Miasto - Tygodnik Koszaliński

Gimnazja znikają, nauczyciele zostają

Rok szkolny 2018/19 będzie już ostatnim rokiem istnienia gimnazjów, a właściwie – ostatnich klas tego poziomu nauczania.

Tam, gdzie podjęto decyzje o wygaszaniu gimnazjów lub włączono je w struktury innych szkół – pozostaną tylko III klasy. Czy w tej sytuacji wszyscy nauczyciele zachowają pracę?

Teorie spiskowe

Teorie spiskowe rozpalają do czerwoności niejedne poliki. Wiele osób twierdzi na przykład, że człowiek nigdy nie wylądował na księżycu, a wszystko zostało nagrane w hollywoodzkim studio.

Amerykanie zrobili to, aby wyjść na prowadzenie w wyścigu o podbój kosmosu, który był siłą napędową Zimnej Wojny. Tysiące Amerykanów wierzy w to, że Elvis Presley nadal żyje, a atak na World Trade Center był spiskiem rządu USA. Możemy się z tego śmiać, ale w naturze człowieka jest szukanie drugiego dna w każdej sprawie.

Granice

Gdyby się komuś wydawało, że są granice, których politycy albo osoby za polityków się uważające nie przekroczą, to obserwując sytuację na polskiej „scenie politycznej”  wyobrażenie o granicach odłoży do lamusa.

Konstatacja ta jest smutna i załamująca, ponieważ granice, związane kiedyś z dobrym wychowaniem, szanowaniem autorytetów, skromnością i empatią, stanowiły jedną z podstaw współżycia społecznego.

Oddać krew dla kolegi

Filip Gonciarek ma 19 lat i grupę krwi A RH +. Niestety, zamiast zdawać maturę i uczyć się do egzaminów zawodowych w Zespole Szkól nr 9, walczy z ciężką postacią białaczki. Choroba została wykryta w zaawansowanym stadium.

Filip potrzebuje krwi i przeszczepu szpiku kostnego. Jego szkoła i II LO organizują zbiórkę krwi. W czwartek, 17 maja, o godz. 8.30 na boisku II LO przy ul.Chełmońskiego 7 po raz kolejny stanie krwiobus. Chętni do oddania krwi muszą być pełnoletni, być ogólnie zdrowi i mieć przy sobie dokument z numerem PESEL. Będzie można tez zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego fundacji DKMS.
(ejm)

Protest w obronie jeziora

 Protest w obronie jeziora   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim to inwestycja, która od czasu powstania budzi spore kontrowersje.

Nie mają śluzy, umożliwiającej swobodną żeglugę między jeziorem Jamno a Morzem Bałtyckim. Uniemożliwiają też migracje ryb na tarło i powodują ich zdychanie.Przeciwko takiej degradacji Jeziora Jamno protestowali mieszkańcy gminy Mielno i Koszalina.

Gwardia przegrała bardzo ważny mecz

 W AKCJI   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Piłkarze Gwardii Koszalin przegrali bardzo ważny mecz u siebie z Gryfem Wejherowo 0:1 i w sumie ich szanse na utrzymanie w II lidze zmalały prawie do zera. Był to ich najsłabszy występ przed swoją widownią w rundzie wiosennych spotkań.
Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że porażka z Gryfem, który również nie zaprezentował najlepszej gry, była najniższym wymiarem kary. Drużyna z Wejherowa stworzyła sobie bowiem kilka okazji strzeleckich, zarówno przed jak i po zdobyciu gola w 78 minucie przez Jana Sobocińskiego.

Kolejny krok szczypiornistów Gwardii w drodze do utrzymania

Szczypiorniści Gwardii Koszalin zrobili kolejny krok by osiągnąć cel i utrzymać się w rozgrywkach grupy A I ligi. W meczu 27. kolejki zwyciężyli po zaciętej i emocjonującej walce drużynę Orlen Wisła II Płock 31:29 (17:18).
Skład i bramki Gwardii: Henryk Rycharski, Dawid Gryzio – Krzysztof Szymko, Bartosz Tołłoczko 6, Łukasz Czerwiński 8, Krzysztof Karnacewicz 2, Adam Laskowski, Piotr Goerig 2, Patryk Kiciński 8, Marek Jakutowicz 2, Maciej Kamiński, Paweł Dzierżawski 3.
Następny mecz ligowy koszalinianie rozegrają na wyjeździe w Warszawie z tamtejszym zespołem AZS UW. Początek gry o godz. 19 w sobotę, 19 maja.
(zs)

Piłkarze Bałtyku już zapewnili sobie awans

 W AKCJI   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Wprawdzie do zakończenia rozgrywek w grupie zachodniopomorskiej IV ligi pozostało jeszcze sześć kolejek spotkań, ale piłkarze Bałtyku Koszalin już po meczu 28. kolejki zapewnili sobie awans do III ligi. Tym samym osiągnęli założony przed sezonem cel.
W spotkaniu 28. kolejki rozgromili przed swoją widownią Intermarche-Regę Trzebiatów aż 9:1. Wprawdzie do przerwy koszalinianie mieli przewagę, ale goście z Trzebiatowa również groźnie kontratakowali i po 45 minutach gry było 2:1. Po przerwie drużyna Regi zupełnie opadła z sił i praktycznie Bałtyk rządził na boisku, strzelając w drugiej części meczu aż siedem bramek.

Good Vibe Festiwal

Od 30 maja do 2 czerwca w Filharmonii Koszalińskiej, w Teatrze Variete Murza oraz w Jazzburgercafe ponownie zabrzmią najciekawsze dźwięki młodej muzyki.

Niekwestionowanym wydarzeniem festiwalu będzie koncert inauguracyjny, na którym ekskluzywnie i po raz pierwszy w Polsce wystąpi sensacja ostatnich miesięcy w światowym jazzie, czyli Nubya Garcia. Line up zostanie uzupełniony przez: Jareckiego. Rosalie, P.Unity, The Blu Mantic x Haarpagans, Smutne Piosenki i Vibe Quartet. Informacje o imprezie: www.goodvibefestival.pl.

Strona 3 z 1315

Oglądasz teraz: Start