Miasto - Tygodnik Koszaliński

Cognitarium już za pięć lat?

Politechnika Koszalińska przygotowuje się do wcielenia w życie pomysłu o budowie nowego gmachu swojej książnicy. W jej obiekcie znajdzie się kilka bibliotek i małe centrum nauki.

Jesienią 2018 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało koszalińskiej uczelni 27 mln zł. Większość tej kwoty placówka przeznaczy na budowę nowej siedziby swojej biblioteki, którą planuje od piętnastu lat. Powstanie ona między budynkami laboratoriów politechniki a Halą Widowiskowo-Sportową, w kampusie przy ul. Śniadeckich 2. Puste pole od dawna jest zarezerwowane na ten obiekt.

Bez strażaków nie wyobrażają sobie życia

 OSP w Świeszynie :: Fot: Magda Pater

Ochotnicza Straż Pożarna w Świeszynie zaczęła działalność w listopadzie 1945 roku. Początkowo strażacy jeździli na akcje wozami konnymi, a wodę czerpali z wielkich pomp. Obecnie świeszyńscy ochotnicy mogą się pochwalić dwoma wozami, z których jeden dostali pod koniec zeszłego roku, ale ich największą chlubą jest 91-letni Albin Tyburski, jedyny żyjący współzałożyciel OSP. Jest honorowym członkiem jednostki.

Pan Albin w straży działał od najmłodszych lat, jeszcze zanim przyjechał z rodzicami na Pomorze. To on w latach 50. XX w. zbudował w Świeszynie pierwszą remizę, która służyła strażakom ochotnikom kilkadziesiąt lat. Dostał Brązowy, Srebrny i Złoty Medal za zasługi dla Pożarnictwa. Ma też odznaki za 20, 30, 40 i 50 lat wysługi.

Opowieść o trudnej miłości

 Małgorzata Bogdańska :: Fot: Magda Pater

20 stycznia minęła setna rocznica urodzin Federico Felliniego, wizjonera kina artystycznego. W obchody tego ważnego dla europejskiej kultury wydarzenia wpisał się Teatr Propozycji „Dialog” prezentując monodram „Nie lubię pana, Panie Fellini” w reżyserii Marka Koterskiego i w znakomitym wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej.

Czy można przez kilkadziesiąt lat kochać do szaleństwa jednego mężczyznę, a jednocześnie nie darzyć go szczególną sympatią? Okazuje się, że tak. Ale taka historia niezwykłej miłości może się zdarzyć, tylko wówczas, gdy jej bohaterowie są także postaciami wyjątkowymi. I tak właśnie było. Bowiem zarówno Fellini, obdarzony wielkim talentem i nieposkromioną wyobraźnią włoski reżyser, jak i jego żona – aktorka Giulietta Masina, należeli do osobowości, o których nigdy nie można zapomnieć.

Rusza budżet obywatelski 2021

W Koszalinie rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego. Na projekty kreatywnych mieszkańców przeznaczono blisko 3 miliony złotych. Zanim jednak złożymy projekt, warto dowiedzieć się o zmianach, które weszły w życie na początku tego roku oraz udać się na spotkanie informacyjne, a okazji by rozwiać wątpliwości będzie sporo.

W regulaminie Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego wprowadzono kilka zmian. Teraz możliwe będzie wariantowanie projektu, czyli wydzielenie z całości jedynie części, która może zostać zrealizowana. Poza tym, w szczególnych przypadkach będzie możliwe wydłużenie realizacji zadań do dwóch lat. – Dotyczy to przede wszystkim projektów, które wiążą się z tym, że najpierw trzeba opracować dokumentację projektową – mówił Tomasz Czuczak, sekretarz miasta i dodał: – Zdefiniowaliśmy także, że budżet obywatelski ma zapewniać swobodną dostępność dla mieszkańców. Zrealizowane inwestycje mają być więc nieodpłatne.

Rybogryfy dla wyjątkowych mieszkańców

 Rozdanie Sianowskich Rybogryfów :: Fot: Waldemar Kosowski

- Wiem, że w naszym regionie są miasta starsze od Sianowa, ale 677 lat też robi wrażenie, dlatego w rocznicę nadania praw miejskich spotykamy się, aby wyróżnić osoby i instytucje, które zrobiły dla Sianowa coś wyjątkowego – podkreślał Maciej Berlicki, burmistrz gminy i miasta Sianów na gali przyznania Rybogryfów.

Władze gminy po raz kolejny wręczyły statuetki podczas gali w kinie Zorza. Wydarzenie odbyło się 11 lutego. Tradycyjnie nagrody rozdano w trzech kategoriach: za działalność dla rozwoju gminy i miasta Sianów, za osiągnięcia sportowe i za działalność społeczną. W każdej z nich laureatami zostały trzy osoby lub organizacje. Wśród nagrodzonych znalazła się m.in. właścicielka gościńca „Pod Kłosem”, która niedawno przekazała jego prowadzenie swoim dzieciom. Razem przyjmują w pensjonacie turystów z całego świata.

