- Kategoria: Uncategorised
- Monika Kwaśniewska
- Odsłony: 87
Folk, film i sztuka w sercu Sianowa
Sianów ponownie stanie się stolicą kina niezależnego i kultury ludowej — wszystko za sprawą 12. edycji Folk Film Festival, wydarzenia od lat łączącego film, muzykę, teatr oraz twórcze warsztaty, które przyciąga do miasta miłośników sztuki z całego regionu.
Organizatorem festiwalu jest Sianowskie Centrum Wiedzy, które konsekwentnie rozwija ideę wydarzenia jako przestrzeni łączącej różne dziedziny kultury. – Pomysł na festiwal narodził się wiele lat temu. Początkowo funkcjonował jako „Festiwal Filmów Wiejskich”. Z czasem projekt ewoluował – zmieniła się jego nazwa, dziś brzmiąca bardziej międzynarodowo, ale jego założenie pozostało niezmienne: łączenie filmu, muzyki, teatru i działań twórczych w jednym wydarzeniu. Program i rozmowy, które dziś prowadzimy, pokazują, że ta idea wciąż się rozwija. Festiwal zmienia się i dojrzewa, ale jego fundamenty pozostają te same – mamy teatr, muzykę, konkursy, pokazy filmowe, a także występy gwiazd i muzykę ludową. To wszystko sprawia, że festiwal jest wyjątkowy, oryginalny i nietuzinkowy – mówił Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa.
W programie znalazły się liczne seanse filmowe, spotkania z twórcami oraz koncert zespołu Mikromusic. – Startujemy już w najbliższą środę spotkaniem autorskim z panią Elżbietą Cherezińską, uwielbianą przez naszych czytelników. A potem działamy aż do niedzieli! Wśród wydarzeń m.in. koncert Mikromusic i spotkania z jury konkursu Kokofy, któremu w tym roku przewodniczy reżyserka Dorota Kędzierzawska – zapowiada Aleksandra Kowalczyk, dyrektorka festiwalu.
Jak co roku nie zabraknie również warsztatów – uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił m.in. w fotografii, akwareli, a także wziąć udział w pokazie naukowym poświęconym sztucznej inteligencji. – Zależy nam, by festiwal z każdym rokiem zyskiwał nowe wymiary. Tegoroczna edycja po raz pierwszy wprowadza wątek naukowy – zaczynamy skromnie, od wykładu profesora Tomasza Królikowskiego o sztucznej inteligencji. Liczymy, że ta część programu będzie się rozwijać, podobnie jak cały festiwal, który stopniowo odbudowuje się po trudnym czasie pandemii – dodaje Piotr Pawłowski, dyrektor programowy.
Ważnym punktem wydarzenia będzie także Międzynarodowy Konkurs Krótkich Filmów Kokofy. Tegorocznym hasłem przewodnim jest „Bohater naszych czasów”. – Otrzymujemy wiele pytań i próśb o możliwość późniejszego zgłoszenia filmu, dlatego planujemy wydłużyć termin nadsyłania prac. Do piątku przyjmujemy jeszcze ostatnie „jednominutówki”. Warto się zgłosić – pula nagród jest bardzo atrakcyjna. Główna nagroda to 5 tysięcy złotych oraz wyjątkowa statuetka zaprojektowana przez Annę Wojcieszek – informuje Aleksandra Kowalczyk.
W programie znajdzie się również teatr. Uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć plenerowy spektakl Teatru Ulicznego Scena Kalejdoskop oraz pełną humoru komedię „Domówka” w wykonaniu Soni Bohosiewicz. Festiwal zakończą występy zespołów ludowych.
Monika Kwaśniewska
Fot. Monika Kwaśniewska