• Kategoria: News
  • Odsłony: 2048

Jak spędzić ferie w Koszalinie?

Do przerwy śródrocznej zostało jeszcze kilka tygodni, jednak jeśli chce się zapewnić dziecku ciekawe atrakcje w gronie rówieśników w Koszalinie podczas ferii, warto zadbać o to jak najwcześniej. Choć tutejsze placówki oferują bogatą rozrywkę, to miejsca na listach znikają szybko, a naprawdę jest o co walczyć. Ci jednak, którzy się nie załapią na zajęcia zorganizowane, mogą liczyć m.in. na atrakcje miejskie.

Co prawda, oferta Urzędu Miejskiego wciąż jest opracowywana, ale wiadomo już, że będzie ona podobna do poprzednich. – Trwają prace. Mamy zaplanowane rozmowy, negocjaje zarówno z podmiotami komercyjnymi, jak i z naszymi jednostkami kultury. Co roku staramy się też, żeby dorzucić coś nowego – opowiada Michał Misiurny, pełnomocnik prezydenta ds. uzależnień. Wiadomo już, że wśród miejskich propozycji nie zabraknie m.in. zajęć w KBP, w muzeum, spektakli dla dzieci w BTD, seansów w kinie Kryterium czy basenu za złotówkę. – Na pewno będzie Play Park, strzelnica Unia – mówi Michał Misiurny i dodaje, że w tym roku nie będzie lodowiska ze względu na pogodę i z powodu kwestii ekonomicznych. W ciągu maksymalnie dwóch tygodni ma zostać podana pełna oferta przygotowana przez miasto. Warto zaznaczyć, że część z nich jest bezpłatna, a pozostałe – zwykle w atrakcyjnych cenach.

Bliżej kultury
Ferie z CK105 dla dzieci i młodzieży będą odbywać się w dwóch terminach – od 13 do 17 lutego (dla klas 1-4 szkół podstawowych) oraz od 20 do 24 lutego (dla klas 5-8). Zajęcia, prowadzone przez doświadczonych instruktorów w CK105, będą odbywać się w godz. 9-14. Dla grupy młodszej zaplanowano warsztaty wokalne, plastyczne oraz taniec nowoczesny, natomiast dla młodzieży – zajęcia teatralne, ceramikę i taniec nowoczesny. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy pod numerami tel. 94 347 57 30 oraz 94 347 57 32. Koszt warsztatów wynosi 100 zł za tydzień. Ponadto, kino Kryterium przygotowało dwa seanse dla dzieci w okresie ferii. To „Nel i tajemnica Kurokota” (13-16 lutego) oraz „King: Mój przyjaciel lew” (20-23 lutego). Koszt biletu na seans dla młodych koszalińskich kinomaniaków wynosi 2 zł, a dla pozostałych – 10 zł.
W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej zajęcia podczas ferii będą prowadzone w bibliotece głównej, oraz w filiach nr 1, 3, 4, 6, 9, 11 i 12 – w każdej w różnych godzinach. Będą też miały odmienny program i potrwają jeden tydzień. Zajęcia są bezpłatne, warto jednak się pospieszyć, bo miejsc jest niewiele (np. w głównym oddziale 15), a pierwszeństwo mają stali czytelnicy. Co zaplanowano w bibliotece głównej? – Staramy się robić zajęcia z książką, zachęcać dzieci do czytania, ale zapraszamy też animatorów. Zajęcia literacko-teatralne będzie prowadziła u nas Ewa Czapik-Kowalewska, będą też zajęcia biblioterapeutyczne, troszkę psychologiczne, połączone z zajęciami plastycznymi – będzie je prowadziła Beata Piwar-Borowska. Będą pokazy edukacyjne z Pomysłowej Fabryki, wyjścia do teatru, do obserwatorium, do straży pożarnej – mówi Ewa Chruściana z KBP i dodaje, że w przypadku wyjść np. do teatru za bilety płacą uczestnicy. Szczegóły wciąż są jeszcze w ustalaniu. Zapisy jeszcze nie ruszyły – warto tu śledzić informacje w poszczególnych filiach.
Pałac Młodzieży zaprasza zarówno dzieci w wieku szkolnym (7-12 lat) z Koszalina na zajęcia w ferie w godz. 10.30-15. Zaplanowano zajęcia mieszane w kilku blokach np. muzyczne połączone z plastycznymi, ruchowe, szachy (bez możliwości). Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązuje limit miejsc. Zapisy ruszają 28 stycznia (sobota) i są połączone z dniem otwartym PM. Szczegóły na stronie placówki.
Specjalną ofertę przygotowało również m.in. koszalińskie muzeum, choć szczegóły są jeszcze w opracowaniu. – Od 14 do 17 lutego zapraszamy dzieci i młodzież – zarówno z grup zorganizowanych, jak i zapisujących się indywidualnie – na ścieżkę edukacyjną, grę muzealną, która będzie odbywała się na trzech salach wystawowych – na salach sztuki dawnej, historii miasta i sztuki współczesnej – mówi Anna Rogaczewska z Działu Oświatowego Muzeum i dodaje, że każda zabawa kończy się rozdaniem nagród. Ponadto, w planach są również warsztaty (malarstwo na ceramice, kaligrafia i relief) w sali edukacyjnej, które odbywać się będą od 21 do 24 lutego o godz. 10 i 12. Zapisy na zajęcia w Dziale Oświatowym pod numerem 94 343 20 11 wewn. 38.
Limit na warsztaty to 20 osób. Zajęcia są bezpłatne.
Co więcej, jako nowość pojawią się zajęcia dla grup zorganizowanych (dzieci i młodzież w wieku szkolnym) w Zagrodzie Jamneńskiej (16 stycznia muzeum wciąż czekało na odpowiedź w sprawie dotacji). Planowane są warsztaty plastyczne rozwijące zdolności manaulne z wykorzystaniem m.in. wełny, patyczków, a także warsztaty zielarskie – o naparach, ziołolecznictwie, podczas których uczestnicy stworzyliby pachnącą saszetkę do kąpieli.

