Miasto - Tygodnik Koszaliński

Lepsi o 10 procent

W tym roku do matury w koszalińskich liceach i technikach przystąpiło 965 uczniów. Prawie 90% z nich zdało egzamin dojrzałości i może myśleć o wymarzonych studiach.

Maturzyści z naszego miasta mogą być z siebie dumni, bo zdawalność w Koszalinie jest o 10% wyższa niż średnia kraju. Nie najgorzej wypadamy też na tle województwa zachodniopomorskiego, w którym średnia zdawalność egzaminu dojrzałości wynosi zaledwie niecałe 77%. Najlepsze wyniki wśród koszalińskich szkół zanotowali uczniowie pierwszego i drugiego liceum ogólnokształcącego.

„Czaplówka” z sercem na dłoni

Nie dla nich szkolny wyścig szczurów, rywalizacja o lepszą ocenę czy skupianie się na orłach i zostawianie w tyle zwykłych uczniów. To miejsce, które funkcjonuje kontra świat.

Tu smartfony odkłada się na bok, a na przerwach gra się w szachy lub... muzykuje. Uprawia się też sport i w praktyce uczy młodzież, co to jest empatia. Bo to, chyba jedyna taka, szkoła z sercem otwartym na drugiego człowieka.

Drzewa mają zostać

Jeszcze w tym roku ma zacząć się remont odcinka ulicy Piłsudskiego od ul.Pileckiego do skrzyżowania z ul.Waryńskiego i Kościuszki. Jednak urzędnicy wstrzymali projekt inwestycji, zakładający wycinkę 50 drzew wzdłuż ulicy Piłsudskiego.

To odpowiedź na  petycję w obronie drzew, podpisaną przez ponad 600 osób.Członkowie Stowarzyszenia Lepszy Koszalin i innych organizacji od kwietnia protestowali wobec pozbawiania zieleni jednej z reprezentacyjnych ulic naszego miasta. Przypominali, że jest ono reklamowane jako miasto zielone, podczas gdy tej naturalnej zieleni ubywa.  
(ejm)

Dylematy

Lepiej mieć spokój czy rację? Ambitni odpowiedzą, że rację, doświadczeni, że spokój. Argumentów za jedną i drugą wersją jest wiele i oczywiście przeważają te, które są adekwatne do sytuacji.

Mąż, który wie, że z żoną przyjdzie mu przeżyć jeszcze kilka albo kilkanaście lat, bo rozwodu nie przewiduje, już po kilku latach małżeństwa doszedł do wniosku, że lepiej mieć spokój. Bo do czego przyda się przewaga argumentów, jeśli nie będzie spokoju? Raczej do niczego. Lepiej więc mieć spokój, nawet jak się ma rację.

Tu potrzebny jest kompromis

 Dlaczego giną?     :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Dla pani Jolanty niezielny spacer brzegiem morza nie był czasem relaksu. Trudno, żeby był, skoro na 5-kilometrowym odcinku plaży znalazła... pięć martwych fok.

Mieszka nad morzem od urodzenia i nigdy nie zdarzyło jej się natknąć na takie żniwo.Czy to natura płata figle i podrzuca martwe zwierzęta letnikom, czy to wojna między zwierzęciem a człowiekiem? Bo dla rybaków foki to drapieżniki.

(Nie)Bezpiecznie nad Bałtykiem

Latem nad Bałtykiem wypoczywa kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski i zza granicy. Jednak nie wszyscy potrafią zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa kąpieli w morzu, a niektórym brakuje szczęścia.

By utonięcia zdarzały się jak najrzadziej nad spokojnym i bezpiecznym wypoczynkiem wczasowiczów czuwają ratownicy. W samej gminie Mielno jest ich  ponad siedemdziesięciu. O wadach i zaletach pracy ratownika oraz o tym jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad Bałtykiem zapytaliśmy Leszka Pytla, szefa ratowników w gminie Mielno.

Monodram po raz szósty

Szósty festiwal debiutów w monodramie odbędzie się w dniach 5-7 października 2018 roku.

O przyznawaną przez publiczność Nagrodę Główną oraz, przyznawaną przez radę artystyczną festiwalu, statuetkę „Strzała Północy”, ubiegać się mogą zarówno debiutujący aktorzy, jak i debiutujący w tej trudnej sztuce teatru reżyserzy, dramaturdzy, radiowi realizatorzy dźwięku oraz tancerze i twórcy choreografii. Turniej ma formę otwartą i mogą w nim rywalizować monodramy zgłoszone przez teatry, instytucje kultury, stowarzyszenia, niezależne grupy artystów, a także indywidualnych twórców.

Zajęcia w „Młodzi – Młodym”

Stowarzyszenie Profilaktyki i Terapii „Młodzi – Młodym” przyjmuje zgłoszenia dzieci i młodzieży na zajęcia grupowe, które rozpoczną się we wrześniu.

Będzie to Trening Zastępowania Agresji oraz Trening Umiejętności Społecznych. Równolegle będą prowadzone zajęcia dla rodziców, mające na celu wyposażenie ich w niezbędne umiejętności i wiedzę. Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 94/340 35 22 lub 511 325 712.

Sukces pisarski koszalinianki

 Marta Matulewicz     :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Marta Matulewicz w dzieciństwie czytała dużo książek i pewnie dlatego ma bardzo bujną wyobraźnię. Po powrocie z dziesięcioletniego pobytu za granicą koszalinianka przelała swoje pomysły na papier.

Przez półtora miesiąca od premiery sprzedało się już półtora tysiąca egzemplarzy „Singielki w Londynie”. Autorka powieści spotkała się ze swoimi czytelniczkami w księgarni Między kartkami.

Strona 2 z 1330

Oglądasz teraz: Start