Miasto - Tygodnik Koszaliński

Jeszcze więcej dróg dla jednośladów

Koszalin dostanie ponad 11 mln zł dotacji na budowę Centrum Przesiadkowego, nowych dróg rowerowych, obiektu „Bike&Ride”i wypożyczalni rowerów. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Koszt inwestycji, która ma się zakończyć do końca 2020 r., to prawie 21,3 mln zł. Umowę na przekazanie pieniędzy podpisali w ratuszu Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa, i Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.  Centrum Przesiadkowe w okolicach dworców PKP i PKS ma zapewnić komfort podróżnym, przyjeżdżającym do Koszalina. Pozwoli mieszkańcom dotrzeć na rowerach do dworców, gdzie przesiądą się na inne środki transportu.

Mieszanka wybuchowa dla mózgu

  Włodzimierz Wawrzynowski   :: Fot: Mariusz Czajkowski

Rozmowa z Włodzimierzem Wawrzynowskim, psychologiem klinicznym z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Oddział Koszalin
14-letnia Nikola z Poznania zmarła po zażyciu środków odurzających, podanych  przez starszego kolegę. Dlaczego młody wiek i dużo wolnego czasu skłaniają do robienia tego, co niebezpieczne?
– Młodzi lubią eksperymentować na swoim mózgu. Chcą przeżyć coś ciekawego. Nie ma chyba amerykańskiego filmu, w którym by się nie mówiło o narkotykach, o tym, jakie piękne i ciekawe przeżycia wywołują.

„Mój amfiteatr” w fotografii

Centrum Kultury 105 zaprasza  chętnych do współtworzenia wystawy fotografii pn. „Mój Amfiteatr”.

Podzielmy się naszymi wspomnieniami związanymi z budowlą górującą nad szczytami parkowych drzew! Fotografie można przynosić do Centrum Kultury 105 w Koszalinie, ul. Zwycięstwa 105 (i zostawić w recepcji lub w sekretariacie, gdzie będą później do odbioru), można też wysyłać je mailem na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Kierowco, jedź ostrożnie!

W związku z remontem cząstkowym nawierzchni na skrzyżowaniu ul. Zwycięstwa, św. Wojciecha, Artylerzystów od piątku, 18 września, zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.

Najważniejsza z nich to likwidacja ronda i wprowadzenie skrzyżowania z pierwszeństwem przejazdu ul. Zwycięstwa oraz podporządkowaniem ul. św. Wojciecha. Zamknięty zostanie też wjazd w ul. Artylerzystów, trzeba kierować się objazdem od strony ul. Ruszczyca.
Zakończenie robót i przywrócenie ruchu okrężnego na skrzyżowaniu planowane jest do 25 września.

Górale zagrają dla mam znad morza

Fundacja Zdążyć z Miłością organizuje kolejny koncert charytatywny na rzecz samotnych, bezdomnych matek z dziećmi.

W sobotę, 4 listopada, w Filharmonii Koszalińskiej wystąpią zespoły: folkowy Zakopower i  jazzowy Atom String Quartet. Początek o godz. 18.00. Działająca od trzech lat fundacja pomaga kobietom z dziećmi, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.  To przeważnie byłe podopieczne takich placówek jak Dom Samotnej Matki czy Centrum dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi.

Minął sezon

Szybko minął, jak co roku, sezon urlopowo-wakacyjno-wypoczynkowy. W Koszalinie przeżywaliśmy wiele emocji, od artystycznych zaczynając na drogowych kończąc. Artystyczne w dzisiejszym opisie pomijam, pozostanę przy drogowych.
Najstarsi koszalinianie nie pamiętają takiego roku „inwestycyjnego”, nawet wspominając rok 1975, kiedy to miasto nasze nawiedzili najważniejsi notable z okazji ogólnopolskiego święta plonów. Wtedy, przygotowując się do dożynek, „szerokim frontem” przebudowywano, malowano, remontowano i tworzono – musieliśmy się, jako miasto, pokazać z dobrej strony i tak się stało. To, co wtedy powstało, często funkcjonuje do dzisiaj.

Wspólnota jest rodziną

  Wspólnota jest rodziną   :: Fot: Mariusz Czajkowski

Już po raz ósmy Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przylesie”, parafia pw. Ducha Świętego, Samorządowe Rady Osiedli KSM „Przylesie” i Centrum Kultury 105 zorganizowały festyn pt. „Postaw na rodzinę”.
Festyn rozpoczął występ grupy jazzowej Dixieland. Kolejki po kremówki, kiełbaski z grilla czy po szczęśliwe losy ustawiały się jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem zabawy. Jak zwykle miała ona miejsca na terenach rekreacyjnych przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II.
(ejm)

Jan Matejko – wokół biografii i dzieła

W piątek, 15 września o godz. 12 wernisaż w muzeum.

Muzeum Narodowe w Krakowie - Oddział Dom Jana Matejki oraz Muzeum w Koszalinie przygotowały pierwszą na Pomorzu wystawę poświęconą życiu i twórczości Jana Matejki, jego interesującej biografii, pasjom,  szeroko rozumianej pielęgnacji narodowej pamięci historycznej.  W koszalińskim muzeum zobaczymy Jana Matejkę nie tylko jako malarza, wychowawcę wielu pokoleń polskich artystów, lecz także jako badacza starożytności, wielbiciela zabytków, kolekcjonera.

Czas i miejsce dla sztuki

Dyrektor Centrum Kultury 105 w Koszalinie Paweł Strojek Bałtycka Galeria Sztuki oraz Związek Polskich Artystów Plastyków okręgu Koszalin - Słupsk zapraszają 12 września o godz. 18 na uroczyste otwarcie wystawy pn. „Czas i miejsce dla sztuki".

Strona 3 z 1236

Oglądasz teraz: Start