Miasto - Tygodnik Koszaliński

Aktywne pożegnanie lata

Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przylesie”, Rady Osiedli: im. M. Wańkowicza, J. J. Śniadeckich, T. Kotarbińskiego, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.i Centrum Kultury 105 zapraszają na festyn ph. „Pożegnanie lata”.
Odbędzie się on w sobotę, 23.września, w godz.11.00-14.00 na Stadionie  ABC przy ul. Okulickiego. W programie: występy artystyczne, wspólne zabawy i konkurencje rekreacyjne. Odbędą się „Święto warzyw i owoców”, konkurs z nagrodami na potrawy z darów jesieni (dostarczenie potraw na stadion ABC do godz. 11.00).

Hodowcy miażdżycy

Miażdżyca to choroba kojarzona z dojrzałym wiekiem, starością. Prowadzące do niej wysokie stężenie cholesterolu bada się  w miarę regularnie dopiero po pięćdziesiątce, albo i później. Ale nic nie bierze się z niczego.

Początkowe stadia choroby zaczynają się ...w dzieciństwie. Jeśli w rodzinie były udary i zawały, mama jest, powiedzmy – pulchna, tata dumnie nosi przed sobą mięsień piwny, ich dzieci mogą zagrożenie otrzymać w spadku. Dodatkiem promocyjnym jest cukrzyca. Zwykle jakoś tak jest, że szczupli rodzice mają szczupłe dzieci, a pulchni – te grubsze. Dodajmy do tego, że przodujemy w posiadaniu próchnicy, więc ryzyko jest jeszcze większe, bo popsute zęby to stan zapalny w organizmie.

Gmina Mielno z nagrodą

6 września podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy rozdane zostały nagrody Gospodarny Samorząd 2017.

Jest to ranking przygotowany przez ekspertów Centrum Gospodarczego im. Mikołaja Kopernika, Instytutu Studiów Wschodnich oraz organizatora forum. Gmina Mielno zajęła w nim czwarte miejsce w kategorii gmin wiejskich oraz wyróżnienie w rankingu Obywatelski Samorząd (również w kategorii gmin wiejskich).

Zgłoś się do pracy w policji

„Zaplanuj swoją przyszłość – wstąp w nasze szeregi” – to kampania informacyjna, mająca na celuzachęcanie potencjalnych kandydatów do podjęcia pracy w policji.

Dzięki realizowanym cyklicznie spotkaniom zainteresowane osoby będą miały możliwość porównania swoich umiejętności z kryteriami wymaganymi podczas rekrutacji. Policjanci będą omawiali poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego, począwszy od złożenia wniosku o przyjęcie do policji, przejścia przez kolejne etapy rekrutacji, a kończąc na przedstawieniu poszczególnych szczebli kariery, możliwości awansu oraz poziomu zarobków mundurowych.

Biznes nie istnieje bez sieci

Jeszcze przez trzy miesiące przedsiębiorcy mogą skorzystać z darmowych szkoleń w ramach Internetowych Rewolucji. Program współorganizują firma Google oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Dotychczas włączyło się do niego 50 firm z Koszalina.
W programie mogą wziąć udział wszystkie firmy oraz osoby, które dopiero mają pomysł na biznes, ale już chcą się zastanowić, jak odnieść sukces.
- To ciekawy program, bo mówi się potocznie, że jeśli cię nie ma w internecie, to nie istniejesz, a dla przedsiębiorcy działalność w sieci, szukanie przez nią kontrahentów, to podstawa – zaznacza Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. - Klienci z całego świata mogą znaleźć potrzebną firmę.

Edukacja w reformie

Nowy rok szkolny to rok wprowadzania kolejnych zmian w oświacie. Wracają ośmioletnie szkoły podstawowe. Gimnazja są wygaszane. Szkoły branżowe pierwszego i drugiego stopnia zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe.

Nowością w tym roku jest subwencja oświatowa dla sześciolatków, które zostały w przedszkolach. W następnych latach wrócą czteroletnie licea i pięcioletnie technika.Reforma oświaty budzi wiele obaw i emocji. Nauczyciele boją się zwolnień, a rodzice nie zawsze wiedzą, gdzie ich dziecko będzie się uczyć i... z czego, bo nie ma jeszcze gotowych podręczników do szkół branżowych.

Chcą cofnięcia obniżki emerytur i rent były funkcjonariuszom

Andrzej Rozenek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej spotkał się z funkcjonariuszami służb mundurowych, którzy obawiają się skutków tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Wejdzie ona w życie 1 października br.. Na jej mocy byli funkcjonariuszom służb PRL-u zostaną obniżone emerytury i renty.
Andrzej Rozenek jest pełnomocnikiem Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy, zbierającej podpisy pod projektem ustawy przywracającej dotychczasową wysokość świadczeń.

Praca się opłaca

Od 1 października obowiązywać będą nowe przepisy emerytalne. Kobiety, które ukończyły 60. rok życia i mężczyźni, mający 65 lat, będą mogli pożegnać się z zawodową karierą i przejść na emeryturę.

W pierwszych dniach, kiedy rozpoczęto przyjmowanie wniosków, w ZUS-ie były kolejki. Teraz klientów jest mniej.Od 1 września ZUS przyjmuje wnioski, które muszą złożyć przyszli emeryci. Wraz z wejściem nowych przepisów spodziewano się szturmu petentów, którzy będą chcieli dowiedzieć się, czy warto pójść na emeryturę po ukończeniu wymaganego do odpoczynku wieku. I szturm był, ale tylko w pierwszych dniach września.

Masz pomysł na biznes? - Wystartuj w konkursie!

Ratusz ogłosił trzecią już edycję konkursu „Firma na start”. Do wygrania jest 20 tysięcy złotych i atrakcyjne nagrody. Głównym założeniem konkursu jest wybór najlepszego biznesplanu.

W pierwszej kategorii mogą wystartować osoby fizyczne w wieku 18-35 lat, które chcą założyć własną firmę, a w drugiej uczniowie koszalińskich szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników jest opracowanie biznesplanu, dotyczącego własnego pomysłu na działalność gospodarczą w Koszalinie, prezentującego rozwój przedsiębiorstwa od podstaw i zawierającego prognozę jego działalności.

Strona 2 z 1236

Oglądasz teraz: Start