Miasto - Tygodnik Koszaliński

Alternatywa dla plaży. W zgodzie z naturą

 W zgodzie z naturą   :: Fot.Waldemar Kosowski.

Panuje przekonanie, że okolice Koszalina pełnią w sezonie jedynie funkcję przelotową w drodze nad morze. Pragniemy złamać ten bezsensowny stereotyp, aby pokazać ciekawe turystycznie miejsca w okolicy Koszalina. Polecamy wizytę w Arboretum Karnieszewice.

Arboretum to z łaciny to ogród leśny. Nie jest prawną formą ochrony przyrody, ale oznacza wydzielony obszar do uprawy różnych gatunków drzew i krzewów dla celów naukowo-badawczych i hodowlanych. Prowadzone są tu obserwacje nad aklimatyzacją obcych gatunków roślin, które później wykorzystywane są w nasadzeniach parkowych i ogrodowych.

Dla obieżyświatów. Poznaj Atom na Jarmarku Dominikańskim

 Poznaj Atom   :: Fot.archwum.

Na Targu Węglowym w Gdańsku stanie elektrownia jądrowa. Dokładnie to jej interaktywna makieta. W ramach corocznych obchodów Jarmarku Dominikańskiego na zwiedzających czekać będzie specjalne stoisko kampanii Poznaj Atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią, gdzie pod bacznym okiem polskich naukowców będzie można zgłębić tajniki produkcji energii jądrowej.

Stoisko dostępne będzie dla zwiedzających w każdym wieku od soboty, 11 sierpnia od godz. 10.00 do godz. 20.00 w niedzielę.

Na stoisku Poznaj atom młodzi i ci trochę starsi będą mogli wziąć udział w fascynujących eksperymentach z dziedziny fizyki i chemii, które będą przeprowadzać naukowcy z Experimentarium Uniwersytetu Szczecińskiego. Odwiedzający Jarmark Dominikański będą tu mogli zapoznać się z ciekawostkami na temat działania elektrowni jądrowych
i najnowszych technologii produkcji energii j
ądrowej.

Do Kołobrzegu po sensację!

W czwartek (9 sierpnia) rozpoczęła się pierwsza edycja Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego „Sensacyjne lato filmów". Impreza potrwa do niedzieli.

Program wypełnią projekcje filmowe, spotkania, dyskusje, które odbędą się w Regionalnym Centrum Kultury oraz na kołobrzeskiej plaży. Współautorem programu „Sensacyjnego Lata Filmów” jest znany krytyk Tomasz Raczek, który poprowadzi festiwalowe imprezy.

Więcej w nowym wydaniu Tygodniku Koszalińskiego MIASTO

Bohaterów Warszawy do przebudowy. Utrudnienia już od czwartku

Bohaterów Warszawy   :: Fot.Mariusz Czajkowski.

Koszalin otrzymał 2 mln zł z rezerwy budżetu państwa na przebudowę ulicy Bohaterów Warszawy wraz z robotami budowlanymi na wiadukcie. Od przyszłego tygodnia rozpoczną się prace przy modernizacji tej ruchliwej arterii Koszalina.

Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich Firma COLAS przebuduje 730 metrowy odcinek drogi. Chodzi o odcinek Bohaterów Warszawy od ulicy Morskiej do ul. Mieszka I. W ramach inwestycji wykonana zostanie nowa nawierzchnia ulicy, chodniki, ścieżka rowerowa, nowe zjazdy. Wyremontowany zostanie również wiadukt który otrzyma nową izolację, szczeliny dylatacyjne. Obiekt zostanie również kompleksowo odnowiony poprzez oczyszczenie i malowanie. Podwyższona ma zostać balustrada, naprawione elementy betonowe. Prace zostaną zakończone w październiku br. Roboty przygotowawcze będą prowadzone od poniedziałku tj. 13 sierpnia. Wyłączenie jednej jezdni z ruchu nastąpi od czwartku, 16 sierpnia. Ruch w obu kierunkach będzie się odbywał drugą jezdnią.

Wartość prac to 4 mln 120 tys. 500 zł brutto

Koszalin w telewizyjnej „Jedynce”

Beata Pawlikowska   :: Fot.Mariusz Czajkowski.

W poniedziałek, 13 sierpnia, Koszalin zagości na antenie telewizyjnej „Jedynki”. O godz. 15.20 rozpocznie się 25-minutowy program pt. „Szlakiem gwiazd”, którego bohaterką jest Beata Pawlikowska, pochodząca z Koszalina podróżniczka i autorka kilkunastu książek.

Beata Pawlikowska opowiada o swoim mieście, rodzinie, wyznaje, iż nie była dobrą uczennicą, często wagarowała, a wolny czas spędzała w bibliotece, czytając powieści Jacka Londona i słuchając Beatlesów.

Poszukiwany młodzieniec zatrzymany

Policja   :: Fot.archwum.

Trzy listy gończe i tyle samo postanowień o ustalenie miejsca pobytu zostało wydanych za 21-latkiem ze Słupska. Mając tego świadomość mężczyzna wprowadził mundurowych w błąd co do swoich danych i próbował uciekać. Daremnie, gdyż chwilęźniej został zatrzymany przez policjantów z koszalińskiej drogówki.

Aspirant Magdalena Marzec z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie relacjonuje: - Wczoraj wieczorem policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Koszalin zauważyli pojazd z tymczasowymi tablicami rejestracyjnymi. Zatrzymali kierowcę peugeota do kontroli.

Nie musimy stosować forteli

Krzysztof Sroczyński prezes Energetycznego Centrum  :: Fot.archwum.

Rozmowa z Krzysztofem Sroczyńskim, prezesem firmy Energetyczne Centrum SA, którego pracownicy od kilku tygodni odwiedzają koszalinian w domach proponując zawarcie nowej umowy na dostawę energii.

Czytelniczka, która skontaktowała się z „Miastem” skarżyła się, że akwizytorzy reprezentujący firmę Energetyczne Centrum nie mówią jasno, że nie są pracownikami Grupy ENERGA, a tym samym wprowadzają ludzi w błąd. Jak pan się odniesie do tego zarzutu? Czy nie łatwiej byłoby pozyskać klienta przedstawiając swoją ofertę, która byłaby konkurencyjna w stosunku do oferty Grupy ENERGA ?

„Czaplówka” czeka na nowych uczniów

Trwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież, która nie dostała się do wybranej przez siebie placówki publicznej, może złożyć dokumenty do szkoły prywatnej.

Do renomowanych placówek należy Zespół Szkół Niepublicznych „Czaplówka”, który zacznie osiemnasty rok działalności. Tworzą ją dzienne Prywatne Gimnazjum i IV Prywatne Liceum Ogólnokształcące. Liczba uczniów w obu placówkach nie przekracza stu. Rekrutacja do nich trwa do końca sierpnia.

Supermoto na torze Motoparku

Supermoto na torze Motoparku  :: Fot.Mariusz Czajkowski

Po raz kolejny w tym sezonie Koszalin będzie gościć zawodników rywalizujących w mistrzostwach Polski i Pucharze Polski w wyścigach Supermoto. Początek zawodów już w tę niedzielę, 12 sierpnia.

Treningi kwalifikacyjne o godz. 10. Wyścigi finałowe około godz. 12.15 na torze Motoparku przy ulicy Gnieźnieńskiej. Wstęp: 10 złotych.

Strona 1302 z 1364

Oglądasz teraz: Start