Laureaci Społecznika dostali fundusze

Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA i Urząd Marszałkowski podpisali kilkanaście umów z organizacjami, które wygrały kolejną edycję Programu Społecznik. To ich pomysły na wydarzenia prozdrowotne, ekologiczne, sportowe i kulturalne zdobyły najwięcej głosów w majowym głosowaniu.

Wydarzenia, które otrzymały mikrodotacje, zostały zaplanowane na lato i wczesną jesień. Łączna kwota do rozdania w tym roku to ponad 3 mln zł. Pieniądze pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Operatorem Programu Społecznik jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA.
– Ten program cieszy się ogromnym zainteresowaniem i zaufaniem mieszkańców naszego województwa – przyznaje Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. – Świadczy o tym fakt, że w pierwszej edycji rozdaliśmy milion złotych, przy czym subregion koszaliński zgłosił najwięcej wniosków i rozdysponowaliśmy dotacje w pierwszym naborze, a w subregionie szczecińskim zrobiliśmy aż trzy nabory, bo początkowo nie było chętnych. W obecnej edycji są to trzy miliony złotych, a chętnych jest tylu, że powstały listy rezerwowe. To oznacza, że Społecznik jest potrzebny.

Natalia Wegner, prezes KARR SA, dodaje, że w tym roku organizacje z subregionu koszalińskiego złożyły 180 wniosków, a mikrodotacje po 4 tys. zł. dostało 40 z nich. Niektóre z nich otrzymały także dotacje po 10 tys. zł na organizację wydarzenia o zasięgu regionalnym.
– Gratuluję wszystkim, którzy otrzymali pieniądze na swoje społecznikowskie działania, bo konkurencja była naprawdę wielka – przyznaje Natalia Wegner.

Uszyją anioły, zrobią poidełka dla pszczół
Wśród zwycięzców drugiej w tym roku edycji Społecznika jest Fundacja Projekty Kreatywne.
– Jako formalna organizacja istniejemy dopiero od lutego tego roku, ale działaliśmy od dawna – przyznaje Kamila Łukawska, prezes Fundacji Projekty Kreatywne. – Naszym celem jest wspieranie i promocja rozwoju twórczego osób w różnym wieku, a także działalność na rzecz integracji osób zagrożonych wykluczeniem społecznych. Dostaliśmy aż dwie dotacje. Za pierwszą zorganizujemy w Świeszynie warsztaty ekologiczno-ceramiczne dla najmłodszych do 9 do 16 lat. Będą oni budować głównie poidełka dla pszczół. Po zakończeniu zajęć przygotujemy wystawę z udziałem pszczelarza. Poidełka powiesimy w przydomowych ogródkach, na łąkach, prosząc dzieci, aby pilnowały, żeby zawsze były pełne, żeby pszczoła miała dostęp do wody. Druga dotacja posłuży nam do sfinansowania regionalnych warsztatów szycia pod hasłem „Anioły igłą i nicią malowane”. To kontynuacja naszych działań, bo mieliśmy nawet wystawę tych aniołów w ratuszu.

Na Podlasiu o zdrowiu
Wanda Szuster przybliżyła wydarzenie, dzięki którym panie z nowotworem piersi będą mogły wymienić się doświadczeniem życia z tą chorobą:
– Za otrzymaną dotację zorganizujemy wycieczkę na Podlasie, połączoną z warsztatami psychoterapeutycznymi – informuje przewodnicząca Stowarzyszenia Koszaliński Klub Amazonka. – Na trasie spotkamy się z amazonkami z innych regionów Polski i wymienimy się informacjami, jak w ich miejscu władze samorządowe, medyczne podchodzą do naszego problemu.

Oko w oko z olimpijczykiem
Klub Olimpijczyka „Jantar” w Koszalinie zorganizuje IV Festiwal piłki siatkowej, piłki nożnej i koszykówki „Gramy z Olimpijczykami Koszalin – Tokio 2021”. Jego adresatami są dzieci w wieku 11-16 lat.
– Młodzież bardzo chętnie uczestniczy w takich zawodach, bo w ich trakcie uczy się pracy w grupie, walki ze swoimi słabościami i nałogami, a to są wartości bliskie każdemu olimpijczykowi – podkreśla Teresa Tałaj, przewodnicząca Klubu. – Chcemy poprzez takie wydarzenia uczyć aktywnego spędzania wolnego czasu, budowania więzi społeczne. Rywalizacja sportowa to najlepsza metoda zapobiegania patologiom społecznym. Naszym celem jest także wskazywanie młodym ludziom autorytetów, bo podczas festiwalów mogą się bezpośrednio spotkać ze sportowcami znanymi z mediów.

Szachy, wędkowanie i sprzątanie
Dzięki pieniądzom ze Społecznika jesienią odbędzie się kolejny turniej szachowy „Trenuj z Hetmanem”.
– Już rok temu przeprowadziliśmy takie zawody, będące pierwszą tego typu imprezą może nawet na świecie po pierwszej fali pandemii – przypomina Tomasz Kamieniecki, prezes Klubu Szachowego Hetman Koszalin Zachodniopomorskiego Związku Szachowego. – Turniej adresowany jest do najmłodszych, a pewnie mało osób wie, ze w Koszalinie szachy trenuje tysiąc dzieci, począwszy od przedszkolaków. W ramach turnieju zabierzemy dzieci do lasu, aby poznały uroki Góry Chełmskiej.
– Nasz związek w zeszłym roku świętował 70-lecie istnienia, ale dotację ze Społecznika dostaliśmy po raz pierwszy – zaznacza Tomasz Plewa, prezes Okręgu Koszalińskiego Polskiego Związku Wędkarskiego. – Działamy na terenie siedmiu powiatów, skupiając ponad 6 tysięcy wędkarzy. Za otrzymaną mikrodotację ustawimy kosze na śmieci i tablice edukacyjne w miejscach naszych łowisk, a także w lasach. Problem zostawiania śmieci tam, gdzie nie trzeba, jest niestety w Polsce powszechny.
– A my przygotowujemy imprezę pod hasłem „Rokosowo na sportowo” – wyjaśnia Andżelika Michalska, przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciele Rokosowa. – Do wspólnej zabawy zaprosimy całe rodziny.
Po raz pierwszy pieniądze ze Społecznika dostała też Bałtycka Fundacja Rozwoju Obszarów Wiejskich. We wrześniu na osiedlu Morskie zorganizuje „Piknik wiejski w mieście”.

Ewa Marczak