Służą dla pokoju

 20 lat minęło :: Fot: Marcin Torbiński

Od lat 50. ubiegłego wieku polscy żołnierze służą w Misjach Pokojowych ONZ. W szeregach tzw. Błękitnych Beretów znaleźli się także mieszkańcy Koszalina. W ostatnich dniach obchodzili 20-lecie swojego stowarzyszenia.

Chyba łatwiej wymienić części świata, w których sił ONZ nie było. Niestety, mimo że II wojna światowa skończyła się w 1945 roku, to od tej pory niemal wszędzie dochodzi do mniejszych lub większych konfliktów na tle etnicznym lub religijnym. Kiedy już uda się uzyskać zawieszenie broni lub rozejm, trzeba je utrzymać. Wówczas pole do popisu mają siły ONZ, które nie są armią narodową i nie prowadzą akcji ofensywnych.

Psia terapia

 Psi terapeuta w akcji :: Fot: Marcin Torbiński

Warto brać udział w konkursach, także internetowych. Przekonały się o tym dwie pracownice Koszalińskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie – Barbara Wysmyk i Natalia Sulima. Dzięki ich zaangażowaniu podopieczni filii nr 3 mogli spotkać się z Adopsiakami Terapeuciakami.

Adopsiaki to dwa niezwykłe psy – Maja i Mucha. Zostały adoptowane ze schroniska. Obecnie prowadzą dogoterapię a także promują ideę adopcji. Oczywiście, nie robią tego same. Ich opiekunką jest Anita Stefek, która jest właścicielką kundelków.
– To są bardzo wyjątkowe psy – mówi Anita Stefek. – Są one po ciężkich przejściach, a okazuje się, że robią furorę. Wszyscy się nimi zachwycają. Często pytają się mnie ludzie, skąd wziąć takie wspaniałe psy, pytają też o rasę. A to są zwykłe kundelki – dodaje. Psy są bardzo dobrze ułożone. Nie boją się ludzi, są ufne, dają się głaskać i przytulać, nie szczekają. W związku z tym nadają się znakomicie do pracy z dziećmi.

Duży zawsze może więcej

 Sąsiedzi - osiedle Przylesie i Na Skarpie :: Fot: Magda Pater

Choć członkowie zarządów i rad nadzorczych dwóch największych koszalińskich spółdzielni mieszkaniowych znają się i spotykają przy okazji imprez oraz wydarzeń gospodarczych, teraz postanowili spotkać się w jednej, konkretnej sprawie.

13 lutego odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział członkowie zarządu KSM „Przylesie” z prezesem Kazimierzem Okińczycem na czele oraz zarządu KSM „Na Skarpie” z prezesem Leszkiem Ślipkiem. Uczestniczyli członkowie obu rad nadzorczych z przewodniczącymi: Elżbietą Sułek („Przylesie”) i Andrzejem Konopką („Na Skarpie”). Zebrani poświęcili je nawiązaniu ściślejszej współpracy i stworzeniu silnego lobby spółdzielczego w Koszalinie. Taka współpraca międzyspółdzielniana już miała miejsce, kiedy w KSM „Na Skarpie” nie było Rady Nadzorczej, a wszystkie wymagane procedury trzeba było prowadzić. To RN i zarząd KSM „Przylesie” pomagał rozwiązać problemy, sięgając do swoich doświadczeń i znajomości prawa.

Sześciu wspaniałych… elektryków

 Olimpiada o Wiedzy Technicznej :: Fot: Marcin Torbiński

Uczniowie Zespołu Szkól nr 9 i oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich zaprosili swoich najlepszych rówieśników na finał Olimpiady o Wiedzy Technicznej. Została ona zorganizowana z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Stowarzyszenie podpisało z ZS 9 porozumienie o współpracy i wspiera placówkę w kształceniu uczniów w zawodach technik elektryk i elektryk. Obie instytucje dwa lata temu zbudowały generator Tesli i zorganizowali pokaz jego możliwości. Oddział SEP w Koszalinie istnieje 68 lat. ZS 9 w przyszłym roku będzie świętować 60-lecie działalności.
W strukturach koszalińskiego oddziału SEP działają dwa koła młodzieżowe, w tym jedno przy ZS 9, które zorganizowało Olimpiadę Wiedzy Technicznej. To jego członkowie przygotowali zestaw pytań do olimpiady i związane z nią regulaminy. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół ponadpodstawowych o kierunku elektrycznym.

Strona 3 z 1402

Oglądasz teraz: Start