Dziurawa nawierzchnia i liczne wykruszenia

Prezydent Koszalina spotkał się z przedstawicielkami Rady Samorządowej Osiedla im. Śniadeckich. Chodzi o remont ulicy Spasowskiego i przebudowę boiska na ogólnodostępny parking. Od 2019 roku istnieje dokumentacja projektowa, jednak do tej pory nie uzyskano pozwolenia na budowę. Co dalej z tą inwestycją? Zapytaliśmy włodarza miasta.

Dla Rady Samorządowej Osiedla im. Śniadeckich przebudowa drogi to zadanie priorytetowe. Od kiedy przy ulicy Spasowskiego utworzono w miejscu Szkoły Podstawowej, żłobek i przedszkole to natężenie ruchu jest jeszcze większe. Brakuje miejsc parkingowych, dlatego Rada Samorządowa Osiedla wzięła też pod uwagę przebudowę boiska na ogólnodostępny parking dla mieszkańców. – W 2019 roku rada przeznaczyła środki na dokumentacje projektową. Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie tę dokumentację stworzył. Pierwsze prace miały się rozpocząć w 2020-2021 roku. Niestety, środki były ciągle przesuwane, bo były ważniejsze sprawy. Od trzech lat jest pełna dokumentacja, ale nie ma pozwolenia na budowę. Brak pozwolenia na budowę wiąże się z tym, że nie można się starać o dotacje ze środków zewnętrznych – mówi Elżbieta Sułek, wiceprzewodnicząca Rady Samorządowej Osiedla im. Śniadeckich.
O tym, że potrzebna jest modernizacja ulicy Spasowskiego, nikt nie ma żadnych wątpliwości.

Miasto zamierza zrealizować inwestycję w oparciu o środki rządowe. Jednak najpierw potrzebne jest pozwolenie na budowę. Rada Samorządowa Osiedla im. Śniadeckich od pięciu lat zabiega o poprawę infrastruktury w tym miejscu. – Myślę, że te wieloletnie starania zmierzają do zakończenia procesu przygotowania inwestycji. W tej chwili mamy już opracowany projekt budowlany. Dosłownie w ostatnich dniach rozpoczęła się procedura uzyskania pozwolenia na budowę, ale w formule realizacji specustawy o budowie dróg i jednocześnie w sposób tradycyjny, bo boisko nie jest pasem drogowym i tam musimy uzyskać tradycyjne pozwolenie na budowę – tłumaczy Piotr Jedliński, prezydent Koszalin.

Podczas spotkania padły zapewnienia, że pozwolenie na budowę zostanie wydane jeszcze w tym roku. Jeżeli tak się stanie, to będzie trzeba jeszcze pozyskać środki zewnętrzne, bo wartość inwestycji na tę chwilę to minimum 12 milionów złotych. – Będziemy w przyszłym roku starać się uzyskać dofinansowanie czy to z Funduszu Inwestycji Drogowych, czy też z Funduszu Inwestycji Strategicznych. Do samorządowców dochodzą takie słuchy, że w końcówce tego roku bądź na początku przyszłego taki kolejny nabór zostanie ogłoszony. Z tych naborów uzyskaliśmy już dofinansowanie na m.in. takie inwestycje, jak wiadukt na Władysława IV, na ulicę Szczecińską czy też cały duży program związany z gospodarką odpadami – dodaje Piotr Jedliński.
Dokumentacja projektowa była gotowa już trzy lata temu, zapytaliśmy więc włodarza czy o takie dofinansowanie nie można było starać się wcześniej? – Można było, ale też trzeba pamiętać, że jest określona pula środków, które każdy samorząd może uzyskać. Realizujemy w tej chwili ulicę Piłsudskiego i Prostą. Na „Przylesiu” trwa budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Wąwozowej, łącząc ją z ulicą Prostą. Myślę, że dojdziemy też do porozumienia z firmą, która buduje Emkę i rozpoczynają się prace przy ulicy Akademickiej. Tych zadań jest naprawdę bardzo dużo i mają swoją kolejność – mówił Piotr Jedliński.

Przedstawicielki Rady Samorządowej Osiedla im. Śniadeckich w dalszym ciągu będą zabiegać o tę inwestycję. – Już w tym roku, co było obiecane, że prace będą rozpoczęte w 2020-2022 roku, tak nie stało się. W tym roku niewiele się zadzieje. Dopiero jesienią w listopadzie będą poczynione kroki o wykup gruntów, na których będą przesunięte chodniki. To jest taka decyzja na ten rok. Będziemy się przypominać, nie zostawimy tego jak do tej pory, że czekaliśmy grzecznie te trzy lata na jakieś działania. W tej chwili będziemy czujni! Umówimy się pod koniec roku z dyrektorką Zarządu Dróg i Transportu, jakie są poczynione kroki w tej naszej inwestycji – podkreśliła Wilunia Gaweł, przewodnicząca Rady Samorządowej Osiedla im. Śniadeckich.
Prezydent zapowiedział, że jeżeli uda się uzyskać pozwolenie na budowę i środki zewnętrzne na ten cel, to prace rozpoczną się w 2024 roku.

(mw)