Jak w domu
Wiele osób wybiera dla swoich pociech półkolonie w klubach spółdzielni, które nie tylko mają duże doświadczenie w tego typu aktywnościach, ale też po prostu są zwykle blisko domu. Ponadto, dzieci nierzadko są już zaznajomione z klubami, uczęszczając na organizowane tam różne zajęcia i przyzwyczajając się dzięki temu do kadry. Ponadto, wszystkie kluby organizują półkolonie pod kontrolą kuratorium.
W KSM „Przylesie” półkolonie organizowane będą w Centrum Rozrywki „Na Pięterku” oraz w klubie „Kanion”. W obu placówkach odbywać się będą dwa turnusy – od 13 do 17 lutego oraz od 20 do 24 lutego. Limit miejsc – po 45. Dzieci mogą spędzić czas w obu placówkach od godziny 7 do 16. – Będą wycieczki autokarowe, wyjazd do Pomeranii, na pewno będą też wyjścia do salonu Bingo-Bongo. Mamy zaplanowany teatr, kino, zajęcia sportowo-integracyjne. Zobaczymy też, jaka będzie pogoda w Koszalinie – opowiada Kazimiera Talko-Hryncewicz, kierownik CR „Na Pięterku” i dodaje, że w obu placówkach KSM „Przylesie” program będzie się powtarzał, ale poszczególne zajęcia mogą występować w różne dni. Ponadto, w pierwszym dniu odbędzie się spotkanie z policjantami na temat bezpieczeństwa. – Staramy się też, żeby jak najwięcej czasu spędzały w ruchu, bo tego ruchu im trzeba, żeby się integrowały. Nie ma komputerów. Nastawiamy się na aktywność – mówi kierownik CR „Na Pięterku”. Koszt tygodniowych półkolonii z KSM „Przylesie” to 600 zł dla osób należących do spółdzielni oraz 700 zł dla osób spoza osiedla. Cena obejmuje również wyżywienie (śniadania i obiady z deserem). Można zgłaszać chęć zapisu na półkolonie dopóki będą wolne miejsca. Zapisy pod numerem: 94 345 42 06 (CR „Na Pięterku”) i 94 343 50 52 (klub „Kanion”).
W KSM „Na Skarpie” półkolonie organizowane są w klubie „Na Skarpie” i w klubie „Bałtyk”. W obu placówkach odbędą się dwa tygodniowe turnusy, a podopieczni będą mogli spędzić tam czas w godz. 7-16. Ogółem koszt to 400 zł dla członków spółdzielni za tydzień, a dla osób spoza rejonu – 600 zł. W obu klubach dzieci będą mieć zapewnione wyżywienie – drugie śniadanie i obiad (słodka bułka i zupa). W każdej placówce przewidziano po 23 miejsca na turnus.
– Będą odbywać się zajęcia warsztatowe w klubie, ale też korzystamy z tego, co przygotowały miejskie placówki kultury, czyli i kino, i teatr, nasz basen, kręgle, muzeum. W każdym turnusie wyjeżdżamy też raz poza Koszalin. W pierwszym turnusie pojedziemy do Pomeranii, a w drugim do aquaparku do Kołobrzegu – mówi Iwona Augustyniak, kierownik klubu „Bałtyk”.
