Miasto - Tygodnik Koszaliński

Sezon karnawałowy w Filharmonii Koszalińskiej

Filharmonia Koszalińska przygotowała w nowym roku dla swoich słuchaczy osiem koncertów karnawałowych, które tworzą aż cztery różnorodne programy muzyczne. Obok muzyki europejskiej i potężnej dawki jazzu usłyszeć będzie można także lubiane utwory operowe i operetkowe. To jednak nie wszystko, co ma do zaproponowania pod względem artystycznym filharmonia...
Podczas pierwszego z nich publiczność będzie miała okazję posłuchać muzyki wiedeńskiej, m.in. polek, galopów oraz marszów z repertuaru rodziny Straussów (4, 5 stycznia) i w wykonaniu orkiestry Filharmonii Koszalińskiej pod przewodnictwem Pawła Kotli.
Kolejne muzyczne spotkanie (11, 12 stycznia) wprowadzi słuchaczy w klimat piosenki francuskiej.

Mniejszy deficyt na koniec roku

Zmiany w tegorocznym budżecie, zasadach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, Trybuny Obywatelskiej to niektóre z uchwał, które radni przyjęli na ostatniej sesji.
Tym razem rajcy mieli o rozpatrzenia 14 projektów uchwał. Jeden z nich dotyczył przesunięcia wydatków na remont przejścia podziemnego. Z powodu przedłużenia się jego przebudowy suma 2,4 mln zł przejdzie na kolejny rok. O taką kwotę zmniejszą się tegoroczne wydatki i deficyt budżetowy, który po tych zmianach wyniesie 21,7 mln zł. Planowana nadwyżka operacyjna wyniesie 5 mln zł.

Wystawa malarstwa

11 stycznia o godz. 16:30 w Klubie „Na Skarpie” KSM „Na Skarpie” będzie miała miejsce wystawa malarstwa Iwony Wiszniewskiej. Jest ona absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie, ukończyła również Studium Instruktorów Fotografii i Technik Audiowizualnych w Warszawie.

 

Nie trzeba było mieszkać w polu

Przedłuża się nie tylko remont przejścia podziemnego obok dworca PKP, ale też budowa ulicy Żytniej na osiedlu Raduszka. Remont prowadzi firma Infrabud. W połowie grudnia zniecierpliwieni mieszkańcy Żytniej kontaktowali się z Urzędem Miejskim w sprawie problemów z inwestycją, na którą czekają od lat. Usłyszeli, że zamiast w tym roku, zakończy się ona niemal w połowie 2019 roku.
Urzędnicy tłumaczą, że dłuższy remont to skutek komplikacji, które się co chwilę pojawiają: a to rura z gazem na wierzchu ulicy, a to ciężarówki firmy budującej nowe bloki. Mieszkańcy jednak nie słuchają tych wyjaśnień.

Zimowe dreptanie

Nowy rok, postanowienia, chęć wybrania się na siłownię, czytania większej liczby książek, a może i trochę ruchu na świeżym powietrzu? Tylko jak się ruszyć z domu, kiedy za oknem pogoda zimowa (albo jesienna), a wiatr i niska temperatura nie zachęcają do wyjścia? Z Michałem Bielińskim o tym, jak wstać z kanapy rozmawiała Anna Jakubowska.

Hity na gitarze – czas przygotowań

W dniach 1-2 marca 2019 roku odbędzie się VIII Ogólnopolski Konkurs Gitarowy „Hity na gitarze”. Jury będzie oceniać gitarzystów w dwóch kategoriach wiekowych – tj. I – urodzeni po 1.1.2006 r, II – urodzeni przed 1.1.2006 r. i do 23 roku życia. Trzecia kategoria to zespoły, które mogą liczyć do 8 muzyków.

„PRO-KONTRA” zaprasza

Obywatelskie Forum Dyskusyjne „PRO-KONTRA" im. Aleksandra Małachowskiego zaprasza mieszkańców Koszalina na otwarte spotkanie dyskusyjne, które odbędzie się 2 stycznia 2019 r. (środa) o godz. 16 w siedzibie Unii Pracy przy ul. Piłsudskiego 11-15. Temat spotkania: „Najważniejsze wydarzenia w kraju w minionym 2018 roku".

Charytatywnie dla Góry Chełmskiej

28 grudnia o godz. 19, w Filharmonii Koszalińskiej odbędzie się koncert Zespołu Bogdan Trojanek & Terne Roma ze Szczecinka. Dochód ze sprzedaży cegiełek zostanie przeznaczony na budowę Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej. Cegiełki na koncert o wartości 25 i 35 zł można nabyć: w kasie biletowej Filharmonii Koszalińskiej, siedzibie Fundacji na Górze Chełmskiej, u Sióstr Szensztackich ul. Zielona 38, tel. +48 601 319 786.

Ruchoma opowieść o cudzie Bożego Narodzenia

Powstała blisko czterdzieści lat temu i do dziś budzi zachwyt kolejnych pokoleń koszalinian. Ruchoma szopka w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w okresie świąt Bożego Narodzenia działa nawet trzynaście godzin dziennie, bo chętnych, którzy chcą ją obejrzeć, wciąż przybywa.
W tle most, po którym jadą samochody. Po prawej stronie góra z wyciągiem i narciarze. Na niebie samoloty. Widać też wieżę, świątynię ze złotym dachem, karuzelę, żłóbek oraz niezliczone figurki ludzi i zwierząt. Elementów jest zresztą dużo więcej, ale trudno objąć wzrokiem wszystkie za jednym razem. Nawet ojciec Hieronim Cyrański, opiekun szopki, nie jest w stanie policzyć, ile ich jest.
Budowę ruchomej szopki rozpoczął w koszalińskiej katedrze brat Paweł i pracował nad nią po przeprowadzce do świątyni przy ulicy Franciszkańskiej. - Po jego śmierci postanowiłem odbudować ją po swojemu – mówi ojciec Hieronim.

Strona 3 z 1369

Oglądasz teraz: Start