Miasto - Tygodnik Koszaliński

Zagłosuj na lokalną imprezę

Trwa czwarta edycja programu Tesco „Decydujesz, pomagamy”.  Do 4 czerwca można podczas zakupów w tym sklepie poprzeć jedną z trzech inicjatyw. Stawką jest 5 tys. zł dofinansowania na jej organizację.
Każda inicjatywa może dostać dotację 5 tys. zł, 3 tys. zł i 1 tys. zł. W Koszalinie można głosować na wydarzenia, które przygotowują Stowarzyszenie „Obywatele Dla Regionu”, Stowarzyszenie Instytut Rozwoju Zrównoważonego oraz Fundacja Wspierania Edukacji i Kultury „Koliber”.
Pierwsza organizacja już po raz trzeci zorganizuje festyn na nowej części osiedla Rokosowo, przy ul. Hallera. Zaplanowana na wrzesień „Rodzinna sobota z generałem Hallerem” ma charakter integracyjny, rozrywkowy i edukacyjny.

Biała sobota dla lekarzy

Już 19 maja ZUS zaprasza lekarzy na pierwszą „Białą sobotę dla lekarzy”. We wszystkich placówkach ZUS, w godz. 9-13, będzie można wyjaśnić wątpliwości dotyczące e-zwolnień.

Medycy będą mogli założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, który jest niezbędny do wystawiania e-zwolnień. Otrzymają również specjalny certyfikat elektroniczny do podpisywania e-ZLA (trzeba mieć pendrive lub laptopa – z dostępem do internetu).

ARESZT ZA JAZDĘ W STANIE NIETRZEŹWOŚCI

Obywatelskim ujęciem i zastosowaniem tymczasowego aresztowania zakończyła się jazda 39-latka. Badanie wykazało u mężczyzny ponad 3 promile alkoholu w organizmie. W tym stanie podjechał zatankować samochód.

Do ujęcia obywatelskiego doszło na stacji paliw w Będzinie. Z relacji świadka, który widział całe zdarzenie wynikało, że kierujący volkswagenem podjechał na stację paliw, aby zatankować samochód. 39-latek miał poważny problem z ustaniem na własnych nogach. Czuć było od niego alkohol. Mężczyzna postanowił upewnić się czy, aby faktycznie jest to kierujący, a nie pasażer.

Kłopoty z parowozem

   Kłopoty z parowozem  :: Fot:  Mariusz Czajkowski

W ramach Nocy Muzeów po raz kolejny będzie można przejechać się zabytkową ciuchcią z Koszalina do Rosnowa. Mieszkańcom i turystom przyjdzie jeszcze poczekać na to, by wagony pociągnął prawdziwy parowóz.

Pojazd miał doczekać się remontu w 2015 r., ale pojawiły się problemy.Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki w 2014 r. dostało w użyczenie od Muzeum Kolejnictwa w Warszawie parowóz wąskotorowy Px 48-3910.

Rysunek, malarstwo i performance

Galeria Na Piętrze, ul.Dworcowa 8 zaprasza 18 maja o godz.18 na wernisaż wystawy prac Edwarda Rokosza. Artysta zaprezentuje rysunek, malarstwo, płaskorzeźbę i formy przestrzenne.

Wernisaż uświetni performance Sary Berman-Rokosz  tancerki, choreografki, nauczycielki tańca, performerki oraz terapeutki Mindful Biodynamics.(dj)

Przetargi nierozstrzygnięte

Rewitalizacja Parku Książąt Pomorskich pod znakiem zapytania. Koszaliński ratusz może otrzymać na inwestycję ponad cztery miliony złotych ze środków unijnych pod warunkiem, że prace zakończą się w październiku.

Tymczasem, oferty firm, które przystąpiły do przetargu przekraczają kosztorys założony przez władze miasta. Nie było natomiast chętnych na remont przejścia podziemnego przy dworcu PKP.

Wyrapowana niepodległość

   Przemysław Majewski  :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Znany koszaliński raper Przemysław Majewski, występujący jako 4Psolo, postanowił w oryginalny sposób uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Właśnie ukazała się jego płyta zatytułowana „Międzywojenna nuta”, na której znalazły się m.in. kompozycje, nawiązujące do piosenek popularnych w latach 20. i 30. XX wieku. Płytę można otrzymać bezpłatnie, na przykład podczas koncertu, który odbędzie się już 18 maja w Koszalinie.

Dzikie z obywatelskim wsparciem

 Dzikie z obywatelskim wsparciem   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Mieszkańcy chcą i, na szczęście, mogą decydować o tym, czego w mieście im potrzeba.

Z budżetu obywatelskiego idą pieniądze na budowę placów zabaw, miejsc rekreacji czy po prostu ścieżek rowerowych, od kilku lat już w mieście prowadzone są takie obywatelskie inwestycje. Jest też szansa, żeby pomóc dzikim zwierzętom. W przyszłorocznym budżecie partycypacyjnym znalazł się wniosek, dotyczący opieki nad tymi, które – przeważnie z winy człowieka – jej wymagają.

Niemiarodajna „zdawalność”

 Niemiarodajna „zdawalność”   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Miesięcznik „Szkoła Jazdy” przygotował raport tzw. zdawalności na prawo jazdy, a w szczególności egzaminów praktycznych w najpopularniejszej kategorii B. Pod lupę wzięto 49 Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i porównano udostępnione przez nich dane.

Na ostatnim miejscu pojawiły się wyniki ZORD Koszalin.Z opublikowanego podsumowania 2017 r. wynika: Koszalin – zdawalność na poziomie 23,16%. Szczecin – 27,9%. Dla porównania: WORD w Ostrołęce ma zdawalność na poziomie 59,68% (egzamin teoretyczny) i 54,19% (egzamin praktyczny). W wielu artykułach pojawiły się słowa: „najgorszy”, „najsłabszy”, „na ostatnim miejscu” itp. Na forach internetowych zawrzało.

Strona 2 z 1315

Oglądasz teraz: Start