– Na pewno skorzystamy z tego, co nam miasto przygotowało, czyli wychodzimy dwa razy do teatru – jeden spektakl jest z zewnątrz, a drugi to „Królowa Śniegu”, idziemy do Multikina, do kina „Kryterium”, na kręgle, jest też zabawa w Bingo-Bongo, jedziemy do Pomeranii i do aquaparku w Kołobrzegu. Będzie też prelekcja policji, warsztaty teatralne, plastyczne – mówi Beata Biernacka, kierownik klubu „Na Skarpie” i dodaje, że klub wciąż pracuje nad rozszerzeniem oferty, np. o wyjścia do muzeum czy do komendy straży pożarnej i filharmonii. Część atrakcji będzie podzielona między dwa turnusy. – Tak, żeby nikt nie był poszkodowany – dodaje pani Beata.
Choć w klubie „Bałtyk” nie ma już miejsc na pierwszy turnus, to można zapisać się na listę rezerwową, za to do 27 stycznia można zgłaszać się na drugi tydzień półkolonii. Z kolei w klubie „Na Skarpie” pozostaje już tylko lista rezerwowa. Do „Bałtyku” można zgłaszać się na półkolonie pod numerem 94 343 04 51, a do klubu „Na Skarpie” pod numerem 94 347 66 58.
W klubie „Nasz Dom” KSM „Nasz Dom” również odbywać się będą półkolonie, ale tylko w jednym turnusie, obejmującym drugi tydzień ferii. Limit miejsc (30 osób) został już wykorzystany, jednak wciąż można się zapisywać na listę rezerwową – tel. 505 918 649. Koszt półkolonii wynosi 500 zł dla osób ze spółdzielni oraz 600 zł dla osób spoza niej. Ponadto, w cenę wliczono też wyżywienie (drugie śniadanie i obiad dwudaniowy w restauracji „Na Widelcu”). Jak informuje Dominika Paulińska-Tylec z klubu „Nasz Dom”, szczegółowy program jest wciąż w ustalaniu, ale planowane są m.in. wyjścia do kina, teatru, warsztaty plastyczne, rękodzieło, spotkanie z policjantem. Nie są jednak brane pod uwagę wycieczki poza miasto.

Niezależnie
W tym roku także Galeria Emka postawiła na bogaty program podczas ferii i zaprasza na półkolonie dzieci w wieku od 6. do 12. roku życia pn. „Ferie na wypasie”. Uczestnicy mogą wybrać jeden z trzech programów zajęć – półkolonie kreatywne w świecie Harry’ego Pottera, konstruktorskie lub z Minecraftem i robotami. Przewidziano dwa turnusy do wyboru – od 13 do 17 lutego lub od 20 do 24 lutego. Zajęcia odbywać się będą w godz. 7.30-16.30. W koszt półkolonii wliczone są również posiłki. Odpłatność wynosi tu 850-890 zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zdolnedzieciaki.pl, a także pod numerem telefonu 662 381 380.

Alicja Tułnowska

Fot. Archiwum klubu "Na Skarpie" KSM "Na Skarpie"

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.