świąteczne dekoracje balkonowe

Znani są już zwycięzcy konkursu na najpiękniejsze świąteczne dekoracje balonów, loggi i przydomowych ogródków z osiedla im. T. Kotarbińskiego. Nagrody wręczono w klubie „Kanion” Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie”.

Od wielu lat mieszkańcy osiedla Kotarbińskiego dekorują swoje balkony i przydomowe ogródki.
Po raz kolejny to nie dzięki aurze, a właśnie tym iluminacjom i przystrojeniu możemy poczuć świąteczny klimat.
– Mimo potężnych cen prądu cieszymy się bardzo, że tylu mieszkańców wzięło udział w naszym konkursie. Była pewna przerwa, ale teraz wróciliśmy do tradycyjnego nagradzania mieszkańców, którzy starają się upiększyć swoje balkony i przydomowe ogródki – mówił Czesław Wachowski,
przewodniczący Samorządowej Rady Osiedla im. T. Kotarbińskiego.
W tym roku nagrodzono 40 osób. Wśród nich są już dobrze znani komisji konkursowej mieszkańcy, ale z roku na rok pojawiają się także nowi dekoratorzy. Każdy mieszkaniec miał również możliwość zgłoszenia swojego balkonu, loggi czy przydomowego ogródka do konkursu.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 177

Czad – cichy zabójca

Co roku odbiera życie co najmniej kilkunastu osobom, choć można by było tego uniknąć. Mówi się o nim „cichy zabójca”, ponieważ jest bezwonny i bezbarwny, a objawy zatrucia można łatwo zbagatelizować. Tlenek węgla – wróg, o którym bardzo często zapominamy, a który jest niedocenionym wrogiem. O tym, jak uniknąć zatruć tlenkiem węgla opowie Tomasz Molesztak, ratownik medyczny i strażak.

W jakich okolicznościach powstaje tlenek węgla, czyli powszechnie znany jako czad?
– Tlenek węgla powstaje w każdym procesie spalania, ale w takiej atmosferze, która jest uboga w tlen, czyli tworzy się na skutek niepełnego spalania wszystkich paliw, m.in. gazu, węgla, drewna, ropy, oleju, benzyny, które spowodowane jest niedostateczną ilością tlenu niezbędnego do pełnego spalenia paliw. Takim przykładem, gdzie może dojść do pojawienia się tlenku węgla, jest oczywiście mieszkanie, w którym znajduje się np. junkers albo kuchenka gazowa. Niestety, bardzo często w okresie jesienno-zimowym mieszkańcy zasłaniają np. gazetą wentylację albo w ogóle nie wietrzą mieszkań, przez co mamy do czynienia z niesprawną i nieprawidłową wentylacją mieszkania. To z kolei doprowadza do nadmiernego nagromadzenia się tlenku węgla w pomieszczeniu, dlatego tak bardzo istotne jest, aby w domu utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza. Bardzo ważne jest regularne wietrzenie, otwieranie okien, zwłaszcza w miejscach, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Pomoże to pozbyć się zanieczyszczeń, doprowadzając tlen do pomieszczenia oraz usprawni to nagrzewanie pomieszczeń.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 539

Terapeutyczne działanie sztuki

W Polsce termin arteterapia staje się coraz popularniejszy – i dobrze. Terapia przez sztukę skierowana jest właściwie do każdego, a szczególnie sprawdzi się u osób, które mają trudności z wyrażeniem swoich myśli i uczuć drogą werbalną; zmagających się z depresją, nerwicami, zaburzeniami lękowymi, z uzależnieniami lub po przejściu traumy. Więcej o terapii poprzez sztukę opowie mgr Dominika Mielniczuk-Bączek, starszy wykładowca z Katedry Pedagogiki i Studiów Edukacyjnych na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej.

Choć o terapii przez sztukę mówi się już od wielu lat, to termin arteterapii nie jest znany wszystkim. Czym właściwie jest arteterapia?
– Arteterapia obok ergoterapii (czyli terapii przez pracę) i socjoterapii, jest jedną z rodzajów terapii zajęciowej. Samo słowo arteterapia składa się z dwóch członów: łacińskiego arte (ars, artis) oznaczającego sztukę, rękodzieło, oraz greckiego therapeuein, czyli leczenie, terapia. Połączenie słów: art oraz therapy wskazuje zatem, że jest to działanie oparte na sztuce/twórczości i terapii. Brytyjskie Stowarzyszenie Arteterapeutów (The British Association of Art Therapists) definiuje terapię poprzez sztukę jako formę psychoterapii, która wykorzystuje tzw. media artystyczne, jako fundamentalny sposób komunikacji i wyrażania siebie. Natomiast według Amerykańskiego Konsorcjum Arteterapii, arteterapia stosuje proces twórczy, w celu poprawy samopoczucia fizycznego, mentalnego, emocjonalnego.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 124

Przejęcie Łaz z konfliktem w tle

Nie tylko mieszkańcy Kretomina i części Starych Bielic zmienili od 1 stycznia gminę. Także miejscowość Łazy została włączona do gminy Sianów kosztem Mielna. To jednak zupełnie inna sytuacja niż taka, w której miasto się rozrasta i „wchłania” sąsiednie wsie jako swoje osiedla. W przypadku Łaz mamy do czynienia z przejęciem osobnej miejscowości. Burmistrz Mielna nie składa broni i zapowiada walkę na wszystkie sposoby, które dopuszcza prawo.

