Miasto - Tygodnik Koszaliński

Czytam, więc jestem

Wygaszanie gimnazjów i wydłużenie czasu nauki w szkole średniej to niejedyne skandaliczne działania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Resort dobrał się do listy lektur dla uczniów liceum i szkół branżowych (zawodowych).

I jej bynajmniej nie skrócił. Wręcz przeciwnie. Biedne nastolatki zostaną skazane na przeczytanie ciągu roku szkolnego aż… siedmiu książek! Do tego jeszcze więcej wierszy i fragmenty obszernych tekstów. Wykładowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego uznał, że to za dużo i uczniowie lektur nie przeczytają z braku czasu.

Wędkarska majówka dla rodzin

Koło Wędkarskie Rokosowo-Jedliny zaprasza do Żydowa, nad jeziora Kwiecko i Kamienne 27 i 28 maja na rodzinną wędkarską majówkę.

W programie zawody spławikowe, gruntowe, spinningowe, zawody rekreacyjne dla całych rodzin i wieczorne grillowanie. Zapisy i opłata cateringowa obowiązkowe, do 25 maja. Szczegółowe informacje i zapisy w sklepie „Darko”, tel.94 341 54 27 lub pod tel. 600 237 621, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Mewy całkiem miejskie

Jest ich coraz więcej, mieszkają w miastach odległych od morskich wód, z którymi są kojarzone i skąd pochodzą. Mieszkają i w stolicy, i w Krakowie.

I nie przebywają tam na występach gościnnych czy wycieczce. Tam, na dachach wysokich budowli, mnożą się. W Koszalinie jęcząca mewa, wisząca nad wieżowcem w okresie lęgowym, to nic nadzwyczajnego. Kto w miarę systematycznie dokarmia je resztkami z lodówki wie, że wystarczy po pewnym czasie wyjść na balkon albo otworzyć okno i pomachać.

Teatrzyk z rozmachem

Złożone łapki, wycelowane obiektywy i zaburzone proporcje. Zamieszanie z sześciolatkami i zmiany programie nauczania religii spowodowały, że rok temu Pierwszej Komunii Świętej w koszalińskich parafiach nie było.

Teraz uroczystości powróciły z rozmachem. Do tej pory z przymrużeniem ucha słuchałem opowieści i anegdot o prezentach, małych weselach i rewii walorów. Okazało się, że one wcale nie były aż tak przekoloryzowane.

MEC bliżej mieszkańca

Po raz XV Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przylesie” wraz z Miejską Energetyką Cieplną zapraszają na festyn „MEC bliżej mieszkańca”. Impreza odbędzie się 27 maja w godz. 11-14 na stadionie ABC przy ul. Okulickiego.

W programie m.in. gry, zabawy, konkursy i poczęstunek.

Zawsze wybieram najnowsze rozwiązania

   Kazimierz Okińczyc   ::  Fot:  Mariusz  Czajkowski

W czasopiśmie branżowym „Forum Przedsiębiorczości”(nr 3 z 11 maja 2017 r.) ukazała się rozmowa z prezesem KSM „Przylesie” Kazimierzem Okińczycem, który prostuje w niej mity czy fałszywe przekonania, iż spółdzielnie mieszkaniowe są reliktem przeszłości i trzeba je koniecznie zrewolucjonizować.

Zdaniem Kazimierza Okińczyca dzisiejsze spółdzielnie, a przynajmniej ta kierowana przez niego od 27 lat, są nowoczesnym przedsiębiorstwem, czerpiącym wszystko, co można, z istniejących możliwości i stosownych przepisów.

Chciałabym naszym czytelnikom przybliżyć kilka problemów podniesionych przez pana w tej rozmowie. Jest pan przeciwny wprowadzeniu np. kadencyjności prezesów spółdzielni mieszkaniowej.

Dla pracodawców

23 maja, w godz. 10-13, w sali 300 ratusza miasto Koszalin wspólnie z Deloitte oraz LSJ HR Group organizują spotkanie informacyjne dla pracodawców poświęcone tematowi zmian w prawie pracy w 2017 roku oraz fluktuacji i retencji pracowników.

To kolejne z cyklicznych bezpłatnych spotkań informacyjnych dla przedsiębiorców. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, należy potwierdzić swoje uczestnictwo do 19 maja.

Noc w plastyku

Zespół Szkół Plastycznych zaprasza na Noc w Plastyku, która odbędzie się w sobotę 20 maja między 18:00 a 21:00 w ramach koszalińskiej Nocy Muzeów.

W programie m.in. Konkurs na temat życia i twórczości Władysława Hasiora (o godz. 19:30), prezentacja prac uczniów, pracownia filmowa. kawiarenka poetycka, warsztaty projektowe i inne.

Śmieci pod ziemię

   Śmieci pod ziemię   ::  Fot:  MARIUSZ CZAJKOWSKI

W ciągu trzech lat w Koszalinie pojawi się około stu nowych pojemników na odpady. Ich wyjątkowość będzie polegać na tym, że część śmietników znajdzie się pod ziemią.

Dzięki nim na osiedlach ma być czyściej i ładniej. Ale mieszkańców czeka więcej segregowania.Takie pojemniki od kilku lat są stosowane w innych krajach. Pojawiły się one też w kilku miastach Polski, np. w Toruniu i Katowicach. Korzyści z ich zamontowania jest wiele.

Strona 3 z 1199

Oglądasz teraz: Start