- Kategoria: News
- Super User
- Odsłony: 174
Ruszyła największa elektrownia w Polsce
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała do użytku nową elektrownię gazową – nie tylko największą w Polsce, ale i jedną z najnowocześniejszych w całej Europie. Jednostka zlokalizowana w Gryfinie, o mocy 1366 MW, dostarczy do sieci 1,4 GW mocy, dzięki czemu pokryje ok. 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, czyli ok. 3 mln gospodarstw.
Przekazanie do eksploatacji zamyka etap budowy najnowocześniejszej i największej elektrowni gazowej w Polsce – mówi Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna. – Dzięki swojej elastyczności, czyli możliwości szybkiego uruchomienia i zmiany ilości produkowanej energii, inwestycja w Gryfinie pomoże sprostać wymaganiom rynku i stabilizacji sieci elektroenergetycznej w Polsce oraz optymalizacji wykorzystania zmiennej produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Nowa elektrownia o nazwie PGE Gryfino Dolna Odra zaprojektowana została tak, by spełniać najbardziej rygorystyczne normy emisji, które wynikają z konkluzji BAT (najlepsze dostępne techniki) dla bloków gazowo-parowych. Emisje pyłów i tlenków siarki zostaną praktycznie zredukowane do zera, co znacząco wpłynie na jakość powietrza w okolicy. Wskaźnik emisji CO2 dla nowej elektrowni wynosi około 339g na kWh energii elektrycznej, czyli blisko trzykrotnie mniej niż w przypadku bloków węglowych Elektrowni Dolna Odra.
Skala europejska
Budowa nowej elektrowni składa się z dwóch bloków gazowo-parowych o numerach 9 i10, każdy o mocy 683 MW brutto. Jednocześnie jest to największa i najbardziej sprawna elektrownia tego typu w całym kraju, a w skali Europy – jedną z najnowocześniejszych. Nowe bloki gazowe zastąpią wysłużone i nieefektywne jednostki węglowe w Elektrowni Dolna Odra, a tym samym wpisują się w strategię dekarbonizacji aktywów wytwórczych Grupy PGE – dodaje Dariusz Marzec. – Nowa inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ponad 3 mln gospodarstw domowych. – Sprawność nominalna elektrowni przekracza 63 proc., czyli jest ponad 70 proc. wyższa w porównaniu do starych bloków węglowych. Jednostka ma także możliwość znacznie szybszego startu oraz bardziej elastyczne możliwości pracy, dzięki czemu wpłynie pozytywnie na rozwój odnawialnych źródeł energii. Prędkość startu elektrowni ze stanu zimnego (blok energetyczny jest całkowicie wyłączony i znajduje się w bezczynności) do minimum technicznego wynosi 4 godziny, natomiast ze stanu gorącego (blok energetyczny jest wyłączony, ale jego elementy pozostają w wysokiej temperaturze) do minimum technicznego – 30 min.
Gwarancja bezpieczeństwa
Ta ogromna inwestycja o wartości ponad 3,7 mld zł przynosi nie tylko bezpośredni wpływ na stabilizację systemu elektroenergetycznego w Polsce, czyli tegoż bezpieczeństwo, ale jest też kolejnym wielkim krokiem w transformacji całej gospodarki. – Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa państwa – mówi Miłosz Motyka, Wiceminister Klimatu i Środowiska. – To gwarancja stabilnych dostaw energii oraz czystego środowiska, co zaś przekłada się na jakość środowiska, w którym żyjemy, oraz na nasze zdrowie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Gryfino to tylko jeden z projektów tego typu, które małą w całości zastąpić elektrownie węglowe. Inicjatywy te mają na celu zarówno zmniejszenie emisji CO2, jak i zwiększenie elastyczności w produkcji energii. To bardzo ważny element całkowitej transformacji energetycznej i dochodzenia do neutralności klimatycznej. – Stale rozbudowujemy system OZE (odnawialne źródła energii), który potrzebuje równolegle stabilnych źródeł energii pracujących w podstawie, a w chwili obecnej nie ma bardziej elastycznych mocy niż moce gazowe – mówi Robert Kropiwnicki, Wiceminister Aktywów Państwowych. – Inwestycja taka jak PGE Gryfino Dolna Odra jest gwarancją bezpieczeństwa i stabilności krajowego systemu energetycznego oraz dalszego rozwoju energetyki odnawialnej. Moce elektrowni posiadają 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy, który obowiązuje od tego roku. Cała inwestycja została zrealizowana przez Grupę PGE. Wykonawcą kontraktu zostało konsorcjum firm w składzie GE Vernova (lider) oraz Polimex Mostostal.