Laury rozdane

Promowanie patriotyzmu lokalnego oraz firm i wydarzeń, z których Koszalin jest dumny to cel Forum Made in Koszalin. Jego szósta edycja miała miejsce w ratuszu. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Biznesu Fundacji Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości.

Otrzymanie Lauru Made in Koszalin to dla nagrodzonych wielki prestiż. Jest docenieniem lokalnych przedsiębiorców i twórców. Kapituła, złożona m.in. z przedstawicieli samorządu, organizacji biznesowych, Parku Technologicznego Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, brała pod uwagę m.in. wyjątkowość oferowanych usług i produktów, to, czy powstają one w Koszalinie, liczbę nominacji i to, czy dana firma należy do Grupy Made in Koszalin.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach: biznes, kultura i design oraz styl życia i inspiracje.
– Kiedy większość spotkań odbywa się wirtualnie, osobiste wręczenie nagród to duże wydarzenie – zaznacza Justyna Grosicka, prezes zarządu, dyrektor Fundacji „Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości”. – Chcemy wyróżnić tych, którzy robią coś, co jest godne polecenia i pochwał.

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, podziękował i pogratulował nie tylko laureatom, ale wszystkim nominowanym:
– Być może jeszcze coś powinni poprawić w swoich firmach, inicjatywach, i dostaną nagrodę za rok, w kolejnej edycji Laurów, do której przygotowania już zaczęliśmy – podkreśla włodarz miasta. – Kończący się rok był dla wszystkich – dla samorządowców i przedsiębiorców bardzo trudny, ale, jak się okazuje, nie został stracony. Przyniósł nowe, ciekawe pomysły i ujawnił niezwykłe osobowości.

Pierwsza taka osobowość
Po raz pierwszy Kapituła przyznała nagrodę w podkategorii osobowość biznesowa. Koszalinianie zgłosili do niej 29 osób. – To dla mnie wielkie wyróżnienie, bo nasza uczelnia znajduje się na pograniczu nauki i biznesu – uważa prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Nie wierzyłam, że zostałam laureatką, bo widziałam nominowanych i to naprawdę duże zaskoczenie, bo przecież nie jestem przedsiębiorcą. My kształcimy kadry dla firm w mieście i w regionie. Dlatego tę nagrodę odbieram jako nagrodę dla całej uczelni.
Podobnie nagrodę potraktował Zdzisław Derebecki, dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, odbierając wyróżnienie za przedstawienie o Korze Jackowskiej z zespołu Maanam. – Na tę nagrodę zasługują wszyscy pracownicy teatru - zaznacza. - Cieszę się, że doceniają nas w mieście, ale pochwalę się, że także poza jego granicami odnosimy sukcesy. Nasz spektakl „Żeby umarło przede mną” znalazł się w finale bardzo prestiżowego festiwalu teatralnego w Białymstoku. To dowód na to, że można robić wielką kulturę nawet w niewielkim mieście. Nieważne, ile ma ono mieszkańców, ale jaka w nim panuje atmosfera wokół kultury i jak władze miasta ją wspierają.

Działają od transformacji ustrojowej
Robert Kosmacz, prezes firmy Kosmaz, odbiór nagrody wykorzystał do promowania badań profilaktycznych wśród mężczyzn. – Nasza firma działa od 1989 roku, od transformacji ustrojowej – przypomina szef firmy. – Nagroda jest nie tylko dla nas, kierownictwa, ale dla wszystkich jej pracowników. A większość pracowników i klientów to panowie, dlatego wspieramy akcję badań, skierowaną do nich, o nazwie „Badaj jajka”, którą organizuje Fundacja „Kochaj i Dopilnuj″. Wiemy, że dla mężczyzn nie ma tylu akcji promocyjnych, akcji profilaktycznych, ile jest dla kobiet, stąd nasze zaangażowanie w tę akcję. Systematyczne badanie jąder i prostaty, trwające kilka minut, może uratować życie, dlatego apelujemy do panów, aby to robili.
– Jest mi bardzo miło, że nasza praca została dostrzeżona – wyznaje Łukasz Karaszewski, wiceprezes zarządu firmy Buglo Koszalin, produkującej elementy wyposażenia placów zabaw. – Dzięki niej jesteśmy zmotywowani do jeszcze cięższej pracy na rzecz najmłodszych mieszkańców miasta.
Po raz pierwszy nominowany do Laurów Made in Koszalina został festiwal, popularyzujący grę na kontrabasie. We wrześniu br. odbyła się jego pierwsza edycja. – Dziękuję kapitule konkursu za zaufanie, jakim nas obdarzyła – przyznaje Błażej Babij, prezes Fundacji „BassFest”, organizującej festiwal. – Już planujemy drugą edycję tego wydarzenia, które odbędzie się także we wrześniu.

Ewa Marczak