- Kategoria: News
- Alicja Tułnowska
- Odsłony: 2117
Magia polonijnego śpiewu – tym razem online
Trwająca już ponad 50 lat koszalińska tradycja polonijna jest kulturowym fenomenem nie tylko w skali Polski, ale także i Europy. Niestety, koronawirus uniemożliwił realizację zaplanowanego na 2020 rok 17. Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych. Postawił również przed organizatorami trudne wyzwanie, jakim była realizacja tegorocznego spotkania Polonijnej Akademii Chóralnej w wersji online.
Koszalin od dawna cieszy się sławą światowego centrum polonijnej chóralistyki, a polonijna pieśń rozbrzmiewająca w naszym mieście budzi wiele ciepłych emocji i łzy wzruszenia. Od roku 2013 organizatorami corocznych polonijnych zlotów jest Koło Terenowe Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” kierowane przez posła na sejm RP Piotra Zientarskiego. – Niestety, trudny pandemiczny czas uniemożliwił nam zaproszenie słuchaczy Polonijnej Akademii Chóralnej do Koszalina – powiedział. – Postanowiliśmy więc spotkać się w przestrzeni wirtualnej. Właśnie taką, niekonwencjonalną formę zaproponował pan prof. Przemysław Pałka z Akademii Muzycznej w Poznaniu pełniący od 31 lat funkcję dyrektora artystycznego naszej Akademii. Oczywiście, zadanie nie należało do łatwych, ale skończyło się sukcesem. Koncert Galowy wieńczący tegoroczne spotkanie polonijnych chórzystów już wkrótce będzie można obejrzeć w internecie. Milo mi również dodać, że koncertem zainteresowała się TV Polonia.
Polonijny zlot w nowej odsłonie
Propozycja spotkania Polonijnej Akademii Chóralnej w wersji online spotkała się z przychylnością koszalińskich włodarzy, którzy wielokrotnie już udowodnili, jak bliska ich sercom jest polonijna tradycja. – To bardzo cenna inicjatywa – powiedział Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina – Mimo pandemii pięknem polskiej pieśni będą mogli cieszyć się nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale także słuchacze na całym świecie. Mam jednak nadzieję, że polonijni chórzyści już wkrótce powrócą do Koszalina, a polska pieśń popłynie ze sceny naszego amfiteatru, w którym zgromadzi się wielotysięczna widownia.
Zaproszenie do udziału w spotkaniu online przyjęło sześć chórów z Białorusi, Rosji, Litwy i Ukrainy: „Cantus Cordis” z Mińska, „Kraj Rodzinny” z Baranowicz, „Korale” z Sankt Petersburga, „Majszagolanki” z Mejszagoły, „Malebor” z Doniecka i chór im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza. Już od maja trwały więc prowadzone przez Radę Artystyczną zajęcia warsztatowe online podczas których polonijni chórzyści doskonalili swoje wokalne umiejętności w repertuarze obowiązkowym i dowolnym. Chórami dyrygowali prof. Elżbieta Wtorkowska i prof. Przemysław Pałka, który również wyreżyserował Koncert Galowy. Efekty wspólnej pracy w postaci krótkich filmików zostały przesłane organizatorom i rozpoczęła się praca nad montażem ponadgodzinnej uczty muzycznej.
Koncert pełen wzruszeń
– To było bardzo trudne wyzwanie, zarówno pod względem artystycznym, jak i technicznym – powiedział prof. Przemysław Pałka. – Ale w działalności Polonijnej Akademii Chóralnej jest to absolutna nowość, więc pewne niedoskonałości były nieuniknione Jednak w pandemicznej rzeczywistości była to jedyna możliwość, aby posłuchać polonijnych chórów, do których dołączył Chór Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Już od 14 sierpnia zapraszamy więc do oglądania filmowej, zmontowanej przez Patryka Brzeskota wersji Koncertu Galowego Polonijnej Akademii Chóralnej 2021. Film będzie dostępny na kanale YouTube oraz na Facebooku Polonijnej Akademii Chóralnej. Naprawdę warto, gdyż w programie koncertu znalazły się same perełki z kanonu światowej i polskiej chóralistyki z majestatyczną pieśnią „Gaude Mater Polonia” na czele. Będzie można również posłuchać pieśni sakralnych i piosenek ludowych w artystycznych opracowaniach oraz wciąż popularnych kompozycji Stanisława Moniuszki. Nie zabraknie także współczesnych polskich piosenek, a muzyczna uczta tradycyjnie zostanie zwieńczona porywającym i wzruszającym „Hymnem Chórów Polonijnych” skomponowanym przez Zbigniewa Kozuba.
– Bardzo się cieszę, że możemy pokazać światu rezultaty naszych działań – powiedziała Bożena Kaczmarek, dyrektor programowy Polonijnej Akademii Chóralnej. – W wokalnych prezentacjach polonijnych chórów jest jakaś magia… Nasi goście często pokonują tysiące kilometrów, by zaśpiewać na polskiej ziemi, więc na pewno będziemy kontynuować tę bezcenną polonijną tradycję, a Koszalin pozostanie miejscem, w którym wciąż będzie można cieszyć się pięknem chóralnego śpiewu.
Izabela Nowak
Fot. Archiwum