- Kategoria: News
- Alicja Tułnowska
- Odsłony: 2001
Biblioteki – priorytety i nowe wyzwania
8 października Koszalińska Biblioteka Publiczna gościła dyrektorów bibliotek powiatowych oraz dużych bibliotek miejskich na konferencji zorganizowanej przez Książnicę Pomorską w Szczecinie. Głównym tematem spotkania był Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, uchwalony przez Radę Ministrów. Uczestnicy rozmawiali także o zadaniach czekających placówki biblioteczne w najbliższej przyszłości.
– Bardzo się cieszę, że po przerwie spowodowanej pandemią mogliśmy się wreszcie spotkać. Mam nadzieję, że nasze cykliczne konferencje będą nadal kontynuowane w tej formie – powiedział Dariusz Pawlikowski, dyrektor KBP. – Tematów do omówienia było wiele, dzieliliśmy się doświadczeniami i spostrzeżeniami z czasów lockdownu i rozmawialiśmy o nowych wyzwaniach. Wprawdzie nadal obowiązują pandemiczne obostrzenia, ale wierzymy, że nasza działalność wciąż będzie rozszerzana.
Najważniejszym tematem omawianym w czasie konferencji był Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, którego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce przez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, umożliwiających szeroki dostęp do kultury i wiedzy.
– Priorytetowym zadaniem programu jest zakup nowości wydawniczych dla bibliotek szkolnych i publicznych. To absolutna podstawa, ponieważ właśnie nowości przyciągają nowych czytelników – powiedział Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. – Oprócz tradycyjnych, papierowych książek, bardzo lubianych przez starszych czytelników, coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodzieży, cieszą się elektroniczne wersje publikacji. Na tych wydawnictwach również będziemy się koncentrować. Oczywiście, realizacja zamierzeń będzie uzależniona od środków finansowych, ale będziemy mieć dofinansowanie ze strony państwa i lokalnych samorządów.
Czasy, kiedy biblioteki były jedynie miejscem wypożyczania książek, dawno przeszły do historii. Teraz biblioteczne placówki oprócz promowania czytelnictwa pełnią również funkcję lokalnych centrów kultury. Dlatego w programie znalazł się także postulat dotyczący inwestycji w infrastrukturę bibliotek publicznych.
– Nasze biblioteki powinny przyciągać czytelników nie tylko bogatą ofertą różnorodnych wydawnictw, ale również przyjazną i ciepłą atmosferą. Powinny być kolorowe, estetyczne i nowoczesne – podkreślił Lucjan Bąbolewski. – Pragniemy, aby w naszych placówkach ludzie chętnie spędzali wolny czas. I to już się dzieje, o czym świadczy rosnąca popularność prowadzonych w bibliotekach Dyskusyjnych Klubów Książki.
Koszalińska Biblioteka Publiczna oraz jej filie z powodzeniem realizują program bardzo szerokiej działalności, atrakcyjnej zarówno dla dorosłych czytelników, jak i dla dzieci, i młodzieży.
– Oczywiście, w centrum zainteresowania niezmiennie pozostaje książka, ale nasze placówki są również miejscem wydarzeń kulturalnych. – powiedział Dariusz Pawlikowski. – Organizujemy autorskie spotkania z pisarzami, koncerty muzyczne, promujemy nie tylko książkę, ale również film. Nasze biblioteki są miejscem, gdzie można zagrać w brydża, uczestniczyć w turnieju szachowym, spotkać się z przyjaciółmi i przy dobrej kawie przejrzeć codzienną prasę. Będziemy rozszerzać wachlarz tego typu propozycji i bardzo nam zależy, aby biblioteki były coraz piękniejsze. Potrzebne są więc środki na generalne remonty i na modernizację pomieszczeń. Tu pojawia się poważny problem, ponieważ Narodowy Program przewiduje dofinansowanie modernizacji bibliotek w miastach liczących do 100 tysięcy mieszkańców. A Koszalin nieznacznie przekracza ten limit, więc nie możemy aplikować. Kto wie, może w następnym programie zostaną uwzględnione większe aglomeracje? Mamy taką nadzieję, a na razie otrzymujemy pomoc finansową ze strony koszalińskiego samorządu.
Izabela Nowak