• Kategoria: News
  • Odsłony: 362

Kolaże z poezją z Gretą na pierwszym planie

2 lutego w Teatrze Propozycji „Dialog” wyjątkowo uroczyście świętowano jubileusz 30-lecia pracy twórczej znakomitej koszalińskiej artystki Grety Grabowskiej. Ten szczególny wieczór został wzbogacony wystawą prac plastycznych jubilatki oraz reżyserowanym przez Elżbietę Malczewską-Giemzę spektaklem „Kolaże z poezją” w wykonaniu Dialogowej Sceny Młodych.

O tym, jak wyjątkową artystyczną osobowością jest Greta Grabowska przypomnieli bardzo licznej publiczności niezwykle eleganccy i pełni staroświeckiego uroku „starsi panowie dwaj”. To oczywiście Mirosław Krom i Jerzy Litwin, zasłużeni aktorzy związani od wielu lat ze Stowarzyszeniem Teatr Propozycji „Dialog”, do którego również należy bohaterka uroczystego wieczoru. Bowiem zakres aktywności artystycznych, które stały się domeną wszechstronnie utalentowanej i wciąż poszukującej nowych wyzwań Grety jest doprawdy imponujący!

Artystka wszechstronna
W sferze zainteresowań zakochanej w historii i w naszym mieście koszalinianki znajduje się twórczość plastyczna, architektura wnętrz, architektura krajobrazu, projektowanie scenografii i bardzo efektownych kostiumów do spektakli i filmów realizowanych przez Teatr Propozycji „Dialog”. I chociaż trudno w to uwierzyć, Greta znajduje również czas na działalność społeczną. Ulubionym materiałem, z którego artystka tworzy swe zjawiskowe kompozycje plastyczne, jest papier, służący do kreowania oryginalnych, poetyckich, nasyconych ciepłym liryzmem pejzaży architektonicznych. Interesuje ją także rysunek i malarstwo Wśród wyjątkowo oryginalnych artystycznych dokonań Grety z ostatnich lat znajduje się poruszający cykl „Pustka i światło”, poświęcony nieistniejącym już na Pomorzu żydowskim synagogom. O emocjach towarzyszących realizacji tego cyklu artystka opowiada w filmie, którego fragment wzbogacił program uroczystego jubileuszowego spotkania.

Poznajmy jubilatkę
Greta Grabowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz studiów podyplomowych na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie, a także członkinią Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i niestrudzoną popularyzatorką historii i współczesności Koszalina, miasta, w którym się urodziła, dorastała, i w którym tworzy. Prace plastyczne artystki prezentowane były podczas 60 wystaw indywidualnych i licznych ekspozycji zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest także uczestniczką i organizatorką wielu plenerów plastycznych. Na jej koncie znajduje się wiele nagród. Wśród licznych trofeów warto wymienić Nagrodę Jury i Nagrodę Publiczności otrzymane na Dorocznym Salonie Rzeźby i Malarstwa w Morteaux Couliboeuf we Francji oraz II Nagrodę przyznaną Grecie na IV Ogólnopolskim Biennale Malarstwa „Pejzaż Architektoniczny” w Olsztynie.
Warto również dodać, że nie tylko artystyczna działalność angażuje Gretę. Od 2016 roku wspiera swoimi projektami koszaliński oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jej zaangażowanie i społeczna pasja zostały docenione i uhonorowane Srebrną Odznaką „Przyjaciel dziecka”, Nagrodą Króla Maciusia i Medalem Pamiątkowym, przyznanym z okazji jubileuszu 75-lecia działalności TPD w Koszalinie „za okazane dzieciom serce i pomoc w tworzeniu warunków dla pomyślnego rozwoju i godnego życia”.

Zakochana w Koszalinie
Dwukrotnie, w roku 2020 i 2021, Greta Grabowska uzyskała stypendium prezydenta Koszalina za bardzo oryginalne projekty: „Koszalin – Koeslin – teraz” oraz „Szkicownik miejski Koszalin 2021”, przygotowany z okazji 755-lecia Koszalina. Jest artystką doskonale znaną w Koszalinie, cenioną przez włodarzy naszego miasta, których oczywiście nie mogło zabraknąć na uroczystym jubileuszowym spotkaniu. Jan Kuriata, przewodniczący Rady Miejskiej, a także Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina, przygotowali dla jubilatki bardzo miłą niespodziankę – medal za zasługi dla Koszalina w uznaniu szczególnych dokonań Grety Grabowskiej na rzecz rozwoju i promocji miasta oraz inicjatyw służących dobru mieszkańców Koszalina.
– Greta jest wspaniałą artystką o imponujących artystycznych dokonaniach – powiedział Przemysław Krzyżanowski. – Jest także intelektualistką, osobą, która pokochała nasze miasto, która nie tylko przepięknie pokazuje Koszalin w swoich pracach, ale potrafi również pasjonująco o nim powiadać. Jestem dumny, że mieszkanką naszego miasta jest tak niezwykła osobowość, artystka, której twórczość będziemy jeszcze wielokrotnie podziwiać.

Życzenia, gratulacje, prezenty…
Zgodnie z sympatyczną jubileuszową tradycją, bohaterka wieczoru wysłuchała wielu podziękowań, gratulacji i serdecznych życzeń wielu dalszych sukcesów artystycznych. Nie zabrakło jubileuszowych upominków i wiązanek kwiatów. Przepiękny prezent – spektakl „Kolaże z poezją”, nawiązujący do artystycznej twórczości Grety Garbowskiej, przygotowali dla jubilatki młodzi adepci sztuki aktorskiej rozwijający swoje talenty w Dialogowej Scenie Młodych prowadzonej przez Elżbietę Malczewską-Giemzę. Wizytówką tej grupy są artystyczne poszukiwania, piękna strona wizualna, bardzo udane eksperymenty z formą scenicznego przekazu, oryginalność stylu i nowatorstwo technik teatralnych. Wszystkie te elementy znalazły się w najnowszym artystycznym projekcje Sceny Młodych. „Kolaże z poezją” okazały się prowokującym do refleksji, sugestywnie zagranym, intrygującym połączeniem poezji i malarstwa. Wiersze napisane przez wybitnych polskich poetów, m.in. przez Wisławę Szymborską, Tadeusza Różewicza, Stanisława Grochowiaka, Zbigniewa Herberta i Jacka Kaczmarskiego, okazały się wspaniałym komentarzem do zapisanych na zawsze w historii światowej sztuki obrazów pędzla Pietera Bruegla, Caravaggia, Salvadora Dalego i Edwarda Muncha.
Wzruszającym finałem pewnego wrażeń wieczoru było wystąpienie Grety Grabowskiej. Artystka ciepło podziękowała bliskimi jej sercu ludziom otaczających ją miłością, serdecznością, przyjaźnią i wspierającym artystyczną działalność naszej wspaniałej jubilatki.

Izabela Nowak

Fot. Magda Pater

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.