Przejęcie miejscowości przez jedną gminę na rzecz drugiej zdarza się niezwykle rzadko. Zmiany granic administracyjnych w zdecydowanej większości dotyczą sytuacji, kiedy miasto przejmuje sąsiednie sołectwa, a dotychczasowi mieszkańcy wsi stają się miastowymi.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 83

Hej kolęda, kolęda…

Magiczną atmosferę minionych świąt Bożego Narodzenia przywołał wyjątkowy koncert, który w niedzielne popołudnie odbył się w koszalińskiej katedrze. Najpiękniejsze polskie kolędy przypomniały wówczas trzy znakomite zespoły chóralne występujące wraz z Koszalińską Orkiestrą Akordeonową. To niezwykłe muzyczne spotkanie miało również cel charytatywny – po zakończeniu koncertu odbyła się zbiórka funduszy na rzecz Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie.

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez kolęd rozbrzmiewających w każdym polskim domu. Słuchamy tych pięknych, głęboko zakorzenionych w polskiej tradycji pieśni z prawdziwym wzruszeniem. Potęgują magię świąt, zbliżają do siebie rodziny i przyjaciół, pozwalają także cieszyć się tą jedyną, wyjątkową, tak charakterystyczną dla tego okresu atmosferę złożoną z miłości, bliskości, serdeczności i refleksji. Z pewnością w każdym wykonaniu kolędy są piękne, ale podczas niedzielnego koncertu bardzo liczna publiczność miała okazję przekonać się, że te pieśni zaaranżowane na zespoły chóralne brzmią absolutnie wyjątkowo.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 128

Podpisano umowę na remont ul. Szczecińskiej

34,7 milionów złotych pochłonie odnowienie ul. Szczecińskiej. 5 stycznia podpisano umowę z firmą Strabag. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 21 miesięcy od momentu podpisania umowy.

 Remont ulicy Szczecińskiej rozpocznie się od ronda przy ul. Wołyńskiej, przy obszarze nowej strefy, a skończy się na starej granicy Koszalina. Odnowa ulicy Szczecińskiej przewiduje budowę dwóch pasów ruchu dla każdego kierunku ruchu, a także powstanie trzech rond, wybudowanie pętli autobusowej, stworzenie miejsc postojowych i wybudowanie chodnika. – Jedno z rond pośrodku ul. Szczecińskiej to również początek kolejnej inwestycji, czyli połączenia ul. Szczecińskiej bezpośrednio z ul. BoWiD, tak by zdjąć ruch z ulicy Syrenki i Wołyńskiej, bo tam w godzinach szczytu tworzą się olbrzymie korki – zwłaszcza ciężarówek, które mniej więcej między drugą a czwartą wyjeżdżają. Mam nadzieję, że za 20 miesięcy będziemy jeździć zupełnie inną Szczecińską – mówił Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 80

Finansowy zawrót głowy

Nowy rok to dobry moment, by zapanować nad chaosem w domowym budżecie. Tylko jak to zrobić, skoro inflacja, drogie rachunki za energię nie sprzyjają oszczędnościom. Każdy z nas stara się jak może zacisnąć pasa. O tym, jak zacząć prowadzić budżet domowy i nauczyć się zarządzać pieniędzmi, opowie Daniel Szcześniak, ekonomista, specjalista ds. doradztwa finansowego.

Myślę, że wielu z nas ma podobny problem z finansami: za szybko nam uciekają. 10 dostajemy wypłatę na konto, a już dwa tygodnie później zostaje ona tylko wspomnieniem. Dlaczego tak się dzieje?
– Głównym powodem, przez który nasze pieniądze „uciekają nam z portfela”, jest złe zarządzanie naszymi finansami. Bardzo często robiąc zakupy, nawet spożywcze, zapominamy o tym, by zrobić listę potrzebnych nam rzeczy. Przez to w konsekwencji kupujemy więcej, niż w rzeczywistości potrzebujemy. Co więcej – robiąc zakupy, nie jesteśmy zbyt cierpliwi. Wolimy zapłacić za produkt więcej, biorąc go np. na raty, niż kilka miesięcy odkładać, by kupić go bez dodatkowych opłat. Czekanie wydaje nam się największym koszmarem, bo chcemy, żeby nasze potrzeby były zaspokajane jak najszybciej.

Czytaj więcej

 • Alicja Tułnowska
 • Kategoria: News
 • Odsłony: 107

Ulotka ratująca zdrowie i życie

Na co dzień pracują w załodze karetki pogotowia, a po pracy szkolą z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Teraz poszli o krok dalej i na bazie swoich doświadczeń stworzyli informator medyczny dla mieszkańców Koszalina i okolic. Ratownicy medyczni zachęcają do zapoznania się z treścią ulotki, by zawczasu wiedzieć, gdzie udać się po pomoc, a karetkę wzywać tylko, gdy jest taka konieczność.

O ile wybieranie numeru alarmowego dla żartu to nieczęsty incydent, tak wzywanie pogotowia w przypadku objawów grypowych lub w celu uzyskania recepty już do rzadkich nie należy. – Niestety, takie rzeczy wciąż się zdarzają. Niedawno byłem u pacjentki, która od dłuższego czasu boryka się z pewnymi dolegliwościami. Poinformowała, że była w tym dniu u lekarza rodzinnego. Ten przepisał jej leki, ale uznała, że nie działają tak dobrze, jak inne tabletki, które przyjmowała wcześniej i stwierdziła, że dobrym pomysłem będzie zadzwonić późnym wieczorem po karetkę, by zespół ratownictwa wystawił jej receptę. Tu nawet nie chodzi o to, że nie chcemy pomóc takim osobom, ale po prostu nie mamy możliwości wystawiania recept – zaznaczył Paweł Brożyna, ratownik medyczny.

Czytaj więcej

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.